Pád Třetí říše / Der Untergang (2004)

Pád Třetí říše je německý film s rozpočtem 13 000 000 €, který zachycuje drtivou porážku Německa za 2.světové války, poslední dny války v Hitlerově bunkru pod říšským kancléřstvím. Film byl natočen podle pamětí Hitlerovy osobní sekretářky Traudl Junge.

Obsazení ve filmu

Adolfa Hitlera si zahrál švýcarský herec Bruno Ganz. Další obsazení Eva Braunová (Juliane Köhler), Albert Speer (Heino Ferch), Traudl Junge (Alexandra Maria Lara), Heinrich Himmler (Ulrich Noethen), Joseph Goebbels (Ulrich Matthes), Magda Goebbels (Corinna Harfouch), Werner Haase (Matthias Habich) a další.

Děj filmu

Pád Třetí říše je monstrózní film, můj nejoblíbenější válečný film. Schyluje se konec 2. světové války. Berlín je obklopen Rudou armádou a Hitler šílí z toho, že Rusové obkličují Berlín. Ve filmu je vidět uvolněná atmosféra, která v Hitlerově bunkru na konci války panovala. Dříve se totiž v bunkru nesmělo kouřit ani konzumovat alkohol. Poslední dny války však toto v bunkru nikdo nedoržoval a Hitler to ignoroval. V tomto filmu je Hitler tak trochu „zlidštělí“, konec konců byl to přeci jenom člověk. Na druhou stranu je vidět beohlednost Hitlera vůči lidem. Histerické scény Hitlera zde také samozřejmě nechybějí. Má zde malou roli také Rochus Misch, radista a bodyguar Hitlera, který žije dodnes. V tomto filmu je mnoho dramatických a emocionálních scén. Například scéna, kdy Magda Goebbelsová uspala a otrávila svých šest dětí. Poté probíhá sebevražda manželů Goebbelsových, nejprve Joseph zastřelil Magdu a pak sám sebe. Následně jsou zapáleni, po vzoru jejich vůdce. Z tohoto vyplývá, že Goebbels byl nejoddanější Hitlerův přisluhovač. Věrně mu sloužil až do jeho smrti. Goebbels byl stejný fanatik a demagog jako Hitler.

Film sice pojednává o posledních dnech války, avšak začíná již v roce 1942, kdy si Hitler vybírá osobní sekretářku. Konkurs na sekretářku vyhrála Traudl Junge, která se stala Hitlerovou osobní sekretářkou až do jeho smrti. Poté se děj filmu přemisťuje do 20. dubna 1945, kdy Hitler slaví 56. narozeniny a v bunkru se již nachází Eva Braunová, která přijela před několika dny. Braunová chtěla strávit poslední s Hitlerem. Hitler na ni neustále naléhal, aby opustila Berlín a zachránila se. To však Braunová odmítala. 29. dubna 1945 se Hitler s Braunovou žení, svědci jsou ministr propagandy Joseph Goebbels a Hitlerův osobní tajemník Martin Bormann. Evě Braunové se tímto splnil její vytoužený sen. Obřad probíhá za bombardování, které je slyšet až do bunkru. 30. dubna 1945 spáchal sebevraždu Adolf Hiler a Eva Hitlerová – Braunová. Když zazněla v bunkru očekávaná rána z pistole, tak Goebbelsův chlapec řekl „přímý zásah“. Hitlerův adjutant Otto Gunsche volá telefonicky Kempkovi, aby mu okamžitě sehnal 200 litrů benzínu. Kempka odčerpal palivo ze zaparkovaných vozidel, protože v té doby již byl velký nedostatek pohonných hmot. Hitlerovo tělo nesl z bunkru Hitlerův pobočník Heinz Linge a doktor Ludwig Stumpfegger. Tělo Evy Hitlerové nesl v náručí Martin Bormann. Obě mrtvoly jsou zabaleny v dekách. Na zahradě u bunkru byla těla polita hořlavinou a zapálena. To je konec jednoho bezcitného a krutého dikátora, který zemřel jako krysa pod zemí, byl pohřben jako pes na zahradě. Na sklonku svého života se Hitler dočkal toho, jak ho jeho nejbližší spolupracovníci zrazují, např. Speer, Himmler, Goring. To ho muselo velice ranit, nicméně za to všechno co udělal, to byl příliš mírný trest. Film nezobrazuje pouze „vůdcovu“ sebevraždu, ale také sebevraždy dalších lidí z jeho okolí.

Kdo byl Adolf Hitler

Na sklonku války byl Hitler zlomený muž, byla to doslova troska, byl fyzicky i psychicky zcela vyčerpán. Adolf Hitler byl člověk, který chtěl ovládnout svět. Je to člověk, který má na svědomí miliony lidských životů. Byl to egoista a masový vrah, hříšník, který se vzhledem ke své sebevraždě dostal do pekla.

Závěrem – 2. světová válka

Člověk si říká, jak se toto všechno mohlo stát? Mnichov, válka, holokaust… Jak je možné, že se Hitler vůbec dostal k moci? Byla to pouze souhra náhod? Nebo to tak chtěl osud? Jak tvrdil Hitler, který se považoval za mesiáše? Mnoho otázek, na které je těžká odpověď. Je tady však jeden fakt – Hitler byl zvolen v demokratických volbách, zvolil si ho německý národ …

Fotogalerie k filmu Pád Třetí říše

Pád Třetí říše-Der Untergang

Pád Třetí říše-Der Untergang

Pád Třetí říše-Der Untergang

Pád Třetí říše-Der Untergang

Pád Třetí říše-Der Untergang

Pád Třetí říše-Der Untergang

Související články:

Život Evy Braunové – Hitlerové

Traudl Junge – Hitlerova osobní sekretářka

Adolf Hitler a nemoci. Byl Hitler feťák?

Architekt a nacista Albert Speer

Adolf Hitler byl nadaný umělec?

Je bývalý nacista Rochus Misch zločinec?

Kdo byl Adolf Hitler? Životopis Adolfa Hitlera

Atentát na Adolfa Hitlera 20. července 1944

Adolf Hitler byl nadaný umělec?

Hitlerův bunkr – Führerbunker

2 komentáře u “Pád Třetí říše / Der Untergang (2004)

  1. Pád Třetí říše je skutečně skvělej film. Vždycky, když se na něj koukám, tak si to užívám. K článku máš i skvělé obrázky. Jinak se mi taky líběji tvoje články o 2. sv válce 😉 jen tak dál

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *