Poplatky ve zdravotnictví? Ano, nebo ne? Zde jsou argumenty!

Už nějakou dobu fungují regulační poplatky ve zdravotnictví u lékařů, praktických lékařů, ambulantních lékařů, gynekologů, psychologů, za pobyt v nemocnici, poplatky za recepty. Pro běžné občany je vždy složité vysvětlit, přoč platit poplatky ve zdravotnictví, zejména v dnešní době, kdy jsou hodně vysoké náklady na standartní život.

Kam vybrané peníze za zdravotní poplatky od pacientů jdou?

Regulační poplatky za zdravotní péči u lékaře zůstávají lékařům. Poplatky za pobyt v nemocnici zůstanou nemocnicím. Zde je nutno upozornit, že se v nemocnicích poplatky za zdravotní péči nehradí (hradí je zdravotní pojišťovna). Poplatky, které zaplatíte v lékárně zůstanou, jako zisk lékárnám.

Co přineslo zavedení poplatků ve zdravotnictví?
  • Nemocnicím přinesl výběr zdravotních poplatků nějakou tu korunu navíc, proto si mohou dovolit pořídit nové vybavení nemocnic, moderní přístroje (např. CT, magnetickou rezonanci), což je vynikající a pro pacienty velký přínos. Z tohoto pohledu je platba zdravotních poplatků v nemocnicích OK. Navíc částka 60,- Kč/noc je zanedbatelná částka oproti tomu, kolik vás stojí pobyt za jeden den doma (jídlo, vytápění, elektřina…).
  • Poplatky u lékařů za ošetření – je to zisk pro lékaře, který si musí hradit provoz ordinace (nájem, elektřinu, vytápění, plat zdravotní sestře nebo dalšímu personálu, lékařské přístroje atp.). Lékaři léčí, čímž zachraňují lidské životy,  jsou to vysokoškolsky vzdělaní lidé, kteří si musejí neustále doplňovat vzdělání, proto si zaslouží větší zisk, mzdu než běžný občan. Dle mého názoru, pokud lékař plní své povinnosti dobře, léčí kvalitně (což bohužel nebývá pravidlem), tak si rozhodně zaslouží mzdu v řádech desetitisíců 50.000 – 100.000 Kč měsíčně. Zde, podle mého názoru fungují tyto poplatky dobře, jdou na modernizaci ordinací, vzdělávání lékařů.
  • Poplatky za recepty jsou zisky lékárnám navíc. Zde se tyto poplatky míjejí účinkem, pro pacienta nejsou valných přínosem. Lékárny mají nemalé marže na lécích, jak na recept, tak i volně prodejných. Zde nevidím jediný relevantní důvod, proč platit 30,- Kč za každou položku na receptu. To je opravdu hodně, maximálně bych to viděl, že by se hradilo 30,- Kč za jeden recept, bez ohledu na počet položek. Za komunistů se platilo 1,- Kč za jeden recept, pokud vezmu v potaz zvýšení cen, které za tu dobu proběhlo, tak by byla částka 30,- Kč za recept přiměřená.
Spousta pacientů poplatky ve zdravotnictví odmítá!

Mnoho lidí je proti poplatkům ve zdravotnictví. Tito lidé si, ale musejí uvědomit, že komunismus už dávno není (tedy naštěstí), kdy bylo zdravotnictví zdarma. Bylo zdarma, to je pravda, ale taky si vzpoměňte jak to vypadalo (opilý lékaři, zastaralé pořístroje…), současné zdravotnictví je podstatně na vyšší úrovni, také díky poplatkům. Argumenty typu: „celej život platím a teďka ještě poplatky“, také nemohou obstát. Spousta lidí do zdravotní pojištění počítání i sociální pojištění a daně, to ale nelze, protože z tohoto nemá zdravotnictví vůbec nic. Takže je tedy potřeba doplnit: „Celej život platím zdravotní pojištění“. Zdravotní pojišťovna za pacienty platí obrovké peníze, mnohdy to jsou statisíce, miliony ročně. Doporučuji si zajít na zdravotní pojišťovnu a vyžádat si Přehled úhrad zdravotní péče dle zákona č.48/1997 Sb., to potom uvidíte kolik za vás pojišťovna platí, a nebudete se stačit divit.

Závěrem o poplatcích ve zdravotnictví

Z výše uvedeného plyne to, že poplatky ve zdravotnictví jsou potřebné. Vyjádření politické strany ČSSD, že poplatky nemají efekt jsou nepravdivé a demagogické, je zcestné, co taky čekat od komunistů. Osobně jsem rozhodně pro poplatky ve zdravotnictví ponechat, v lékárnách bych poplatky zrušil, případně bych zavedl jednotnou cenu za recept  30,- Kč. A co vy, jste pro ponechání poplatků ve zdravotnictví, nebo jste pro jejich zrušení?

zdravotnictví

4 komentáře u “Poplatky ve zdravotnictví? Ano, nebo ne? Zde jsou argumenty!

  1. Puff: presto bych tyto polatky zrusil. Dnesni zisk ze standartniho podnikani (obecne) je 15% z obratu (hruby zisk). Lekarny maji jaky zisk z obratu?

  2. Poplatky z lekare a za pobyt v nemocnici kde to zijem proboha..od ceho nemocnice dostavaji financni dotace..??..tady uz clovek vazne musi platit uplne za vsechno je to az smesne kam tenhle stat speje..kolik lidi bude umirat uz jen kvuli tomu ze an toho lekare mit nebudou a zustanou bez pomoci..vlada by se mela zamyslet nad tim co tu vlastne vyhlasuje..je to neskutecne sem jednoznacne proti tomu..!! ❗

  3. Klára: polatky u lekare a v nemocnici jsou naprosto v poradku. Zdravotnictvi zadarmo nemuze fungovat, podivejte se, jak to vypadalo za komunistu, proste des…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *