Telefonica O2 a CDMA internet

CDMA (Code Division Multiple Access) je bezdrátové vysokorychlostní připojení k internetu, které pracuje v pásmu 450 MHz. V České republice  provozuje CDMA mobilní operátor Telefonica O2 (dříve Eurotel), který provozuje CDMA od roku 2004. Telefonica O2 nahradila svou zastaralou analogovou NMT (Nordic Mobile Telephone) síť moderní digitální technologií CDMA. Využití sítě CDMA od O2 není nijak velké, O2 má pouze pár desítek tisíc zákazníků. S porovnáním GSM sítí je to prakticky nula. CDMA síť v současnosti využívá O2 výhradně pro datové přenosy, s  hlasovými službami O2 v této síti ani do budoucna nepočítá.

V roce 2004 začal Eurotel (nyní Telefonica O2) provozovat moderní CDMA síť, zájem ze strany zákazníků byl značný, Eurotel však udělal jednu zásadní chybu – nabízel zákazníkům velice nekvalitní modemy GTRAN GPC-6420 (docházelo k soustavnému vypínání modemů), to se zákazníkům vůbec nelíbilo (a já se jim nedivím), dokonce se chystala hromadná žaloba na Eurotel (nevím zda se to uskutečnilo).

Výhody CDMA

 • Největší výhodou CDMA je mobilita, bezproblémů můžete mobilně surfovat, stahovat, odesílat e-maily i mimo své bydliště, např. na chatě, dovolené, restauraci atp.
 • Další velká výhoda CDMA od O2 je dynamická IP adresa (při každém připojení k internetu je odlišná, zpravidla 85.160.00.00), která je velkým přínosem, např. pokud pravidelně měníte IP adresu, tak vám dynamická IP adresa zaručuje lepší bezpečnost na internetu (minimalizuje možnost útoku hackera na váš počítač), neomezené  stahování (bez čekání) z rapidshare serverů, možnost obejít ban IP adresy atp. . Pevná IP adresa zde není možná.
 • Vysoká rychlost surfování, stahování a nahrávání, viz. screenshot.
 • U O2 si můžete pořídit CDMA modem od 1 Kč (smlouva 24 měsíců)
 • Dostatečné pokrytí signálem sítě CDMA – 98 % obyvatel ČR

Nevýhody CDMA

 • Problematická instalace CDMA modemů na unixové operační systémy, např. Linux. Pod Windows XP, Vista, Windows 7 běží zcela bez problémů.
 • Modemy od O2 mají jedinou možnost připojení k počítači, pouze USB rozhraní, což je velká škoda.
 • Tento internet lze aktivně používat pouze v České republice.

Co je potřeba pro připojení k CDMA?

 • Především potřebujete počítač, notebook
 • Nejdůležitějším prvkem je CDMA modem, který zakoupíte v prodejnách O2. Současné moderní modemy mají dobré parametry, nabízejí download až 3,1 mpbs, upload až 1,8 mbps, což je plně dostačující. Součástí modemů je externí anténa, která má velký efekt – několika násobně zvyšuje sílu signálu.
 • Dalším důležitým prvkem připojení k CDMA síti je dostatečný signál CDMA sítě. Ve značkových prodejnách O2 vám bezplatně (můsíte složit zálohu, která vám bude vrácena) zapůjčí modem na vyzkoušení.

Nastavení připojení k internetu CDMA Telefonica O2

User name / Uživatelské jméno: 601000000@cz.o2.com / 601000000@eurotel.cz

Password / Heslo: ****** (zpravidla bývá šestimístné)

Service num / Phone: #777

SMTP server (odesílání e-mailů): smtp.etmail.cz

Kolik CDMA internet stojí?

O2 musíte platit měsíční paušály (tarify):

 • O2 Mobilní Internet Start (FUP 500 MB/měsíc) – 200 Kč. Toto je nejlevnější tarif CDMA internetu od O2, ale FUP 500 MB/měsíc je opravdu hodně málo.
 • O2 Mobilní Internet Standart (FUP 2GB/měsíc) – 500 Kč. FUP 2GB/měsíc je z mého pohledu také nedostačující.
 • O2 Mobilní Internet Pro (FUP 10 GB/ měsíc) – 750 Kč.
 • O2 Mobilní Internet Plus – 1000 Kč. Tento tarif nemá FUP, což je vynikající. Toto je nejlepší tarif tohoto CDMA internetu.

Všechny ceny tarifů ceny jsou včetně DPH. FUP (Fair Use Policy) znamená limit přenesených dat – omezení objemu pro přenos dat. Zde ještě musím upozornit, že O2 nebere ohled na FUP, když stahujete data z rapidshare serverů (a podobných), a to i v případě nejdražšího tarifu O2 Mobilní Internet Plus, který FUP nemá a stojí 1000 Kč měsíčně! O2 toto dělá i u svého ADSL. Toto je ale poměrně standartní postup všech poskytovatelů připojení k internetu v ČR, např. i UPC  a mnoho dalších.

CDMA modemy Telefonica O2

Vše začalo v roce 2004 poruchovým modemem GTRAN GPC-6420, poté následoval AnyData ADU-E100H (modrý), který již poruchový nebyl, dále kvalitní AnyData ADU-300H, Axesstel MV110L, Axesstel MV110NH (download až 3,1 mpbs, upload až 1,8 mbps), AnyData APE-540H atd.

CDMA test – klikni pro zvětšení

Telefonica O2 a CDMA internet

2 komentáře u “Telefonica O2 a CDMA internet

 1. podle toho screenshotu ten internet jede celkem dobře. Hlavně je mobilní a má dynamickou ip adresu, to je přesně to co já postrádám

 2. Pořídil jsem si CDMA na 2 roky s tím, že jsem 12 měsíců povinen konzumovat aspoň za 800 Kč.
  Rok už je pryč a když jsem žádal o snížení tarifu kamkoliv dolů (CDMA už skoro nepoužívám), řekli mi, že to nelze. Sice mají tarif za 500, ale ten je údajně dostpný jen při pořízení nové služby. A tarif za 150, ale k tomu potřebuji aspoň ADSL linku.
  Má s tímto někdo nějakou zkušenost?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *