Bolesti zad, vyhřezlá ploténka, laserová nukleotomie

Určitě každého člověka bolí záda, někoho bolí krční páteř, jiného zase bederní páteř (bolest v kříži). Některé lidi bolí záda občas, jiné zase soustavně :-(, rozhodně oba stavy jsou velice nepříjemné. Bolesti zad, vyhřezlé ploténky, je civilizační nemoc, která trápí většinu lidské populace. Nejlepší lék na bolavá záda je pravidelné cvičení, samozřejmě musíte vědět jak, musí vás to naučit kvalifikovaný fyzioterapeut. Nejhorší postup léčby je dlouhodobé užívání léků proti bolesti, nejhorší jsou opiáty – Tramal/Tralgit, atd. Nicméně, pokud jsou silné – nesnesitelné bolesti (např. když si nemůžete dojít ani na záchod), tak se nedá nic jiného dělat. Za úplný nesmysl považuji prostředek Komodisk, který má blahodárně působit proti bolestem zad. Neznám člověka, kterému Kosmodisk ulevil od bolesti zad, spíše mu ulevil od peněz, dát 2.000 Kč za kus plastu je úplný nesmysl, považuji to za absurdní.

Při dlouhotrvajících bolestech zad lékař posílá pacienta na odborné vyšetření, které má přesně identifikovat příčinu bolesti – rentgenové vyšetření, počítačová tomografie (CT), magnetická rezonance (MRI), diskogram (vyšetření pomocí kontrastní látky, která se aplikuje přímo do meziobratlové ploténky), v některých případech na lumbální punkci (lidově řečeno „lumbálka). Lumbální punkce, je odběr mozkomíšního moku, mimochodem je to velice nepříjemné vyšetření, což mohu potvrdit z vlastní zkušenosti.

Co je příčinou bolestí zad?

Osobně (a z vlastních zkušeností) jsem přesvědčen, že hlavním příčinou bolestí zad je špatný – nevhodný životní styl, zejména minimální fyzická aktivita, neúměrná či nevhodná fyzická zátěž na páteř při fyzické práci, nevhodné sportovní aktivity (mnoho sportovců má vyhřehlou ploténku právě ze sportu). Samozřejmě, že je také důležité to, na čem sedíme a ležíme (židle a postel). Vůbec zde neplatí, že drahá židle či postel, je kvalitní a pro člověka vhodná. Koupě židle, postele je vhodné konzultovat s kvalifikovaným fyzioterapeutem, který určitě rád poradí.

Další příčiny bolesti zad: špatné – nevhodné sezení, chůze, uskřinutý nerv, skolióza, infekce, artritida, osteoporóza, nádor, úraz… Velice častou příčinou bolestí zad je vyhřezlá meziobratlová ploténka.

Léčby bolesti zad

Bolesti zad lze léčit několika způsoby:

 • Léky pro uvolnění svalů, protizánětlivé, proti bolesti. Do této skupiny se řadí také léky, které se vpichují injekcí do bolestivého místa, tzv. obstřiky. Z vlastních zkušeností doporučuji tzv. hloubkové obstřiky, které jsou často hodně efektivní. Tyto obstřiky provádějí pouze lékaři – odborníci.
 • Masáž zad je vhodná pro menší bolesti zad a je vhodné ji spojit s cvičením.
 • Cvičení, fyzioterapie – fyzioterapeutická cvičení provádí s pacientem kvalifikovaný fyzioterapeut, který zvolí vhodné cviky (u každého člověka jsou zcela odlišné). Pacient potom, tyto cviky, cvičí doma sám. Je důležité cvičit min. 5x týdně.
 • Akupunktura – údajně tento způsob léčby dokáže zbavit bolesti zad. Já jsem se o tom nepřesvědčil, akupunkturu jsem podstoupil několikrát, bohužel se zcela nulovým efektem. Akupunktura je bolestivá!
 • Chirurgická operace páteře, meziobratlových plotének je klasická operace, která vyžaduje celkovou anestezii. V součastnosti se vykonává pouze u pacientů, kteří jsou maximálně a dlouhodobě omezeni na pohybu. Současný lékařský trend je takový, že se vyhřezlé ploténky operují až v krajnosti, před deseti lety to bylo však přesně naopak, na operaci plotének šel člověk i s malým výhřezem ploténky.
 • Laserová nukleotomie, operace meziobratlových plotének laserem – Laserová nukleotomie je velice šetrný způsob (narozdíl od chirurgické operace), jak eleminovat výhřez meziobratlové ploténky. Provádí se pod CT kontrolou, tak, že se k meziobratlové ploténce (z boku, do jejího středu) zavede miniaturní jehla. Nejprve lékař laserovým vláknem stříkne do ploténky kontrastní látku, čímž získá přehled o celkovém stavu ploténky – výhřezu. Pokud lékař usoudí, že se bude operovat dál – výhřez není velký a ještě nedošlo k nevratným degenerativním změnám, tak jehlou protáhne laserové vlákno a laserovými pulsy zahřeje patologické lůžko, nahřátá ploténka se smrtští a zejede vzpět – do původní polohy. Po výkonu je pacient jeden den v nemocnici (pokud nenastanou komplikace), poté je propuštěn domů. Týden nesmí vykonávat těžkou fyzickou práci, zvedat těžká břemena, dupat nohama atp. .

Laserová nukleotomie z pohledu pacienta

Dlouhou dobu (roky…) jsem měl občasné bolesti zad, vzal jsem si prášek na bolest a bolest po pár dnech přešla. CT vyšetření ukázalo výhřez L5/S1 (úplně spodní ploténka v oblasti bederní páteře) a protruze L4/L5. Měl jsem bolest přes zadek, až do nohy – do prstů. S tímto výhřezem jsem žil a pracoval řadu let, až jednoho krásného dne mé tělo řeklo dost… Měl jsem trvající velké bolesti, bolest v zadku (nemohl jsem sedět) a vystřelující bolest do nohy. Sezení, dlouhodobá chůze byl můj zlý sen, nemohl jsem sedět u počítače (max. 2 minuty), v autě atp. No prostě hrůza, kdo nezažil, tak nemůže pochopit 🙁

Neurochirurg usoudil, že můj stav na klasickou operaci není. Jak jsem popsal výše – dnes je takový trend, že na operaci páteře posílají pouze lidé, kteří jsou maximálně a dlouhodobě omezeni na pohybu. Takto jsem žil bezmála dva roky, vlastně to ani nebyl plnohodnotný život, často jsem měl stavy, kdy jsem nemohl chodit vůbec, prostě hrůza. Absolvoval jsem několikrát infuzní léčbu, avšak bez dlouhodobého efektu. Od lékařů jsem všude slyšel, že je potřeba pravidelně cvičit, proto jsem opravdu cvičit začal, byla to taková moje poslední naděje, docházel jsem na rehabilitační kliniku Monáda (několikrát jsem tam byl i na infuzní léčbě), kde jsem absolvoval desítky rehabilitací, denně jsem cvičil i doma. Můj zdravotní stav se částečně zlepšil, pravidelným cvičením jsem výhřez částečně stabilizoval, nicméně ta stabilizace spočívala pouze v tom, že jsem mohl chodit, předklon a fyzická práce byla zcela eliminována. Život stejně na nic! Na internetu jsem sledoval různé diskuze ohledně vyhřezlých plotének, jednou tam psal čkověk, který absolvoval operaci meziobratlové ploténky laserem, s okamžitým a maximálním efektem (o čemž pochyboval a pochybuji i nyní). Neváhal jsem a na operaci jsem se objednal. Tedy, nejdříve jsem jsem si ji musel zaplatit, protože jí nehradí zdravotní pojišťovna. Operaci zprostředkovává firma Asklepion – Klinika a institut estetické medicíny Praha (majitel MUDr. Roman Šmucler), Londýnská 39, Paraha 2. Samotná operace je však vykonávána ve Fakultní nemocnici Na Bulovce, na Radiologickém oddělení, operaci vykonává primař Kašpar. Po operaci je pacient převezen (nesmí chodit) na místní Neurologické oddělení, kde stráví jeden den (ráno se vykonává zákrok a další ráno je propuštěn).

Laserová nukleotomie s odstupem času

Nyní jsem po laserové nukleotomii, operaci meziobratlové ploténky L5/S1 čtyři měsíce – zlepšení mám velké, díky Bohu. Kontrolní CT vyšetření ukázalo, že výhřez L5/S1 je definitivně pryč, zůstavají protruze a výrůstek. Nebylo to však jednoduché, jak jsem si představoval.

Samotný výkon byl celkem bolestivý, trval necelou hodinu, z toho zavedení jehly – z boku (pod lokální enestezií Mesocainem) k ploténce trvalo něco okolo půl hodiny a bylo to dost bolestivé, z mého pohledu to byla ale celá večnost, což jistě chápete. Nabarvení ploténky kontrastní látkou – cítil jsem dost velký tlak do kostrče, bolest ne. Nahřátí ploténky laserem nebolelo vůbec. Po zákroku jsem měl několik hodin nezvykle horké břicho (což je normální) a několik hodin jsem si nemohl dojít ani na záchod, ne že bych nedošel, ale bylo mi to zakázáno.

První měsíc po zákroku, jsem nepociťoval prakticky žádné zlepšení (denně jsem cvičil), měl jsem velké brnění v noze (v noci jsem vůbec nemohl spát), dříve to byla vystřelující bolest do nohy, ta vymizela, částečně zlepšila se dynamika páteře. První citelné zlepšení, přišlo až po dvou měsících. Celou tuto dobu jsem pravidelně – denně cvičil a docházel k fyzioterapeutce na Monádu (stejně jako rok před tím). Po tomto zákroku jsem měl pravděpodobně otok, proto to nesnesitelné brnění v noze, více než měsíc jsem užíval Wobenzyn a Aescin (na otoky, volně prodejné). Dnes, po čtyřech měsících, pociťuji velkou úlevu, pokud bych to měl vyjádřit procentuelně, tak bych to viděl na 80%, určitě bude následovat ještě další zlepšení :-).

Můj osobní názor na laserovou nukleotomii jen ten, že je to šetrná operace meziobratlové ploténky, narozdíl od klasické operace, kde bývají velké problémy se srůsty. Na druhou stranu, pravděpodobně, není vhodná pro každého. Slyšel jsem totiž o člověku, kterému tento zákrok vůbec nepomohl. Samozřejmě, že vždy je to velice individuální. Já mám jednu velkou výhodou – mám vytrvalost. Pokud se pro něco rozhodnu, tak v tom vytrvám! V tomto případě to bylo/je cvičení, bez pravidelného cvičení bych možná také žádné zlepšení nepociťoval. Nejprve jsem tomu také neveřil, říkal jsem si, že cvičení přeci nemůže ulevit od bolesti zad, opak je však pravdou. Ale na to musí každý člověk přijít sám, stejně jako já. Začal jsem cvičit, až když nebylo jiných možností, v podstatě jsem byl k tomu donucen. Dnes mi to už ani nepřijde, cvičím denně víc než rok, zvykl jsem si na to a doslova to potřebuji, budu cvičit i nadále – musím, protože jinak bych byl zase tam kde jsem byl. Pokud to vezmu zpětně, tak je mi jasný, že za ten výhřez si mohu sám, v mém případě zejména nevhodným životním stylem – minimální fyzickou aktivitou – pokud jsem nějakou fyzickou aktivitu měl, tak to byla výhradně těžká fyzická práce, což je jistě také špatně. Dále dlouhodobým sezením (až 15 hodin denně) a těžkou fyzickou prací.

Věřte mi, že cvičení, je pro bolest zad, výhřez ploténky to nejdůležitější, taky jsem tomu nevěřil, ale je to skutečně tak. Rozhodně nečekejte, že se vám, po pár dnech cvičení, váš zdravotní stav radikálně zlepší, je potřeba vytrvat a cvičit dlouhodobě. Já už musím cvičit až do konce života. Z mého pohledu to je skvělá představa, udržovat se v kondici. Rozhodně nechci další komplikace s páteří, proto rozhodně setrvám.

Lidi nechtějí cvičit! Často se vymlouvají, že na to nemají čas… Vy snad nemáte čas 15 – 30 minut času za den? Určitě máte. Nehledě na to, že některé cviky lze cvičit i při práci – při sezení.

Laserová nukleotomie, ano nebo ne?

Určitě je to individuální, v mém případě měla laserová nukleotomie velký smysl, efekt. Ale je potřeba si uvědotmit, že bez pravidelného cvičení, může mít efekt minimální či dokonce žádný. Toto platí také u klasické – chirurgické operace páteře.

Záveřem o laserové nukleotomii

Laserovou nukleotomii podstoupilo v Česku velice málo lidí, já jsem mezi nimi. Mnoho lékařů nemá o tomto druhu léčby meziobratlových plotének prakticky žádné informace, proto je nemohou pacientovi sdělit, což je škoda. Před tímto zákrokem jsem se o laserové nukleotomii informaval u více lékařů, nikdo nevěděl nic, žádné informace, zkušenosti, neznal žádného pacienta, který toto podstoupil.

Tolik můj příběh.

Update: Rok po laserové nukleotomii ploténky

Související články:

158 komentářů u “Bolesti zad, vyhřezlá ploténka, laserová nukleotomie

 1. Zdravím taky mám výhřez 1cm je to prý těžký nález byl jsem v Brně v Bohunicích na neurochirurgii tam mě objednali na operaci.Nakonec díky cvičení se mi to zlepšilo a neoperovali mě,cvičím každý den ráno a večer asi po 20minutách.První měsíc jsem taky nemohl vůbec chodit jak kdyby mě někdo řezal kudlou do zad.Ted mám jenom tlak v hamstringu a v lýtku,sice plotýnka mě už nebolí ale nikdo mi nezaručil že si to pro mě znovu příjde neudělám předklon píchne mě hned za kolenem a v plotýnce.Dá se na to dostat částečný důchod i když nepůjdu na operaci?Díky za odpověd Pavel

 2. Dobrý den,
  jak je to s případným částečným důchodem neporadím. Spíše se přesněji k tomuto vyjádří Vaše lékařka/lékař. Vyhnout operaci jsem se chtěl samozřejmě také, takže jsem vše konzultoval i s jinými neurology. Tak jak píšete, zněla jejich odpověď : je otázka, co ploténka udělá při případné zátěži, špatném pohybu atd…
  Zdeněk

 3. Dobrý den Marvine, bohužel zatím nemám žádné informace o důchodu, a to jsem již po operaci, jak jsem psala. Ale musím dát za pravdu, že záleží na zátěži pohybů, každý den je jináč. Po operaci, když byl člověk v klidovém režimu bylo „pomalu lépe“. Třeba se někdo ozve ohledně vyřízení část. důchodu ať už před a nebo po operaci, také by mě to zajímalo.
  Přeji hezký den M

 4. operace nikdy!!myslim že spodek zad musí bejt stále naposilovanej a nemuze se preci nic stat.Já jsem už asi měsíc bez bolesti pry proto ze to moje telo vstrebalo,bohužel ještě uplně nezvednu nohu do pravého úhlu když ležim na zádech.Věřim tomu že bude vše v pořádku,ale musí se každý den cvičit.Mám ještě jakejsi tlak v hamstringu a v lýtku,ted chodim na elektroléčbu prý by to mělo pomoci tak jsem zvědav sám nevím co mě čeká. 👿

 5. Věř a víra tvá tě uzdraví, to je pravda. No já jí taky nechtěla, ale pak mě vezla už rychlá a už se mě neptali. Já kromě každodenního cvičení chodím po ukončení rehabilitace už třetí týden den co den plavat, tak snad to bude taky lepší, to nám doporučovali a potom ještě jízdu na kole, ale to je na mě ještě brzo, čeká mě teprve pooperační kontrola koncem srpna. Přeji Vám pevnou vůli a víru,hodně cvičení a každý den plný pohody a úsměvu, protože ten taky léčí. :).Krásný den M

 6. Děkuji Marto já Vám taky plavání sem zapomněl zde zmínit taky mi hodně pomohlo.Já byl celej život zdravej až teď pevně věřim že už se mi to nerozbouří,dneska mi byla doporučena nějaká kniha zad jméno autora si nevzpomínám,ale dám sem vědět 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *