Architekt a nacista Albert Speer

Albert Speer (Berthold Konrad Hermann Albert Speer) se narodil 19. 03 1905 v Německu. Albert Speer byl vysoce postavený nacista, hlavní architekt Adolfa Hitlera a Třetí říše. Speer byl považován za nejslušnějšího nacistického pohlaváře, pokud vezmu v úvahu, že Hitler byl přinejmenším psychopat, Himmler bezcharakterní úchyl a takový „malý Hitler“, Goebbels fanatik největšího ražení, Göring byl brutální, tak byl Speer z nich opravdu nejslušnější.

Jak se Speer dostal k vůdci?

Bylo to přes ministra propagandy Josefa Goebbelse, který Speera doporučil Hitlerovi. Speer totiž počátkem třicátých let zrekontruoval ministerstvo propagandy Josefa Goebbelse, Goebbels byl s jeho prací nadmíru spokojen, proto ho doporučil Hitlerovi. Speer se stal architektem Hitlera již před válkou, v roce 1934.

Manipulativní Hitlerův projev přesvědčil Speera pro vstup do NSDAP, kam vstoupil v roce 1932. 2. světovou válku prožil Speer po boku Adolfa Hitlera, byl jeho blízkým spolupracovníkem a dobrým přítelem. Úkolem Speera, jako architekta, byla přestavba Berlína a dalších měst, a to nejen v Německu, ale i v různých částech Evropy. V letech 1942 – 1945 (do konce války) byl Speer ministrem zbrojního průmyslu. Jako ministr byl shopný, po dobu jeho ministerského úřadování dosáhla zbrojní výroba svého vrcholu, a to i v době četného bombardování Německa. Zde je ale vhodné podotknout, že na práci v továrnách měl Speer k dispozici značnou část věznů – lidí nepodporující nacismus.

Norimberský proces

Speer opouští svého vůdce dne 23.04.1945 z podzemího bunkru (Führerbunker), později je však zajat Američany a postaven před Norimberský proces. Tentýž den opustil Führerbunker také Theodor Morell, Joachim von Ribbentrop. Albert Speer byl válečný zločinec, o tom nikdo nepochyboval, který byl v Norimberském procesu odsouzen k dvaceti letům vězení, které strávil ve věznici Spandau (Německo). Speer při procesu vyjádřil lítost, jako jeden z mála nacistů. Hájit se tím, že na sklonku války plánoval zavraždění Hitlera, tím, že chtěl vypustit jedovatý plyn do přívodu vzduchu v podzemním bunkru, kde Hitler spáchal sebevraždu.

V letech 1946 – 1966 sepsal Speer (ve vězení) své paměti, které nazval Vzpomínky (Erinnerungen) . V Česku bylo vydání těchto pamětí ukutečněno v roce 1996, pod názvem V srdci Třetí říše. V roce 2010 byl proveden nový překlad, tento nový překlad byl vydán pod názvem Řídil jsem Třetí říši. Vskutku zajímavé překlady…

Speer: nevěděl jsem nic holocaustu…

Dokonce svého života Speer tvrdil, že nic nevěděl o vyhlazování židů za 2. světové války (stejně jako drtivá většina nacistických pohlavářů). Dá se tomu ale věřit? Blízký spolupracovník Hitlera, ministr nacistické vlády a nevěděl by nic o holokaustu? Věřit se tomu samozřejmě nedá, protože při Normberském procesu byla obžalobou předložena fotografie, na níž byl Speer v koncentračním táboře Mauthausen obklopen vězni.

Speer se dožil poměrně vysokého věku

Speer zemřel přirozenou smrtí 1. září 1981 ve Velká Británii, Londýně.

Závěrem

Speer byl součástí nacistického systému, podporoval ho a sloužil mu. Byl přítel s nějvětším tyranem a masovým vrahem všech dob – Adolfem Hitlerem. Nevinný rozhodně nebyl, o tom určitě nikdo nepochybuje. No, možná pár vymývačů mozků si řekne, že Speer mohl dostat mírnější trest, anebo že měl být dokonce osvobozen, ale normálně myslící člověk zavrhne každého podpůrce nacismu a holokaustu. Podle mého názoru dostal velice mírný trest, osobně bych mu dal doživotí, bez možnosti propuštění, trest smrti rozhodně ne, nejsem totiž zastáncem trestu smrti.

3 komentáře u “Architekt a nacista Albert Speer

  1. Zajímám se o 2.světovou válku. Tvoje články o této době se mi líbí. Jen tak dál 🙂

  2. Výborný cetl sem tu secko nejvice me zaujal Rochus Misch, chtel bych si kupit od nej tu knizku Byl jsem osobním strážcem Adolfa Hitlera ale nikde neni n mání. No jsem odbocil taky se zajimam o druhou svetovou je to zajimavy, taky zkoumat hitleruv zivot, ne ze bych byl nacek ale zajima me to pac je to zajimavy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *