Cystoskopie (vyšetření močového měchýře)-video

Co je to cystoskopie a jak se provádí. Cystoskopie na videu.

Cystoskopie je vyšetření močového měchýře. U mužů je toto vyšetření spojeno s vyšetřením močové trubice a prostaty. Cystoskopie se provádí na urologii (muži i ženy) nebo na gynekologii (ženy). Toto endoskopické vyšetření se provádí přístrojem, který se nazývá cystoskop (optický přístroj). Cystoskopem, kromě vyšetření, může lékař dělat i drobné zákroky v močových cestách, např. odstranění močových kamenů a polypů, zastavení krvácení, odebrání vzorků na histologii (odběr tkáně) apod.

Proč se provádí cystoskopie?

Cystoskopie se vykonává v případech, kdy má lékař podezření na záněty nebo jiné nemoci močových cest. Vykonává se též, když má lékař podezření na onkologické onemocnění – rakovinu močového měchýře.

Cystoskopie u žen a u mužů

U mužů je cystoskopie obtížnější, především z důvodu délky močové trubice (muži mají delší močovou trubici). Někteří muži mají totiž místama zúženou močovou trubici.

Jak se provádí cystoskopie?

Výkon se provádí ambulantně, kdy pacient leží na zádech. Před vyšetřením nanese lékař na cystoskop znecitlivující gel (gel zaručí znecitlivění močové trubice a její kluzkost). Potom probíhá samotné vyšetření – lékař pomalu zasouvá cystoskop do močové trubice a vyšetřuje. Po vyšetření se mohou objevit nežádnoucí účinky, jako je pálení a řezání v močové trubici (jako při zánětu). Také se může objevit mírné krvácení. Tyto nežádoucí účinky však brzy mizí. Celkové vyšetření trvá cca 15 minut.

Cystoskopie video

Nahlásit nefunkční video

Související články:

2 komentáře u “Cystoskopie (vyšetření močového měchýře)-video

  1. Nějak mi v tom videu chybí kudy se do moč. měchýře ta moč dostává, tedy spojení s ledvinami.Ale možná, že je to pro zjednodušení…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *