Podnikání je dnes velmi obtížné

Podnikání v dnešní době je nelehké, je krize, většina firem dnes doslova přežívá, žije z úvěrů, je ve ztrátě… Není tomu však pouze krizí, ale velkou měrou k tomu přispívá stát svou demagogickou legislativou, tím myslím např. :

  • Právnické osoby (s.r.o., a.s., družstvo…) musí odvádět DPH, i když jim ho obděratel nezaplatil, to je pro některé firmy zcela likvidační. Taková firma, aby přežila si musí vzít úvěr, jinak by byl konec s podnikáním. Jenže to takto nelze dělat do nekonečně a nemalé úroky bance jim nikdo nezaplatí.
  • Dlouhodobě (vlastně od počátku 90. let) je takový trend neplatit fakltury ve stanoveném termínu, firmy a podnikatelé je často hradí třeba 1 – 3 měsíce po splatnosti a vůbec jim to nepřijde nemorální. Někteří bohužel neuhradí pohledávku nikdy! V tomto směru není vůbec žádná vymahatelnost v soudním řízení. Možnost je podat trestní oznámení na policii (mimochodem dlužit není žádný trestný čin ani přestupek), je vhodné podat trestní oznámení na dlužníka např. pro podvod, někdy se zalekne a zaplatí. Dle mojich zkušení jsou ale takové případy často odloženy. Pro policisty jsou pohledávky mezi podnikateli standartní záležitostí. Jenže co ten podnikatel, kterému ty peníze evidentně chybějí?! To dnes nikoho nezajímá!
  • Zaměstnavatel musí platit za zaměstnance velké odvody (9% zdravotní, 25% sociální z hrubé mzdy). Především sociální pojištění je neúměrně vysoké. Mnoho zaměstnanců žije v domění, že zaměstnavatel za ně nic neodvádí, to je ale přinejmenší zcestné.
  • Velkou přítěží je neustálá změna v legislativě ohledně podnikání, tím myslím např. výpočet nemocenské (přesněji dočasná pracovní neschopnost, kterou zaměstnavatel vyplácí prvních 14 dní nemoci zaměstnance) a mnoho jiných nepřiměřených legislativních změn, které znepříjemňují podnikání.
  • Neustále změny živnostenského zákona, podnikatel tak musí dokládat spoustu nesmyslností, které si zákonodárci usnesou. Podnikatel, jeho zaměstnanci musí absolvovat různá školení, skládat zkoužky před akreditační komisí atp.
  • Velkou měrou ubíjí podnikání v Česku Evropská unie, která je takový mocný socialistický aparát, který nemá budoucnost. Příkazy a zákazy EU terorizují podnikání a české podnikatele!

Podnikání

Bohužel v naší společnosti existuje spousta zaměstnanců žijící v domění, že každý podnikatel vydělává obrovské peníze. Jsou to především zaměstnanci, kteří v životě nic nedokážou a dokázat ani nechtějí. Tací lidé si mysleji, že se o ně stát či zaměstnavatel postará bez vlastního přičinění. Je to takové bolševické myšlení některých lidí, které je opovženihodné. Někteří podnikatelé vydělávají velké peníze, to ano, ale mnohdy to bývají peníze z nelegálních obchodů a standartním podnikáním pouze zakrývají tuto nelegální činnost.

V podnikání je to tak, že pokud vyděláváte a zaplatíte řádnou daň státu, tak vám garantuji, že vám poté toho čistého zisku moc nezbyde. Spíš je to tak, že si podnikatel koupí nějakou věc, která jde do nákladů např. auto, počítač (to je právě viditelné a velice zavádějící…). Ale v žádném případě to není rozhodně obrovká finanční částka, jak si mnozí hlupáci představují. Každý si může začít podnikat a zkusit to, kdo nezkusil ať nezávidí …!

V dnešní době dobře vydělávají vysoce postavení zaměstnanci větších společností, nebo státních podniků, jejich mzdy jsou v řádech statisíců (rozhodně jim to ale nezávidím). Bohatí jsou „staré struktury“ z dřívějšího totalitní režimu, dnes z velké části penzisté. Bohužel většina lidí v produktivním věku spíš přežívá a žije z úvěrů.

Podnikání v dnešní době opravdu velmi problematické, spoustu podnikatelů a firem ukončuje svou činnost. Opravdu není co závidět. Optimální to bylo v devadesátých letech minulého století, kde v našem státě ještě neřádila Evropská unie. To, že je česko členem EU je pro český stát přinejmenším nevýhodné, ale Češi asi potřebují někoho, kdo jim bude rozkazoval 🙁

Jeden komentář u “Podnikání je dnes velmi obtížné

  1. V řadě bodu s Vámi souhlasím, není to lehké a řada Vámi popisujících praktik je skutečně nesmyslná. Nicméně „hřiště“ máme všichni stejné, tudíž máme všichni stejné podmínky. A tak, jako v čemkoliv co lidé v životě dělají, jsou uspěšní i neúspěšní i na hřišti podnikateském. My (moje podnikání) žádné projevy krize nemáme. Práci odmítáme dnes, stejně jako před lety. Spolupracujeme jen se skutečnými profesionály, pro které je neplacení faktur projevem osobní i profesionální ostudy a hamby. Každý podnikatel má volbu, jak che podnikat. Nicméně, než tak učiní, měl by vzít do ruky „metr knih“ o základních principech úspěchu v podnikání. Takový slabikář i násobilku každého podnikatele. Bohužel, statistika hovoří, že 83% podnikatelů do tří let po založení „živnosti“ krachuje. No, důvody jsou ale pořád ty samé. Nemají nejmenší potuchy o čem profesionální byznys je a co je horší, odmítají se to naučit. Chtějí si to dělat po svém za každou cenu a když to krachne, svalují vina na kde co. Je to stejné, jako byste se chtěli stát mistrem v krasobruslení, ale odmítli se naučit bruslit. To ale bohužel nejde.

    Bečet nad systémem, státem, legislativou, krizí, dobou, to je naprosto k ničemu. Jsou to prkotiny, drobné překážky, výzvy pro každého profesionála. Všechno je naučitelné, všechno je překonatelné. Chce to jen jediné, přestat se vymlouvat a hledat chyby jinde (viz článek o svalování viny na boha) a rozhodnout se, co vlastně chceme my. A jít za tím za jakýchkoliv podmínek a překážek. Protože všechny jsou překonatelné. Jenže bez kompletní změny myšlení a postojů to moc dobře nepůjde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *