Hitlerův bunkr – Führerbunker

Hitlerův bunkr – Führerbunker byl podzemní bunkr, podzemní komplex, který se nacházel pod Říšským kancléřstvím a přilehlou zahradou v Německu, Berlíně, kde trávil poslední dny druhé světové války zločinný, nacistický diktátor Adolf Hitler, Eva Braunová – Hitlerová, Joseph Goebbels, Magda Goebbels a jejich šest dětí, Hanse Krebs, Wilhelm Burgdorf, Heinz Linge, Traudl Junge, Martin Bormann, Albert Speer, Hans Krebs, Rochus Misch a další diktátorovi spolupracovníci. Adolf Hitler se sem přemístil z Říšské kancléřství dne 16.1.1945, protože Říšské kancléřství již nebylo bezpečné. V tomto bunkru spáchali, dne 30.dubna 1945, novomanželé Hitlerovi, Adolf a Eva, sebevraždu, poté byla jejich těla před bunkrem spálena a pohřbena (zahrabána na zahradě). Na sklonku války byl Hitlerův bunkr bez boje obsazen Rudou armádou. Po skončení války byl bunkr pečlivě prohledán vojáky ze Sovětského svazu a USA.

Podrobnosti o Hitlerově bunkru

Hitlerův bunkr – Führerbunker byly ve skutečnosti dva bunkry, vrchní bunkr (předbunkr), který byl vystavěn již v roce 1935, a kde se nacházel personál, společná jídelna, sklady atp., dolní bunkr – Hitlerův bunkr, Führerbunker (hlavní bunkr), který Hitler nechal postavit v roce 1943 pro svou potřebu. Oba bunkry na sebe navzájem navazovaly propojeným schodištěm.

Hitlerův bunkr se nacházel minimálně pět metrů pod zemí, měl čtyřmetrovou železobetonovou zeď, celý měl třicet místností, dva východy do kancléřství a jeden do zahrady – nouzový. Byl zcela soběstačný, měl vlastní odvětrávací věž, filtr, který dokázal přefiltroval i smrtící plyn. Dále byl bunkr vybaven vlastním dieselovým generátorem, který vyráběl elektřinu pro celý bunkr. Byl tak dokonalý, že uvnitř nebyl slyšet ani žádný výbuch zvenčí, kde panovalo doslova peklo.

Hitlerův bunkr dnes

V roce 1947 byl bunkr rusy vyhozen do povětří (část bunkru) a místo bylo srovnáno se zemí, nicméně v roce 1990 byl při stavebních pracích Führerbunker opět objeven, tedy jeho část, především bunkr řidičů. Dnes se v místě Hitlerova bunkru, nad bunkrem, mezi paneláky, nachází parkoviště, kde je také pamětní deska. Některé části bunkru existují dodnes. Co bude s Hitlerovým bunkrem dál? Názory jsou různé, historici jsou pro zachování bunkru a jeho zpřístupnění. Bylo by to ale vhodné…? A co neonacisté? Nebyl by Hitlerův bunkr původem dalšího zla…?

Jedno je však jasné, Hitlerův bunkr – Führerbunker symbolizuje konec nacistické Třetí říše.

 

 

Hitlerův bunkr – Führerbunker dnes, pamětní deska

 

 

Hitlerův bunkr – Führerbunker, plánek

 

 

Hitlerův bunkr – Führerbunker, nouzový východ ze zahrady, odvětrávací věž

 

Nahlásit nefunkční videa

Video Hitlerův bunkr (Führerbunker) 1. část

Video Hitlerův bunkr (Führerbunker) 2. část

Video Hitlerův bunkr (Führerbunker) 3. část

Video Hitlerův bunkr (Führerbunker) 4. část

Video Hitlerův bunkr (Führerbunker) 5. část

Video Hitlerův bunkr (Führerbunker) 6. část

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *