O Amway a MLM

Zdravím všechny čtenáře. Před nějakým časem jsem dostal příležitost napsat článek o Amway na tomto blogu. Rozhodl jsem se toho využít. Nepíšu však tento článek, abych někomu nutil svůj názor nebo abych někoho přesvědčoval. Mám spíše v úmyslu napsat článek, který by měl být protiváhou různým negativistickým pohledům a názorům některých lidí. Tak pojďme na to 🙂

Jak funguje obchod

Obecně se dají peníze získat dvěma způsoby. Uskutečněním obchodu, jinými slovy prostřednictvím volného trhu nebo druhým způsobem, a to tak, že je někomu sebereme (ukradneme). Je asi jasné, že správný způsob je ten první. To je důvod, proč za zdravou ekonomikou stojí vždy obchod.

Takže jak to funguje u Amway. Ve skutečnosti pod firmou Amway jsou sdruženi desítky výrobců, kteří využívají obchodního modelu přímého prodeje (Nutrilite, Artistry, LOC, O2, Templářské sklepy, Franklin Covey Company, atd.). Tyto firmy (a je jich pochopitelně mnohem více) nám nabízejí své zboží za určitých zvýhodněných podmínek a pokud jsme spokojeni a jejich zboží dále doporučíme, tak nás za to odmění podílem z uskutečněného prodeje.

Já osobně jsem jednou doporučoval výrobky značky Apple tak přesvědčivě, že se mě jeden z posluchačů zeptal, kolik mi firma Apple platí. A víte kolik mi firma Apple kdy zaplatila? Nic. Kolikrát vám se stalo, že jste něco doporučovali, mnohdy i úspěšně, a další měsíc se u vás ve schránce objevila složenka na podíl ze zisku?

Distribuce a reklama

Omlouvám se, ale znovu se vraťme k nudné teorii. Pokud tedy existuje nějaký výrobce, je naprosto přirozené, že potřebuje vyrábět a prodávat své zboží, aby měl zisk. Neboť obchodní činnost je činností za účelem zisku. Aby se mohl uskutečnit obchod, je potřeba zákazníků. Protože, jak asi chápete zákazník či zákazníci jsou motorem celého obchodního modelu neboť oni jsou zdrojem peněz. Jak ale přesvědčit potencionálního zákazníka, že v dnešní široké škále výrobků je právě váš výrobek ten, který potřebují a který vyřeší jejich problém? No jedním způsobem je reklama. V dnešní době jsou na každém rohu, až mě to kolikrát hodně štve. Neboť je mi umění kameramanské blízké a mám s reklamama blízkou zkušenost, můžu vám něco prozradit. Jsou neskutečně drahé. Stojí každého z nás až 60% celkové ceny výrobků, které běžně kupujeme a to i přesto, že jsme danou reklamu vůbec neviděli. Nebudu zde zabíhat do detailů, neboť to není cílem. Každý, kdo chce a má přehled, tak to ví. Další věcí je podstata samotné reklamy. Jde o to nás zákazníky přesvědčit, co máme chtít, za kolik to máme chtít a také kam si to máme jít koupit. A přesvědčit nás to má za každou cenu. Schválně si zkuste rozložit slovo reklama: KLAMa od slova klamat a RE znamená pořád dokola:). Čeština je opravdu moc krásný jazyk, že? Chtěl bych ale upozornit, že existují dva druhy reklam. Užitečná a neužitečná. Užitečnou reklamou je například plakát, že za měsíc bude tam a tam hrát ta a ta skupina. To je reklama, která nám dává určité informace, které jsme před jejím shlédnutím nevěděli, a ty nás nějakým způsobem obohatí. Uznejte ale sami, zda vás obohatí, že vám usměvavý handsome chlapík s americkým úměvem v televizi řekne, že právě tento prací prášek pere lépe než ostatní prášky a proto ho musíte mít.

Výbornou ukázkou, jak reklamy fungují je dokumentární snímek Český sen, který byl uveden na světlo světa tuším někdy kolem roku 2000. Je zde možné vidět, jak se reklama vytváří, jak má působit a hlavně jak drahá taková reklama je.

Dobře, co je tedy tou nejlepší reklamou, která fungovala vždy a stále funguje? No rozhodně kvalita výrobku a zejména osobní doporučení. Co myslíte? Já osobně, když mi kamarád, kterému věřím řekne, že je něco dobré, a že to používá, tak ani nevím jak a už to mám v košíku. Když vám někdo řekne, že byl na dobrém filmu v kině nebo že byl v té a té restauraci a jídlo bylo výborné, co si naplánujete na večer? A tak bych mohl pokračovat. Mým názorem je, že pokud je něco opravdu dobré, tak to nepotřebuje reklamu.

Jak to funguje u Amway

Takže zpět k Amway. Doufám, že stíháte mé myšlenové pochody a že to dává nějaký smysl. Distribuční systém Amway funguje na principu osobního doporučování. Výrobci se rozhodli vsadit na tuto nejúspěšnější reklamu a řekli: “Pokud vy, naši zákazníci, nahradíte reklamu a maloobchod a sami si řeknete o našich výrobcích, tak my výrobci nemusíme investovat do nesmyslných reklam a ušetřené peníze dáme vám jako zasloužený podíl na uskutečněném zisku. Rovněž si jako výrobci budeme moci dovolit více peněz investovat do výroby, nových technologií, surovin,výzkumu, apod.” Dává to smysl? Já myslím, že ano.

Multi-level marketing

Multi-level marketing tedy funguje na principu osobního doporučení. Díky licenčnímu oprávnění máte nárok na procentuální ohodnocení vaší aktivity (systém odměn).

Trocha historie

Historicky byl multi-level marketing vymyšlen ve 20 letech minulého století (tvrdí internet). Firmou, která tento systém poprvé začala používat byla firma California Vitamins, která se později přejmenovala na dnešní Nutrilite. Dnes je tato firma součástí Amway. Společnost Amway pak v 50. letech minulého stolení tento obchodní model upravila, neboť měl drobné nedostatky. Tento model zůstal prakticky od této doby nezměněn až dodnes. Tím chci vyvrátit názor, autora CzBlogu pana Bestmena, který tvrdí, že Amway démonizuje a zneužívá MLM. Informace v tomto odstavci jsou z mého povědomí (to jest někde jsem je četl, ale nepamatuji si zdroj) a z internetu. Omlouvám se, bohužel jsem neměl čas prostudovat tuto historii podrobně z věrohodného zdroje. Tak to berte s rezervou.

Výrobky v MLM

Takže ať už si myslíte, že je MLM dobrý či špatný, pravdou zůstává, že je potřeba disponovat výrobky, které jsou běžně k užití. Pokud budete formou MLM prodávat připínací špendlíky, tak to bude sice hezké, ale nevím kolik připínacích špendlíků bežný člověk denně potřebuje:) Ale zuby si snad čistíme všichni. Nebo ne? Myjete si hlavu? Používáte parfém, oblíkáte se, jíte? Jsou to hloupé otázky, ale používám je abych vysvětlil sílu tohoto systému.

Krátký přehled Amway výrobků

O výrobcích napíšu nejspíš zvláště celý článek. Tak jen krátce.

Vetšina výrobků v distribuční síti Amway jsou koncentrované výrobky. Proč? Důvodů je několik:

 • Méně odpadu
 • svoboda míchání a tedy i účinnosti výrobků
 • Amway se rozhodla lidem neprodávat vodu, tu má každý doma.

Cena je vždy adekvátní kvalitě. Pokud chceme porovnávat cenu, je potřeba mít s čím porovnávat. Ale o tom jindy.

Fáma: Amway je vymývání mozků

Pojďmě to trochu probrat. Amway jako firma je pouze sdružením výrobců. Nezávislí vlastníci podnikání Amway VPA s firmou Amway spolupracují na základě licenčního oprávnění. Jinými slovy vztah Amway a VPA je pouze obchodní, nikoli zaměstnanecký. Firma zajišťujě určité zázemí v podobě výrobků, logistiky, účetnictví, vyplácení odměn atd.

Pokud je ovšem vaším záměrem uspět a nemáte obchodního ducha, nejspíš neuspějete. Každý schopný leader to ví. Proto se všude po světě pořádají vzdělávací kurzy a motivační semináře. Mnoho velkých firem takto motivuje své zaměstnance k větším úspěchům. Robert Kiyosaki tvrdí, že nemá smysl lidem dávat peníze, ale je potřeba je učit. Ani Amway není výjimkou. Tyto semináře však nejsou pořádány ani organizovány firmou Amway, ale jednotlivými skupinami a organizacemi VPA. Tak a jsme u jádra věci. Semináře jsou trnem v oku mnoha lidí, kteří na CzBlogu reagovali. Proč? Nechci to nějak závěrovat, ale pravděpodobně na nich byli a nelíbily se jim. Samozřejmě je to každého věc, ale řekněte mi komu z vás by se líbila přednáška o kvantové fyzice? Mě by se líbila, ale je možné, že někteří lidé by odcházeli znudění a znechucení. Nevím. Každý člověk je originální a svým způsobem jiný. A to je to krásné. Kdyby se všem líbilo to stejné, byla by na světě asi nuda. Navíc je tento princip důvodem, proč u Amway businessu nikdy nenastane něco, čeho se obává většina matematiků, když jim ukážete plán, tj. nasycení trhu. Lidé totiž nejsou stroje a prozradím vám, že ať jsme sebevětší logici, a to já jsem, tak se nerozhodujeme na základě logiky, ale na základě emocí. Jsem rád pokud se mnou někdo nebude souhlasit. Já bych sám se sebou na začátku tohoto businessu taky nesouhlasil, ale to je proces.

Semináře jsou vymývání mozku? V podstatě ano. Defakto vše, co mění naše myšlení je vymýváním mozku. Je ale velký rozdíl mezi pozitivním a negativním vymýváním mozku. Možná jste si všimli, že když se setkáváte s pozitivníma lidma, přebíráte jejich pozitivní myšlení a to samozřejmě platí naopak. Takže je to na vás. Buďto si můžete nechat vymývát mozek reklamama a negativistickýma názorama a nebo si můžete vybrat a setkávat se s pozitivníma lidma. Co je užitečnější?

Když jsem jednou prezentoval tento názor, tak mě kdosi nařkl, že jsem typický vymývač mozku a sektář, neboť stále mluvím o pozitivním a negativním. Je to trochu úsměvné.

Negativní vymývání mozku je velmi často motivované strachem. S tím je obeznámen každý kdo zažil kominusmis či jiný totalitní systém. Naopak to pozitivní dáva lidem do rukou svobodu a sílu překonat vlastní strach a překážky na cestě.

Kdekoli na světě se objeví svoboda, jak materiální tak i duševní vznikají užasné metody vedoucí k plnému rozvoji člověka.

Technika zaměřování se na špatné

Autor, který používá tuto techniku se cíleně zaměřuje na špatné a negativní věci dané problematiky a zamlčuje pozitivní askpekty dané problematiky. Názor pak není možné oficiálně posuzovat jako lživý, ale jako určitou jednostranou kritiku. Tato kritika však může být pro člověka nezasvěceného jedinou kritikou s kterou je obeznámen a jako takovou ji i příjme jako pravdivou. Dle mého názoru je toto špatné protože v podstatě úmyslně mateme a můžeme tak leckomu pokřivit náhled na věc. Takovou techniku tedy z morálního hlediska můžeme považovat za špatnou a svým způsobem lživou.

Ke každé nudné teorii mám rád praktický příklad. Tak třeba:

Mohli bychom říci, že profesor Albert Einstein objevením vztahu E = mc2 napomohl k sestrojení atomové bomby a je tak zodpovědný za smrt tisíců lidí.

Úmyslně je zde zamlčeno, že pan profesor nevymyslel tento vztah pro to, aby vytvořil atomovou bombu, ale proto, aby objasnil vztah energie s hmotou. Rovněž není výše uvedeno, že díky tomuto vztahu máme jaderné elektrárny, které vyrábějí energii a defakto jde o pozoruhodný objev na poli fyziky.

Dalším příkladem by mohl být tento:

Motorky, jakožto dopravní prostředek, jsou nejnebezpečnějším způsobem dopravy neboť mnoho motorkářů umírá na silnicích každý den po celém světě. Motorky způsobují ta největší zranění a jsou příčinou každodenních neštěstí. K tomu ještě můžeme uvést graf úmrtí na motorkách za jednotlivé roky.

S takovýmto názorem bychom nikdy na žádnou motorku nemohli vlézt, neboť kdo chce umřit? Daný názor ovšem neuvádí, že každý den lidi na motorkách jezdí a většině z nich se nikdy nic nestane. Navíc motorky jsou skvělé, je to úžasný pocit, a když člověk není s prominutím idiot, tak je to dobrý způsob přepravy. Ve speciálním dílu Top Gearu bylo vidět, že ve Vietnamu, kdo nemá motorku, tak je zkrátka nahranej. Auta jsou tam moc drahá.

Takže technika zaměřování na špatné zneužívá čtenářovy nezasvěcenosti a nabízí autorem upravený pohled na věc. Proč o tom píši? Protože mnozí nejmenovaní na tomto bloku této techniky až přehnaně často zneužívají. Samozřejmě nijak dobrá není ani technika zaměřování se jen na to dobré. To je rovněž jednostranný pohled.

Závěrem

V tomto článku nijak nepropaguji svůj názor a ani nikoho nepřesvěčuji o svých teoriích či pravdách. Mám za cíl spíše obeznámit čtenáře o funkčnosti Amway businessu či VPA podnikání. Rozhodně se nepovažuju za odborníka, proto vše zde uvedené berte s určitou rezervou. Jsem zastáncem názoru, že každý se může mýlit. Pokud jsou v textu chyby, ať už gramatické (za které se případně omlouvám), tak faktické, tak mě neváhejte kontaktovat. Rád to napravím. Co se týče komentářů byl bych velice zavázán, pokud by článek komentovali čtenáři, kteří mají co ostatním čtenářům říci a ne lidé, kteří píší to stejné dokola ke každému článku tady na blogu. Tím myslím komentáře typu: Amway je sekta, vymývání mozků, apod.

Kdysi jsem slyšel, že hloupost lidí je neomezená. Kéž by to stejné platilo i o inteligenci.

Pokud někdo touží zjistit mou identitu, nebudu ji zastírat. Informace naleznete na již zastaralém webu Simplicityandspace.cz Snad se mi v nejbližších měsících podaří celý web předělat a umístit na ně i tento článek.

Vše v tomto článku napsané je mým pohledem na věc a nemá to nic společného s oficiálními materiály firmy Amway ani s jinými oficiálními publikacemi či materiály VPA skupin.

Věřím, že článek bude prospěšný a omlouvám se za přílišné teoretizování. Zkrátka je potřeba popřemýšlet nad šálkem čaje 🙂

Jakub Malina

85 komentářů u “O Amway a MLM

 1. Lubo Pářa
  Koukám že je u tebe každý,kdo nemá rád amwejácké fanatiky NARCIS.Tak to vítej v čechách v zemi plné narcisů.
  Musím říct,že z vás mám také smíšené pocity.Nevím jestli plakat nebo se smát…
  To jako kdyby se moje tchýně zabila v mém novém autě.Taky bych měl smíšené pocity… 😉

 2. JaraCimrman:

  „Koukám že je u tebe každý,kdo nemá rád amwejácké fanatiky NARCIS.Tak to vítej v čechách v zemi plné narcisů.“

  No tak to koukej, však je to tvůj pohled. Ne, narcis je pro mě ten člověk, který se povyšuje nad ostatní, což není případ většiny lidí v ČR.
  Když se na to „koukneš“ zblízka, tak jsem oslovil jako „narcise“ každého, kdo se projevil, jakože jen on má pravdu a jiný názor není přípustný. Já se jen bráním a bráním svoje podnikání, zatímco vy neustále odpovídáte na jakékoli argumenty, jakože pochází od „fanatika a demagoga“. Přestože nedovedete na žádný z těch argumentů jakkoli rozumně odpovědět, tak se tu projevujete, jako by ve vaší opozici byli magoři, fanatici a debílci. No dejme tomu, je to váš názor, ale v tom případě je vidět, že se cítíte, jako byste byli něco víc.

  „Musím říct,že z vás mám také smíšené pocity.Nevím jestli plakat nebo se smát…“

  Ok, to znamená, že se ani nesměješ, ani nikoho nelituješ a nevíš jaký si na to udělat názor.

  „To jako kdyby se moje tchýně zabila v mém novém autě.Taky bych měl smíšené pocity…“

  Zajímavé. Já bych smrt nepřál nikomu. Myslím, že bych neměl smíšené pocity. Ale ty jsi asi zřejmě relativně hodně odlišná nátura.

 3. Lubo Pářa
  To měl bejt vtipný vtip.Snad si nemyslíš,že to beru vážně…

  Tak v tom případě se v těchto diskuzích můžeme všichni označit za narcise,at amwejáky nebo antiamwejáky.Každej z nás si stojí za svou pravdou,co řikáš?

 4. A proč nám to píšete, že je Vám líto lidí, které neznáte a nevíte, proč jsou v situaci, jaké jsou a proč je spojujete s námi, které taktéž neznáte a nevíte co jsme zač, proč děláme to a tamto a proč přemýšlíme tak a tak?

  Proč se neustále serete do něčeho, čemu naprosto nerozumíte, neděláte to, neznáte to?

  Proč si pořád myslíte, že Vás, kteří o obsahu svého žvanění nevíte vůbec nic, někdo bude poslouchat a brát vážně? Tedy někdo jiný, než takoví lidé, kteří jsou na tom myšlením ještě hůře, než vy?

  Proč pořád doufáte, že někdo se jak vy píšete „vzpamatuje a procitne“ na základě stupidních názorů lidí, kteří se neumí ani pořádně vyjádřit, mají logiku jako párek kobilek a o věcech, o kterých se neustále pokoušejí mlátit držkou jako pominutí, NEVĚDÍ LAUTR NIC?

  Proč, kluci?

  Zdálo se Vám to jako DOBREJ NÁPAD? 🙂

  Už nejméně jednou jste přece ve svém životě zvítězili na celé čáře. To Vám nestačí? Ale mělo by, píšete o tom.

  Pokud nestačí, tak ale tady žádného vítězství nemůžete získat. Tady se totiž žádné utkání nekoná.

 5. Komentuje hraesvelgr, 14.6.2011 @ 16.01
  Když vidím amwayácké fanatiky, žijící ve svých milionářských snech, kteří jsou ale ve skutečnosti naprostými sockami, tak jsou na první pohled k smíchu a na druhý k pláči a lítosti.

  No tak jste si FIFTY FIFTY. Ty lituješ je, oni litují tebe. Hotovo, tečka. V životě to tak chodí neustále, každý pořád někoho lituje a ti litovaní zase litují ty, kteří je litují. Jako by ses narodil zrovinka převčírem (občas tak i píšeš).

  Není to nic neobvyklého, zpravidla platí to, že pokud si o někom myslíš, že je blbec, na 100% si to samé myslí on o tobě.

  Nemohl bys tedy tuto úvahu přestat rozebírat pořád dokola jako idiot? Fakt na to nemáš?

  Koho myslíš, že zajímá, co ty, NIKDO z internetu, si myslí o Amway?

 6. acz
  Je mi jasný,že vás fanatiky amwejácký asi nic nedonutí vykašlat se na amwey,to ani nechci.Možná jedině až se po deseti letech v amwey kouknete na stav prázdného konta.Jistě pro některé z vás je krásné někam patřit,mít spojence,mít amwejáky.
  Já jen chci,aby lidi co přemýšlejí o vstupu do amway,znali i to negativní.Proto jsou tady zkušenosti s amwej dobré či špatné různých lidí.Když si pudeš koupit televizi taky se koukneš na recenze.ještě že ten interfernet máme.A vo tom to je.

 7. JaraCimrman:

  No ono je to spíš o tom přístupu, když ti někdo řekne něco rozumnýho, na co sám nedokážeš odpovědět, a proto odpovíš: „ty jsi jasnej fanatik.“

 8. Já mám rád postavu Járy Cimrmana. Prý vynalezl žárovku ve stejný den jako Edison, ale o pár hodin přišel později na patentový úřad:) I přesto, že jde o fiktivní postavu, nepochybně je to postava představující inteligenci.

  JaraCimrman:

  Nikdo tu nepopírá, že Amway nemá svá negativa. Například pro někoho je negativem, že musí přestat kňourat, jak je to v té naší republice hrozný a musí začít něco dělat.

  Ani jeden z té vaší groupy odporu proti Amway nepodal jediný trochu smysluplný argument, na který by reakce nebyla ztrátou času. Neustále se jen opakuješ dokola. Neustále se zabýváš tím, že v mém či jiném komentáři hledáš slovíčka, který by jsi mohl vytáhnout a použít v nějaké své vítce. Kdybych si změnil nickname a prohlásil bych, že je mi Amway nesympatická, budeš kývat se mnou a když prohlásím opak, budeš mě napadat. Tomu ty říkáš zkušenosti? Jaký máš zkušenosti v tomto podnikání? Jednou jsi viděl plán a okamžitě je z tebe brouk Pytlík, pokud jsi ovšem ten plán vůbec viděl. Podnikal jsi vůbec někdy v něčem? Pokud ano, tak v čem? Komu jsi v životě pomohl, komu jsi dal cennou radu, která ho v životě dovedla k úspěchu? Co tě vede k tomu, že se považuješ za soudce, který rozhoduje, co je špatné a co ne. Kritizovat umí každý, ale obecně je známo, že kritika se považuje za relevantní pokud kritizuje někdo, kdo něco vytvořil, kdo sám již něco vybudoval a kdo něco umí. Takže vybudoval jsi něco někdy? Rád se s tebou pobavím jako dospělý s dospělým a pokud budu moct sám si nějakou radu vezmu k srdci. Bojové umění se taky nebudeš učit od někoho, kdo bojovat neumí. Tak vystup ze stínu, představ se nám a pověz nám rozumný důvod, proč je Amway nesprávnou volbou.

  Toto není výzva pro Bestmena, aby zase psal sáhodlouhé komentáře, kterými otráví sebelepší diskuzi.

  Pavel:

  Nevěřím, že uvařit vodu v jakémkoli hrnci trvá 40 min. Pokud ano, doporučuji kontaktovat NASA a říci jim o tom, že pro ně máte skvělý žáruvzdorný materiál pro raketoplány.

  Pokud je pravda, že nějaký hrnec iCook vůbec vlastníš, tak možná kdyby ses přestal posmívat tvému kamarádovi, byl by ochotný ti pomoci problém vyřešit. Já ti težko po internetu pomohu něco vyřešit.

  Další věc je, že na každý výrobek od Amway je 100% garance spokojenosti po dobu 3 měsíců. Opakuji 3 měsíce můžete zboží používat a pokud vám z jakéhokoli důvodu nebude vyhovovat, můžete ho vrátit. Všichni tomu rozumějí?

  Takže pokud nejsi schopný během 3 měsíců vyzkoušet zakoupené hrnce zda ti vyhovují, je to tvůj problém.
  ______________________________________________________________________

  Ještě má někdo nějaký jiný problém? Ovšem krom bestmena, který má problém vždy a se vším, co má nazačátku písmena AM.

  Kuba

 9. A teď k zamyšlení. Mnozí z vás tvrdíte, že podnikání Amway k ničemu nevede a většina nic nevydělá. Dobře, pojďme předpokládat, že to tak je. *

  Píšu PŘEDPOKLÁDAT, ne že to tak je. Pokud někdo nevíte, co to znamená, tak si to najděte ve slovníku. Tady už je to totiž jak u blbých, kdy nějaký inteligent z té věty vytáhne, že jsem napsal, že se v podnikání Amway nic nevydělává.

  * V tom případě se ptám, kolik vydělám tím, že budu chodit nakupovat do Tesca nebo do Kauflandu nebo jinam? Odpověď je, že nevydělám nic. Po celý život budu nakupovat, ať už kdekoli a nevydělám nic.

  Každý, kdo má licenci Amway má o 30 % sníženou cenu (rozdíl maloobchodní a velkoobchodní ceny). Plus za každou objednávku nad 5000 dostaneme od firmy Amway 250 kč pokukázku na nákup zboží. K tomu všemu jsou zde odměny za obraty, nad 10000 měsíčně máte nárok na 3%, což je asi 300 kč. A pokud osobně měsíčně uděláte 15000 obratu dostanete se do clubu 300, kde každé tři měsíce vám firma vyplatí 1500 kč navíc. A to za to, že nakupujete stejně jako kdekoli jinde. A k tomu máte zdarma servis, kdy vám to DPD doveze až domů, ať bydlíte kdekoli.

  To není mnoho peněz. Na tom nezbohatnete ani vás to neuživí, ale jsou to peníze navíc, které se určitě hodí. Nebo ne? A to nemluvíme o kvalitě výrobků.

  Kuba

 10. Kubo
  Zkušenosti s amwey mám jen takové,že můj kamarád do toho tak skočil až to není normální.Furt mě otravoval i s kamárádkou,plán mi odvyprávěl asi 10x.Že já prej nemám sen a cíl…Stal se z něho magor,stále dokola říká že za pár měsíců bude milionář.A navíc začal lhát-Nedávno dědil trochu peněz a hned mi přišel ukázat stav konta,že to vydělal v amwey za měsíc.Pod tíhou důkazů,kdy mi řekla o dědictví jeho matka se přiznal,že nevydělá skoro nic.Předtím byl skromný,normální kluk.
  Ptám se,co ho tak změnilo?Budování snů si předtavuju trochu jinak.Nedávno sem hovořil s třemi bývalími amwejáky,všichni mi odpověděli že podobně se chovali i oni,ale neříkám že ste všichni zmanipulovaní.
  Víš mě je divný že si ty cíle a sny začínáte plnit,až vám to nějakej guru řekne.To vás předtím nenapadlo.Už vidim že vašim snem od malička bylo bejt amweják 😉
  Radil sem ti a někomu jinýmu někdy jak bejt úspěšný?Kdybych to věděl,tak to nikomu neřeknu a zbohatnu sám.Já tvrdím,že drtivá většina amwejáků i přes usilovnou snahu si nevydělá skoro nic a miliony je větší pravděpodobnost vyhrát v už snad fungující sportce.
  Slunce v duši

 11. JaraCimrman:

  Díky za komentář. Tento komentář beru. Sice s ním do jisté míry nesouhlasím, ale je to názor hodný respektu.

  Nemyslím si, že snem kohokoli je dělat Amway business. Není to sen, je to způsob.

  Já vím jen to, že jsem vždycky slýchával, že být bohatý znamená být arogantní nadutý blbec, který své peníze beztak nakradl, protože normálním poctivým způsobem přece zbohatnout nejde. Tohle mě naučilo prostředí, ve kterém jsem žil. Ale tohle podnikání ukazuje něco jiného. Dává stejnou možnost každému bez ohledu na vzdělání, rasu, původ či náboženství. Tim Foley má ve skupině 21 diamantů žijících v Jižní Americe. Slyšel jsem, že Amway se rozvíjí na Ukrajině, v Rusku v asijských státech. A všichni vydělávají stejné peníze. Žádné takové, že v Americe vydělává diamant více než tady.

  Takže nevím kdo co vydělává a je mi to jedno. Každý má stejnou možnost, ale je potřeba jít a udělat to.

  Kuba

 12. Kuba
  Já vždycky říkám at každý dělá co ho baví.Potom je člověk spokojenej a když ho to i slušně živý,je štastnej.

 13. Komentuje JaraCimrman, 15.6.2011 @ 19.28
  Zkušenosti s amwey mám jen takové,že můj kamarád do toho tak skočil až to není normální

  Tak vidíš. Sám přiznáváš, že o tom nevíš nic, že jsi to sám nikdy nedělal, neučil se to, nestudoval a samozřejmě také nepochopil. Tak si to prosím pamatuj. Jistě chápeš, co z toho vyplývá. Přestat o tom žvanit. Jakákoliv jiná varianta je morálně nepřijatelná.

  Příběh „s kamarádem“ je z pravidla v 99% všech příběhů, které mají snad podložit nějakopu relevanci pro odsouzení Amway. Co může být víc hloupého a průhlednějšího?

  Zhruba 1% „kritiků“ se vyjadřuje v první osobě, s různou úrovní osobní zkušenosti s činností jako VPA. (Vlastník Podnikání s Amway).

  Z tohoto jednoho procenata kritiků je 99% těch, kteří utekli asi po měsíci, takže jsou věděním zcela nedotčeni. Zbývající 1% z původního jednoho procenta byli jako VPA alespoň půl roku a déle.

  Jejich vyjádření k podnikání z Amway už bývá z pravidla diametrálně odlišné od příběhů „o komarádovi“, od příběhů o „rozvedených manžlstvích a zničených vztazích“, nebo od příběhu „o ohrožení života z důvodu drastického zhubnutí“ a dalších „zkazkách“ začátečníků, kteří ve skutečnosti ani nezačali.

  Zpravidla moc dobře chápou možnosti a systém, už chápou pravidla obchodu a podnikání jako takového, chápou filozofii vztahů mezi lidmi, pochopili skutečnou realitu světa, ekonomiky a také pozice nevědoucích a naopak vědoucích lidí. Ze spolupráce s Amway odešli, jak zpravidla uvádějí, proto, že je to přestalo bavit, že pochopili, že tak malý čas, který tomu věnují, nevede k smysluplnému výsledku a také pochopili, že je nic nepřiměje k tomu, aby svůj postoj ke spolupráci s Amway změnili. Jednoznačně konstatují, že za svá rozhodnutí a neúspěch při spolupráci s Amway nesou plnou zodpovědnost sami. Oni se tak ale rozhodli a mají na to plné právo. Většinou od těchto lidí vlastně žádnou „kritiku“ na Amway nikdy neuslyšíme, přestože už VPA nejsou. Zpravidla zůstávají už jen jako koncoví zákazníci a nakupují si výhodně za velkoobchoní ceny produkty pro domácnost, popřípadě pro své známé, příbuzné a td.
  ——–

  Příběh JC je příběhem o naprostém nováčkovi, který si to ještě navíc dělá zcela po svém. Myslím, že každý z nás chápe, že je rozdíl mezi člověkem, který byl na hokejovém tréninku 3x v životě a člověkem, který trénuje pravidelně 5 let. Ten druhý umí minimálně perfektně bruslit. Ten první má potíže se zavazováním tkaniček. Bohužel, oba dva vypráví o hokeji. Pochopitelně každý jinak.

  Co mě překvapuje, že oněch 10 marketingových plánů ukazoval Džejsímu sám, pokud je to tedy vůbec pravda. Obvykle za nováčka ukazuje plán sponzor/mentor a to tak dlouho, dokud se to nováček nenaučí. Stejně tak mentor vede svého nováčka k tomu, aby se na veřejnosti nechoval jako blbec, respektive jako opice, která skáče potencionánímu klientovi po zádech tak dlouho, dokud potencionální klient nezavolá policii pro odchyt divoké zvěře 🙂

  Od toho máme vzdělávací program, školu a mentory. A JC-ího kámoš, bohužel, na tom byl s věděním stejně, jako samotný JC.

  Vůbec nevěděl, že nikoho k ničemu nelze ukecat, přemluvit, uhnat, naverbovat, umlátit a pozor, dokonce ani přesvědčit.

  Plán se ukazuje POZE JEDNOU a pouze v případě nerozhodnosti se doplňují informace, taktéž pouze jednou. Na další vykecávání není čas a nemá smyslu.

  Lidé musejí sami chtít, musí je to samotné zaujmout, musejí v tom sami vidět pro sebe řešení, nebo výsledky. Platí to úplně ve všem, co lidé dělají. Amway to nevymyslela, pouze to používá stejně, jako všichni ostatní, kteří používají rozum a přemýšlejí o své práci.

  Ono je to jako ve škole. 30 dětí chodí do stejné třídy, 30 dětí učí jedna a ta samá učitelka, ale každý je na tom s věděním toho, co je jim vysvětlováno a chápáním úplně jinak. A dospělostí to nekončí, což si ale většina dospělých myslí. Tenhle stav trvá po celý život. A není to otázka primární inteligence, ale otevřenosti a logického myšlení, ale především, VĚDĚNÍ o vědění.

  A to bez studia nelze poznat. Prostě NELZE.

  Tento fakt potvrzuje i JC-sího „příběh“. Nic jiného. Nijak nepotvrzuje ani nedokazuje špatnost spolupráce s Amway, ale jen a pouze naprosté selhání konkrétního jednotlivce. JC-ímu k tomu, aby to pochopil, chybí potřebné vědění, které ale nezíská, pokud se věděním nerozhodne skutečně zabývat. A jiná cesta není. Zemřít jako nevědoucí, nebo začít vědět.

  Člověk však podvědomě inklinuje k hledání viníků všude možně, jen ne u sebe. A ukázání na Amway je ten nejpohodlnější, nejrychlejší a nejpřijatelnější způsob pro nevědoucí masy.

  Neochotu zjistit si fakta a důležité informace zde každý inkvizitor předkládá neustále. Je to totiž docela pracné, časově celkem náročné a je nutné u toho ještě navíc přemýšlet. A do toho se většině lidí prostě nechce.

  Žvanit o představách je pohodlné, okamžité a na poli, jako je toto, zcela „beztrestné“.

 14. Komentuje JaraCimrman, 15.6.2011 @ 22.53
  Já vždycky říkám at každý dělá co ho baví.Potom je člověk spokojenej a když ho to i slušně živý,je štastnej.

  A pokud bys někdy začal studovat a tím i poznávat, pochopil bys, že jsou lidé, kteří dělají to, co je baví zcela záměrně a promyšleně tak, aby je to živilo tak, jak oni chtějí a tím jsou šťastní díky vlastnímu rozhodnutí a ne náhodě, nebo na základě jakéhodi „štěstí“. Svůj život si plánují a realizují si jej zcela podle plánu tak, jak sami chtějí.

  Většina lidí je na tom v podstatě mizerně jen a pouze proto, že nemají a nikdy nebudou mít:

  1. Žádné sny
  2. Žádné plány, jak svých snů dosáhnout
  3. Žádné činy, kroky k plnění onoho plánu

  Amway s tím nemá nic společného. Jen podobně, jako každý, kdo o tom přemýšlí, nechť se zabývá čímkoliv, tyto jasně funkční a ověřené techniky používá.

  Je to jen o vědění. Ten, kdo neví jak dál, samozřejmě dál nejde. Věřím, že je to pochopitelné i pro člověka, který neví, jak dál.

 15. Komentuje JaraCimrman, 15.6.2011 @ 14.42
  Je mi jasný,že vás fanatiky amwejácký asi nic nedonutí vykašlat se na amwey,to ani nechci.Možná jedině až se po deseti letech v amwey kouknete na stav prázdného konta.

  Sám vidíš, jak žvaníš. 🙂

  I já chápu, že tě nic nedonutí přestat dělat to, co děláš teď, čím se „živíš“ a to včetně žvanění o Amway zde. Že bys byl do své současné práce také fanatik? 🙂 A co do žvanění o Amway? To už nebude zcela obvyklý přístup každého jedince 🙂 Tady jisté fanaticko-sektářské sklony sekty Anti amway ligy pozoruji 🙂

  Snad možná za 10 let, až se podíváš na výši svého prázdného konta. 🙂 Nebo snad práce, kterou vykonáváš, přináší nějaké luxusní příjmy?
  A která to je? Tak se s ní poděl se světem, Pomoz jiným, nevědoucím. 🙂

  Važ prosímtě slova, používáš „argumenty“ jako hloupé děcko. 🙂

 16. Kuba:

  „Já vím jen to, že jsem vždycky slýchával, že být bohatý znamená být arogantní nadutý blbec, který své peníze beztak nakradl, protože normálním poctivým způsobem přece zbohatnout nejde.“

  Tohle je jeden extrém: vylízaná levičácká socka.
  No a přesným opakem je fanatický amwayák (smutné ovšem je, že většina amwayáků jsou taky socky, jensi to narozdíl od komančů neuvědomují)
  :mrgreen:

 17. Kuba:

  Tak to vidíš. Chtěl jsi jim to slušně a rozemně vysvětlit vysvětlit a stejně se jako vždy najde inteligent typu hraelsvelgr, kterej si stejně kopne.
  Vyprdni se na ně stejně to tu vypadá, jako když oni jsou banda línejch pitomců a my banda aktivních pošuků.

 18. acz
  Kryndy pindy,když sem se podíval na tvé dlouhé příspěvky,to abych si na ně vzal dovolenou.Bohužel nemám tolik času je číst natož odpovídat.Asi pudu do amwey tam je pohodička,furt na interfernetu…
  Příště prosím o trochu stručnosti,musím taky pracovat…

 19. ACZ:

  „Nebo snad práce, kterou vykonáváš, přináší nějaké luxusní příjmy?
  A která to je? Tak se s ní poděl se světem, Pomoz jiným, nevědoucím.“

  Jak už jsem tu několikrát konstatoval: i práce kopáče přináší luxusní příjem, pokud to porovnáme s příjmem průměrného amwayáka… :mrgreen:

 20. „A pokud bys někdy začal studovat a tím i poznávat, pochopil bys, že jsou lidé, kteří dělají to, co je baví zcela záměrně a promyšleně tak, aby je to živilo tak, jak oni chtějí a tím jsou šťastní díky vlastnímu rozhodnutí a ne náhodě, nebo na základě jakéhodi „štěstí“. Svůj život si plánují a realizují si jej zcela podle plánu tak, jak sami chtějí.“

  To je snad jasná věc,ne? Nebo snad jsi někde tady vyčetl, že to někdo popírá??
  Nediskutoval jsi náhodou na foru ksčm?

 21. Můj manžel je v Amway 5 let. Nikdy by nedopustil, abych koupila jiný kafe, čistící prostředky, šampon… Každý výrobek máme třikrát! Každý den kontroluje, zda jsem nekoupila jiný prostředek, než má Amway. Je tím úplně posedlý. Nikdy si nepřipustí, že tyhle výrobky jsou neskutečně předražený, nepřipustí si, že nás to stojí velký peníze 🙁 V běžných obchodech se dá např. káva pořídit mnohem levněji. I po dlouhých pěti letech musí manžel chodit do práce, a to tvrdil, že do 2 let bude podnikat z domu, že bude mít pasivní příjem. To jsou jenom nereálný sny, to jeho „podnikání“ spíš pořád dotujeme. A to ani nemluvím o čase stráveným mimo domov. Jeho bratr je na tom podobně (ten to dělá ještě dýl), jeho žena je z toho nešťastná, jako já 🙁 Amway je fakticky normální výmaz mozků!

 22. Komentuje hraesvelgr, 17.6.2011 @ 4.22
  Jak už jsem tu několikrát konstatoval: i práce kopáče přináší luxusní příjem, pokud to porovnáme s příjmem průměrného amwayáka

  No právě, že jsi to uváděl. To je na tom to k pláči, že ty svoje stupidity uvádíš pořád dokola 🙂

  Tvoje hlavička bez mozku totiž nedokáže rozlišit ani tak jednoduchou věc, že v Amway nejsou všichni na stejné úrovni, jako KOPÁČI 🙂

  Rozptyl lidí v Amway je od pozice „nic nedělám“ až k pozici „CEO Intel“. To je rozptyl, zabýrající úplně všechny příjmové úrovně v pracovně výdělečném procesu lidstva obecně. A k tomu ještě o příjmu každého jednotlivce rozhoduje pouze on sám svým výkonem. Kopáč je odkázaný na to, co mu předem stanoví zaměstnavatel.

  Kopáč je pořád jenom kopáč 🙂

  Umění srovnávat nesrovnatelné je ti naprosto vlastní 🙂 A naopak 🙂 Prostoduchost je bez hranic 🙂

  Takže ty, „expert na myšlení“, který však myšlenku ještě nepotkal, porovnáváš s kopáčem vždy jen takového vlastínka podnikání s Amway, který nic nedělá. A to samozřejmě nejde. To by neudělal ani můj 4-letý syn 🙂 Člověk s mozkem v hlavě nemůže ani v opojení drog porovnávat kopáče, pracujícího 8-10 hodin denně, s člověkem, který pracuje 1 hodinu týdně, nebo ani to ne 🙂

  Náš megaiteligent Hreasvergl to však dělá v podstatě pořád 🙂 a tváří se, že tím objevil něco jako Amway Ameriku a konečně tomu podvodu přišel na kloub 🙂

  S váma kritikama Amway je fakt sranda. 🙂 Víte vo tom naprostý kulový, takže vkládáte „argumenty“ z kategorií „stupidita století“, ale budete o tom žvanit a dělat to pořád dokola až do roztrhání těla 🙂
  —–

  Obecně by mě zajímalo, k čemu Vám to je. 🙂 Váš byznys to nijak nepoznamená, nevyděláte tím ani kačku, naopak. Prodrbaným časem pomlouváním něčeho, čemu ani za mák nerozumíte, samozřejmě jen proděláváte. Děláte tedy pro sebe naprosto zbytečnou věc. Lidem z Amway se však vysmíváte, že „nevydělávají“ 🙂 Už jen toto je fakt sranda k popukání 🙂
  —–

  Pokaždé vytahujete jako „argument“ pouze takové lidi z Amway, kteří ale nic nedělají a tudíž samozřejmě nevydělávají. Ve vašem věku Vás doposud nepoznamenalo ani tak jednoduché pravidlo, že koláče nejsou bez práce 🙂 V Amway je okamžitě na každém vidět, kolik práce odvádí podle koláčů. Nikdy neumíte akceptovat ty druhé, kteřá naopak vydělávají velmi mnoho. Neumíte ani pochopit, proč tomu tak je 🙂 Odměńovací systém Amway jste nikdy nepoznali a útržkům, které jste někde postřehli, nerozumíte. A tak tvrdíte další závratné hlouposti, že kdosi vydělává na komsi 🙂
  ——

  Víte, já, když se chci něco naučit, něco pochopit, něčemu rozumět, tak jdu vždy za těmi, kteří to dobře umějí a jsou v tom skutečně úspěšní. Nenechám si radit od těch, kteří to neumějí, dělají to špatně a nemají v tom žádné výsledky.

  Takže pro mě, ani pro žádnou jinou přemýšlející bytost neexistuje žádný důvod, proč bych měl já, nebo oni, z hlediska tématu o Amway, poslouchat právě Vás, kteří o Amway nevíte vůbec nic a nikdy jste tu práci nedělali a nikdy v ní nevytvořili žádné zajímavé výsledky.
  —-

  To máš jako třeba ve fotbale. Nikdo s mozkem v hlavě se nenechá trénovat kuchařem, který do míče v životě nekopl a o fotbale a o trénování fotbalu ví naprosto kulový, podobně jako vy nejen o Amway :-). Zato půjdu za nějakým známým ligovým fotbalistou a popovídám si s ním, co je potřeba, abych byl stejně dobrý fotbalista, jako je třeba on 🙂 A je jasné, že on to bude vědět, protože tím ligovým fotbalistou je.

  Ale pokud Vám to připadá jako špatný postup, tak v pohodě. To je Vaše věc.

  Koho myslíte, že to ve skutečnosti doopravdy zajímá, co vy si myslíte o Amway 🙂 Pár lidí? No a? Každého jediného člověka, kterého vy jakože PRÝ ODRADÍTE A ZACHRÁNÍTE, já snadno přesvědčím za 5 minut u stolu, protože ty Vaše hovadiny vyvrátím naprosto pádnými argumenty levou zadní. Potom mu představím lidi, kteří v Amway vydělávají už velmi pěkné peníze a on si s nimi bude moci pohovořit, co je potřeba dělat, aby na tom byl stejně. A on sám se potom rozhodně, jestli půjde tou jejich cestou, nebo si vybere nějakou jinou. To už je jen na něm, my nechceme ani chvilku spolupracovat s někým, koho to nezajímá, nebo to dělat nechce.

  Vy, zdejší žvanilové, nejste vůbec žádná hrozba pro Amway a už vůbec ne nějaká liga záchrany lidstva před Amway 🙂 Jste jen skupinka prostoduchých neadrtálců, pro které je největším orgazmem neustále žvanit o něčem, čemu ani za mák nerozumíte 🙂

  Tak si to tu užívejte, je to to jediné, co ve vašem životě bude kdy vůbec někdo číst 🙂

  Jste jen pyšná a bezvýznamná individua s egem slona. Nic víc. Proto je vaší jenou vidielnou činností neustálé pomlouvání, žvanění a samozřejmě blouznění.

 23. Když už jsme u toho tvého geniálního prezentování logiky a-lá HRESVERGL, proveď nám tedy ještě tento výpočet a logické vysvětlení:

  V ČR je registrováno cca 95 000 hokejistů.

  Jaký je průměrný měsíční příjem těchto hokejistů?

  Je větší, nebo menší, než příjem „kopáče“. 🙂

  Až se dopočítáš k výsledku, že je mnohem menší, než měsíční příjem kopáče, nebylo by vhodné vytvořit blog s osvětou všem hokejistům, ale také především všem budoucím potencionálním uvažovatelům o registraci do hokejového svazu, že se zcela zbytečně budou věnovat něčemu, co jim nepřinese ani desetinové příjmy obyčejného kopáče? 🙂 A po té, co definitivně krachne SAZKA, se jejich příjmy ještě podstatně sníží 🙂

  Tak takhle nějak jsou ty tvoje úvahy a výpočty BRAVŮRNÍ 🙂

  PROSTĚ JSI BLB, HREASVERGLE, JAKO KDYŽ VYŠIJE 🙂

 24. ACZ:

  „V ČR je registrováno cca 95 000 hokejistů.
  Jaký je průměrný měsíční příjem těchto hokejistů?
  Je větší, nebo menší, než příjem „kopáče“. 🙂
  Až se dopočítáš k výsledku, že je mnohem menší, než měsíční příjem kopáče, nebylo by vhodné vytvořit blog s osvětou všem hokejistům“

  Opět vaše oblíbená amwayácká demagogie, ke které jsem se už x-krát vyjadřoval. Takže ještě jednou:

  VĚTŠINA HOKEJISTŮ (NEBO TŘEBA FOTBALISTŮ) SE TOMUTO SPORTU VĚNUJE POUZE PRO ZÁBAVU!! HOKEJOVÉ SVAZY NENABÍRAJÍ LIDI NA ULICI A ZNÁMÉ JEJICH ZNÁMÝCH A NESLIBUJÍ JIM VILY, SPORŤÁKY A MILIONOVÉ ZISKY!! UŽ VIDÍŠ TEN ROZDÍL OPROTI AMWAYI???? :mrgreen: :mrgreen:

 25. acz:

  Buďme tedy konkrétní:

  Kolik ti amwey business sype (jaký je obrat tvého podnikání)? Nechci přesné číslo, jen desetitisíce, statisíce, miliony…/měsíc.

  Děkuji za odpověď.

 26. Vore v zakone 🙂 Vetsina lidi vlastnici registraci Amway ji taktez ma jen proto, aby si nakupovali pro sebe a z tech co ji maji kvuli byznysu jen male procento maka tak, jako ti uspesni hokejiste 🙂 Takze jediny rozdil ktery jsi nechtene trefil, je zpusob prezentace. Amway se proste prezentuje osobnim kontaktem. Na hokej cuci vsichni v televizi, osobni prezentace tedy neni co? No neni nutna 🙂 IQ tykve ? 🙂

 27. acz:

  Kolik ti amwey business sype (jaký je obrat tvého podnikání)? Nechci přesné číslo, jen desetitisíce, statisíce, miliony…/měsíc.

  Dočkáme se odpovědi? Hm.

 28. Vetu „dockam se odpovedi“ jsem na tvoji adresu ja prvni vyslovil uz vice nez pred rokem a od te doby asi 100x. A? Nic. Takze co to tu na me stale zkousis? 🙂 Delas ze sebe blba na kvadrat abys me pobavil? Zabira to 🙂 Bavim se 🙂

 29. acz:

  Vykrucuješ se jako had, údajně se i u toho bavíš. Nepopíjiš ty u toho bavení i ohnivou vodu? Dobře dělej si co chceš, ale odpověz:

  Kolik ti amwey business sype (jaký je obrat tvého podnikání)? Nechci přesné číslo, jen desetitisíce, statisíce, miliony…/měsíc.

  To, když napíšeš obrat tvého podnikání v amwayei, tak všichni víme, že se stejně těžko dopočítáme čistého zisku. Takže nevím oč ti jde 🙂

 30. ACZ:
  Ale to není o nějakém vrcholovém snažení ale o tom, že práce amwayáka je méně výhodná než práce kopáče.
  Vlastně celá amway by se dala přirovnat ke kopáčské firmě Demetera Horvátha: Největší zisk má Demeterův nadnárodní dodavatel zakázek (samotná Amway), sám Demeter (HaSSman) si vydělává pár milionů ročně, jeho bratři Fero a Dežo (Zkušení amway manipulátoři) mají statisíce měsíčně a stovka řadových romských kopáčů (řadových amwayáků) pracuje pakatel.
  Rozdíl je v tom, že romští kopáči mají ten pakatel jistý a činí kilo na hodinu, kdežto amwayáci jsou rádi, když nejsou v mínusu. Romákům navíc nikdo neslibuje milionové výdělky a nenutí je otravovat jejich početné rodiny. :mrgreen:

 31. No aspon acz není ulhanej a nepíše obrovské výdělky v amway,jako desítky jiných amwejáků.Ovšem přiznat,že výdělek je minimální jeho amwejácká hrdost nedovolí.
  Však vono to přijde a budeš za vodou,vydrž prťka vydrž 😉

 32. Začal jsem číst, ale musel jsem přestat, protože pokud někdo dokáže tvrdit, že slovo „reklama“ je od slov „opakovat klamání“, věrohodnost ostatních výroků je pak u mě nulová 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *