Je lepší Linux nebo Windows?

Operační systém je nedílnou součástí každého počítače.  Většina počítačů využívá operační systém Windows, to je zcela nezpochybnitelné.  Další možností je operačním systémem Linux. Je tedy lepší GNU/Linux nebo Windows? Je lepší Windows 7 nebo Linux? Otázka, kterou si klade čím dál více uživatelů počítačů. Pokud vyžadujete jednoznačnou odpověď, tak nelze odpovědět jinak než – jak v čem. Uvedu několik relevantních důvodů, proč používat Linux:

 • Bezpečnost je dominantní výsadou Linuxu. Žádné viry, trojany, spyware a podobná havět se vám v počítači s Linuxem neusídlí. Nepotřebujete žádná antivir! Především s internetovým prohlížečem Firefox se nemusíte bát bezpečně surfovat na internetu.
 • Linux je zdarma a v češtině, žádná registrace není potřeba. Nač platit za drahý nekvalitní operační systém, když je Linux je zcela zdarma?!
 • Linux je velmi stabilní (oproti windows), žádné nechtěné pády systému!
 • Linux a kodeky? Pohoda, žádný problém. Přehrajete si každý film, na který si jen vzpomenete a to bez shánění kodeků. Linuxový přehrávač MPlayer je opravdu vynikající.
 • Nádherný vzhled Linuxu je samozřejmostí, 3D efekty, průhlednost …
 • Distribucí Linuxů je celá řada a je z čeho vybírat. Zde je seznam distribucí Linuxu: Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Debian, Fedora, Gentoo, Mandriva, Slax, Puppy, PC Linux OS, SUSE …  Spousta Linuxů, např.  skvělý Ubuntu lze spustit, jako Live CD (bez nutnosti instalace na pevný disk) z CD nebo flashdisku.
 • Linux má podstatně větší softwarevou vybavenost, která je samozřejmě zdarma. V Linuxu je vše nač si vzpomenete, celá řada svobodného software – kancelářský balík, přehrávač multimédií, siťové aplikace, hry, vývojová prostředí, poštovního klienta a další.
 • V Linuxu není potřeba používat žádné optimalizační programy, jako ve Windows.
 • Minimální hardwarové nároky (oproti Windows, i Windows 7).
 • Podstatně větší četnost vydávání nových distribucí Linuxu je standartem. Microsoft vydává nové distribuce Windows až po mnoha letech.
Využití Linuxu

Největší využití Linuxu je dnes především u serverů.  Je to především z důvodu dokonalé bezpečnosti, který Linux nabízí. Používají ho často také programátoři.  Využití Linuxu u klasických počítačových sestav v kanceláři nebo domácnosti je však zanedbatelný, a je to škoda, protože Linux má opravdu opravdu mnoho předností.

Historie Linuxu

Vznik Linuxu sahá do roku 1991, kdy Linus Torvald, student vysoké školy naprogramoval Linux (FReax), jako ročníkovou práci. Název Linux je odvozen od jména Linuse Torvalda.

Je tedy lepší Linux nebo Windows?

O Windowsu je myslím zbytečné psát, ten všichni dobře známe, a to i včetně Windows 7.  Porovnejte si sami zde uvedené přednosti Linuxu s Windowsem a vyjde vám vaše odpověď …

Linux

2 komentáře u “Je lepší Linux nebo Windows?

 1. 1. Abychom mohli používat počítač, musíme v něm mít nějaký operační systém, díky kterému nám on bude sloužit, většina lidí získává operační systém už s koupí nového počítače, nebo jim jej tam v podniku nainstaluje specialista co se stará o podnikové počítače.
  2. Pokud si sestavíte počítač, nebo chcete změnit z nějakého důvodu operační systém, musíte se rozhodnout, co si vyberete za operační systém z nabídky operačních systémů, každý operační systém má svoje výhody i nevýhody.
  3. Je zde i možnost používat více operačních systémů pokud můžete snadno měnit HDD u svého počítače a na každém HDD můžete mít nahraný jiný operační systém, je i technicky možné na jeden veliký programově rozdělený HDD nahrát více operačních systémů a při startu počítače si zvolit operační systém, který právě potřebujete, tuto možnost ale doporučuji jenom profesionálům.
  4. U operačního systému je nejdůležitější, jak on pracuje s daty, které jsou nahrané na HDD a každý operační systém má jiný systém, podle kterého on s daty na HDD pracuje, jde o to, aby byla práce s daty na HDD jednoduchá a spolehlivá.
  5. Uživatel si nejvíce všimne hezkého jednoduchého ovládání na monitoru, jenže k čemu je nám hezký vzhled když máme časté nečekané problémy s operačním systémem který se; zasekává, restartuje, zpomaluje, nefunguje, atd.
  6. Mnoho podniků v současnosti zakázalo používání Windows u počítačů, které jsou podnikové a počítačů které zaměstnanci používají při práci s firemními informacemi z důvodů bezpečnosti a spolehlivosti.
  7. Takže je zde otázka, jestli zvolit; Linux, Mac OS, UNIX, atd.
  8. Mac OS je uzavřený špatně lokalizovaný systém vázaný na velmi drahé počítače, takže je k ničemu, UNIX je dneska bohužel málo rozšířen, takže je taky k ničemu pro běžného uživatele, a zbývá nám jenom Linux, který kdysi vzniknul ze systému UNIX.
  9. Jenže Linux v sobě zahrnuje mnoho operačních systémů, jež se od sebe poměrně dost liší tím, jak spravují instalační balíčky a vzhledem, pro začátečníky je dobré Ubuntu nebo Kubuntu a pro profesionály bude lepší volbou Red Hat nebo Debian.
  10. Na jakém operačním systému běží můj počítač, na kterém právě píši tento článek, no přeci na tom který je na světě v roce 2010 nejvíce rozšířen tedy na Windows XP.
  👿

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *