Co je to IP adresa? Jak změnit IP adresu?

Mnoho lidí dnes používá internet. Do sítě internet se připojuje IP adresou (Internet Protocol), kterou je uživatel v této síti následně identifikován. Tuto IP adresu, kterou se připojuje na internet, určuje váš poskytovatel připojení k internetu (provider). Bez IP adresy se na internet připojit nelze. Poskytovatelé připojení k internetu nabízejí různé druhy IP adres, někdy dokonce i za příplatek. IP adresy jsou statické, dynamické a IP adresy veřejné, neveřejné. Většina IP adres má také přiřazené tzv. hostname – DNS (Domain Name System), ale nemusí to být pravidlem. IP adresa může vypadat např. takto 195.98.00.00.

V současnosti používají IP adresy standartně protokol IPv4 (Internet Protocol, version 4), který používá 32bitové adresy. Uživatelů internetu neustále vzrůstá, tudíž je v současnosti je velký nedostatek těchto 32bitových adres, proto se brzy začne používat protokol nové generace IPv6 (Internet Protocol, version 6), který používá 128bitové adresy.

Znáte svou IP adresu?

Pokud neznáte svou IP adresu, tak si jí zjistěte online a zdarma zde na CzBlogu.

Druhy IP adres

Statická IP adresa je pevná, unikátní IP adresa, pod kterou vystupuje na internetu pouze jediný počítač. Velkým záporem statické IP adresy je to, že je považována za méně bezpečnou, protože dochází k přímé, stálé identifikaci majitelele počítače a tím pádem dochází k častým hackerským útokům na počítač. Pro hackeři je totiž IP adresa velice relevantní prvek, protože touto IP adresou identifikují oběť, respektive její počítač, pokud má oběť statickou – stálou IP adresu, tak je to živná půda pro hackera – kdykoliv se může připojit na počítač oběti. Z mého pohledu je statická dynamická IP adresa něco nepřijatelného a velice nebezpečného!

Dynamická IP adresa je měnná IP adresa, poskytovatel připojení k internetu přiděluje svým zákazníkům IP adresy dynamicky, což znamená, že se při restartu počítače nebo modemu tato IP adresa mění – je odlišná. Dynamická IP adresa je považována za podstatně bezpečnější než statická IP adresa, protože je při každém připojení k internetu odlišná, čímž se podstatně eliminuje počet hackerských útoků na počítač :-).

Zde bych chtěl upozornit, že pokud se načítá IP adresa automaticky z DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol – automatické přidělování IP adres) , tak to ještě vůbec nemusí znamenat, že vám váš poskytovatel připojení k internetu přiděluje dynamickou IP adresu. Bývá to tak, že z DHCP se načítá stejná IP adresa pro konkrétní počítač, pro který je relevantní jeho MAC adresa.

Přístupnost – identifikaci IP adres na internetu určují dva druhy IP adres:

Veřejná IP adresa je jedinečná IP adresa (tuto IP adresu může vlastnit pouze jeden uživatel), která je v síti internet (nebo domácí síti) viditelná, proto je považována za méně bezpečnou, protože je zde větší riziko hackerských útoků atp. .

Neveřejná IP adresa znamená, že váš počítač není síti internet neviditelný a sdílí veřejnou IP adresu s ostatními uživateli sítě poskytovatele připojení k internetu, proto je považována za bezpečnější. Za neveřejnou IP adresu lze považovat např. IP adresu schovanou za anonymním proxy serverem.

Jak skrýt ip adresu?

Jistě je někdy dobré svou IP adresu skrýt, v žádném případě tím však nemyslím za účelem nelegální činnosti. Je vhodné skrývat svou IP adresu např. v diskusních fórech (zde bývá často IP adresa trvale viditelná u jména – nicku; nebo při fulltextovém vyhledávání. Skrýt svou IP adresu je také vhodné, když chcete opravdu svobodně surfovat po internetu. Zde bych chtěl ještě upozornit, že veškeré přístupy na servery (www stránky) se logují (ukládají), takový log vypadaná např. takto: 2010-09-17 20:47:50 Q1DXC2140149955 99.99.99.99 GET /stranka.php – 80 – 99.99.99.99 Mozilla/4.0+(compatible;+MSIE+6.0;+Windows+NT+5.1;+SV1) czblog.cz 115 0 0 200 300.

IP adresu lze skrýt jednoduše při použití anonymního proxy serveru, např. Anonymouse.cz, Anonymizer.in. Zde bych chtěl upozornit, že zmíněné logy serverů provádějí i anonymní proxy servery, ze kterých lze vyčíst skutečného uživatele proxy serveru!

Elegantnějším a efektivnějším řešením, jak skrýt svou IP adresu, nabízí internetový prohlížeč xb Browser (dříve Torpark). O tomto vynikajícím anonymním internetovém prohlížeči jsem již dříve psal článek a nechci se opakovat, proto vás odkazuji na tento článek Torpark – XeroBank xB Browser zaručuje anonymní a nevystopovatelné surfování na internetu, kde je i odkaz ke stažení xB Browseru.

Co je to anonymní proxy server?

Anonymní proxy server je server, který slouží ke skrytí IP adresy počítače. Ve zkratce by šlo říct, že Anonymní proxy server je služba, která příjímá požadavky od klientů ohledně www stránek a Anonymní proxy server tyto požadavky zpracuje, poté je zašle je klientovi, tolik hodně zjednodušeně, jak pracují Anonymní proxy servery. Z většiny proxy serverů nelze stahovat objemné soubory, což je logické (byla by to neúnosná zátěž na tyto servery).

Upozornění

Cílem toho článku je podat informace o tom, co je to IP adresa a jak ji změnit. Cílem toho článku rozhodně není podávat návod, jak změnit IP adresu za účelem páchání trestné činnost!

Opět připomínám, že si nepřeji kopírování mojich článků! Můžete se vystavit trestnímu stíhání!

15 komentářů u “Co je to IP adresa? Jak změnit IP adresu?

 1. Nainstaloval jsem si Xerobank, používám tedy xb browser. Co mi ale není jasné: Když se chci napsat mail (respektive když se chci přihlásit do mailové schránky), tak mi vyskočí upozornění, že se dostávám ze zašifrovaných stránek do nezašifrovaných a že k informacím tedy může mít přístup třetí osoba….
  Jak to tedy funguje xb browser co se mailů týče? Jsou tyto maily viditelné ze strany mého providera?
  Díky za odpověď!!!

 2. katusa:

  Pokud ti vyskočí upozornění, že se dostáváš ze zašifrovaných stránek do nezašifrovaných, tak je to závažný problém poskytovatele mejlu…

  Pokud se tvůj mejl nachází na severu tvého providera, potom samozřejmě tyto mejly tvůj provider vidí. Pokud máš mejl na jiném severu, tak je nemůže vidět 😉

  Chtěl bych upozornit, že zde https://czblog.cz/anonymous-browser-tor-download/ lze stahovat prohlížeč, který také používá anonymní síť TOR.

 3. Ta hláška – You are about leaving encrypted page…atd…se mi zobrazuje docela často, a to i když mi nabíhá základní stránka – ta s těmi info o aktuálním IP a zeměpisné poloze. Nevím, co si o tom mám myslet. Jak je to možné? Nevíte?

 4. Ahoj,
  chci se zeptat,nastehoval jsem se do najemniho bytu kde zustal i internet.
  Mam ucet na aukro.cz a tam take prodavam zboží.
  Aukro mě zablokovalo a jako důvod mi dali že zjistili spojitost mezi mnou a nějakým člověkem který se připojoval přes stejnou IP adresu a že mě odblokujou až ten člověk vyřeší své závazky.
  Schrnu to takhle :člověk který bydlel předemnou něco na aukru zpusobil a oni si myslí že já jsem sním spojený.
  Da se nějak změnit IP adresa aby oni neviděli že se z ní připojuji?
  Díky

 5. michal:

  Nevím jak to přesně chodí na aukru…

  Hodně záleží jakou máš ip adresu. Můžeš mít pořád stejnou (veřejnou), nebo při každém připojení k internetu jinou (neveřejnou), ta je lepší.

  Jinak ip adresu přiděluje poskytovatel připojení k internetu, takže ty jí nijak zněmit nemůžeš. Můžeš jí pouze skrýt, např. proxy serverem nebo sítí TOR.

  Svou ip adresu zjistíš zde na czblogu – https://czblog.cz/ip-adresa/

 6. ahopj chtel jsem se zeptat jeslti je mozny zmenit si ip adresu pc za ucelem toho…hraju counterstrike 1.6 a dostal sem ban na obli enym serveru kvuli nejakymu troubovi co rek ze sem cheatoval..pritom to byla nejvetsi lamma a ja fakt nic nemel..prosim o nejakou odpoved jeslti je mozny se nejak pripojit z tohoto pc kdyz mam ban treba tou zmenou ip dik moc za rychlou odpoved..zaplatim za ryxchly a ucinny reseni

 7. Noooo…….co je to IP adresa jsi vysvětlil krásně ale kde máš to,jak jí změnit??? 🙄

 8. čau lidi jestli ste nekde dostali IP ban atd zkuste si stahnout expat shield primitivni program najdete si kdyžtak na youtube 🙂 a tu mi nepište protože tu se už koukat nebudu 😀

 9. proxy servery jsou dneska dost pomalé, stejně tak i TOR 🙁 řešením je třeba pronájem VPN IP 😉

 10. Mam wireless tiskarnu, kdyz se mi ale IP adresa porad meni musim tiskarnu neustale pripojovat k internetu a memu pocitaci(pri zapnuti pocitace) Musim si tedy nechat udelat statickou ip adresu i kdyz je nebezpecna? Nebo je jine reseni?

 11. Anonymní proxy jsou vesměs na nic, protože IP buď neskryjí, nebo se server těmto anonymům brání a kromě prohlížení obsahu (a někdy ani to ne), vás nenechá prakticky nic dělat. Dynamická IP adresa se dá lehce změnit změnou MAC adresy zařízení a jeho následným restartem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *