Nacistická Akce T4

Pro fašisty, byla relevantní rasová hygiena (Rassenhygiene). Proto v roce 1939, na rozkaz Adolfa Hitlera, byla zahájena tajná Akce T4 (Aktion T4). T4, byla zkratka, kde sídlilo vedení tohoto programu – Tiergartenstraße 4. Akce T4, oficiálně začala v roce 1939 (církev protestovala), ukončení akce bylo v roce 1941. Nicméně kamuflážovaně probíhala celé válečné období. Cílem této tajné akce, bylo vykonání eutanázie na pacientech v ústavech (psychicky a tělesně postižených), na území Třetí Říše. Oprávnění k těmto eutanáziím dostal doktor Karl Brandt (Hitlerův osobní lékař) a Philip Bouhler (šéf Hitlerovy kanceláře). Vykonávání těchto eutanázií, docházelo na území Německa, kde bylo celkem šest míst (Grafeneck, Brandenburg, Hartheim, Sonnenstein, Bernburg, Hadamar), v nichž byli pacienti vražděni v plynových komorách vydávaných za sprchy. Předpokládá se, že bylo celkem takto usmrceno 275 tisíc pacientů nehodných života (lebensunwerte). Tento předpoklad zazněl v norimberském procesu.

Akce T4, byla sice tajná akce, avšak značná část obyvatelstva německa, věděla, že dochází k těmto zrůdným vraždám. Příbuzným těchto obětí, byl sdělován, smyšlený důvod smrti, kterému prakticky nikdo nevěřil.

Zámek Hartheim

Jedním z míst, kde docházelo k eutanáziím (dospělých i dětí), v rámci Akce T4,  byl zámek Hartheim. Zámek Hartheim, bylo centrum zvrhlé Akce T4. Velitelem tohoto střediska, byl  do dubna roku 1945, Rudolf Lonauer (jeho zástupcem byl Georg Renno).V květnu 1940, zde bylo zaplynováno prvních 633 pacientů. Po usmrcení v plynové komoře, byly mrtvoly ohledány a vytahovány jim zlaté zuby. Poté byla těla spálena. Minimálně jedenkrát týdně, byl odvážen popel z těl, k Dunaji a Traunu. Celkem zde bylo zavražděno (od května 1940 do 1. září 1941), v jediné plynové komoře, 18 269 osob.

V rámci akce Sonderbehandlung 14 f 13, zde bylo usmrceno dalších 12 000 osob, z toho bylo 5 000 vezňů koncentračních táborů Mauthausen, Gusen a Dachau. Celkem tedy v Hartheimu zemřelo 30 269 osob (nejvíce ze všech středisek Akce T4).

Zámek Hartheim byl za druhé světové války skutečně nástroj ďábla. Nejen z důvodu zmíněného usmrcování lidí. Ale bylo také veřejným tajemstvím, že nacistický personál Hartheimu, byl značně promiskiutní. Orgie tam byly doslova na denním pořádku.

V roce 1969, byl postaven první pomník, v prostorách zámku.

Zámek Hartheim – dobová fotografie

Hřbitov u sanatoria v Hadamaru, na kterém byly pohřbívány oběti eutanázie

Tento článek (stejně jako ostatní) je copyright CzBlog.cz, nepřeji si bez písemného souhlasu jeho šíření!

Související články:

Pád Třetí říše / Der Untergang (2004)

Život Evy Braunové – Hitlerové

Traudl Junge – Hitlerova osobní sekretářka

Adolf Hitler a nemoci. Byl Hitler feťák?

Architekt a nacista Albert Speer

Adolf Hitler byl nadaný umělec?

Je bývalý nacista Rochus Misch zločinec?

Kdo byl Adolf Hitler? Životopis Adolfa Hitlera

Atentát na Adolfa Hitlera 20. července 1944

Adolf Hitler byl nadaný umělec?

Hitlerův bunkr – Führerbunker

Dr. Joseph Goebbels, fanatický nacista a nepřekonatelný demagog

3 komentáře u “Nacistická Akce T4

  1. Lionel:

    Ano, v druhé světové válce se dělo moc špatných věcí, musela to být strašná doba. Přesto si myslím, že je na to potřeba upozornit a připomenout si to. Ponaučit se z minulosti…

  2. Tak tohle sem vůbec nevěděl, byl prsotě pošahanej. Kdyby žil déle vždy by si našel nějakou skupinu ldií co by se mu nelíbila a tu by se snažil vyvraždit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *