Adolf Hitler byl nadaný umělec?

Bývalý nacistický Vůdce Adol Hitler je „nesmrtelný“, což mimochodem považuji za velice nespravedlivé. Hitler je a vždy bude věčné téma. Bude se o něm mluvit, diskutovat a psát ještě mnoho let, možná tisíce let, ať se nám to líbí nebo ne. Svým spůsobem je Hitler celebrita. Adolf Hitler se nesmazatelně zapsal do světových dějin, jako zrůdný diktátor a masový vrah. Adolf Hitler nebyl pouze diktátor, říšský kancléř, Vůdce Třetí říše, a mistr sociotechniky, ale měl také sklony k umění, chtěl se stát umělcem, rád maloval a očekával, že se tím bude živit celý život.

Hitler se chtěl stát umělcem

Hitler se chtěl stát umělcem – malířem, proto se pokoušel dostat do Vídeňské akademie umění, bohužel bezúspěšně. Pokoušel se tam dostat celkem dvakrát, poprvé v roce 1907, a podruhé o rok později, v 1908. Vždy byl však odmítnut z důvodu nedostatku talentu, což Hitler nesl velice těžce. Škoda však, že nebyl přijat, pravděpodobně by se nerozpoutala 2.světová válka a nebyl byl holocaust. No jo, staré dobré kdyby…

V současnosti jsou Hitlerovy malby označovány za amatérské (přesto se však v současnosti vydražují za milony…), prý není divu, že se Hitler nedostal na Vídeňskou akademii. Z mého pohledu to jsou hezké obrázky a nemohu posoudit, zda byl Hitler nadaný malíř či ne, nejsem odborník v oboru umění. Jen mě zaráží fakt, že Hitler maloval především krajinky, budovy, květiny, erotické akty atp., v podstatě ironické a romantické obrázky, zkrátka nic akční nebo brutálního, co by se dalo očekávat od tak bezohledného egoisty a tyrana. Hitler měl rozhodně cit pro umění.

Adol Hitler a literární tvorba

Adol Hitler se také pokoušel o literární tvorbu, v bavorském vězení Landsberg napsal, resp. nadiktoval (Rudolfu Hessovi) knihu Mein Kampf (přeloženo do češtiny „Můj boj“). Mein Kampf rozhodně nepovažuji za literární dílo, nýbrž za odpad propagující antisemitismus, nacistický rasismus, demagogii, polopravdy a lži. Z mého pohledu je Mein Kampf obrazem zla! V mnoha zemích je Mein Kampf zakázaný, včetně Ruska. V Česku byl Mein Kampf poprvé vydán v roce 1936, později v roce 1993. Za Hitlerova života byl Mein Kampf výborně prodávaný, lépe řečeno vnucovaný. Do smrt Hitlera (30.4.1945) se prodalo více než 10 milionu kusů, což je obrovské číslo. Hitler měl z toho zisk v řádu desítek milionů dolarů, v postatě by šlo tedy říct, že Hitler byl milionář, rozhodně z finančních důvodů ovládnout svět nechtěl. I když nadruhou stranu, bohatství je relativní…

Posuďte Hitlerův talent…

Hitlerovy obrazy

Hitlerovy obrazy

Hitlerovy obrazy

 

Hitlerovy obrazy

Hitlerovy obrazy

Hitlerovy obrazy

Hitlerovy obrazy

Hitlerovy obrazy

4 komentáře u “Adolf Hitler byl nadaný umělec?

  1. nejsem umelecky kritik v oblasti malirstvi,ale jeho obrazy postradaji jakousi barvu zivota a smysl objektivniho chapani umeni jak i v hudbe.mam pocit projevu nedokonceneho vytvoru.

  2. radek kousal:

    Též nejsem umělecký kritik, ale jistý talent mu musím nechat, já bych tohle nedokázal namalovat…

  3. Radek Kousal:

    Vemte si štětec a malujte, pak teprve kritizujte něčí díla. Váš domeček s plotkem, zahrádkou a sluníčkem v rohu by nikoho nenadchnul, tak nač se zmiňovat nesmysly vůči obrazům, jenže bohužel nechápete..Mír..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *