Provoz každého mobilu je archivován, hovory i SMS zprávy. Nařizuje to totiž zákon!

V dnešním době je mobilní telefon běžnou záležitostí, používá ho drtivá většina lidí všech věkových kategorií včetně důchodců. Značná část těchto lidí vlastní minimálně dva mobilní telefony – dvě SIM karty. První mobil byl zkonstruován před poměrně dlouhou dobou, v 70. letech minulého století. Nejpoužívanější a nejkupovanější značkou mobilů je jednoznačně Nokia. Naopak velký útlum je klasických pevných linek, které používá opravdu pouze minimum lidí. Je to vzhledem k vysoké ceně měsíčního tarifu. Další vymožeností dnešní doby je internet, který se také stává běžnou součástí života lidí.

Elektronická komunikace musí být archivována!

Elektronická komunikace musí být v ČR archivována, nařizuje to totiž zákon o elektronických komunikacích. Musí se archivovat elektronická komunikace včetně telefonních hovorů (archivují se telefonní hovory z mobilních telefonů i pevných linek), SMS zpráv, tzv. mrtvé SIM karty, provoz sítě internet atd. V síti internet se samozřejmě archivuje veškerý pohyb uživatele (prohlížené webové stránky, e-maily…), z logů serverů lze vyčíst opravdu mnoho. Skutečné anonymity na internetu lze v tomto státě těžko dosáhnout, mohou nám v tom pomoci pouze některé zástroje (např. xB Browser), které se nacházejí mimo ČR.

Obsah telefonických hovorů, SMS zpráv archivován není, jinak se ale archivuje skutečně mnoho informací – kdo, kdy, odkud (přesná poloha) a kam volal (i nepřijaté hovory). Za tento zákon jsou zodpovědni naši zákonodárci, kteří takto novelizovali zákon o elektronických komunikací v roce 2008. Resp. to od nás požadovala socialistická Evropská Unie, která má mnohdy nesmyslné až fašistické požadavky. V podstatě lze ale říct, že za tento stav mohou lidi, kteří požadovali (v referendu) vstup do Evropské Unie – vy si teďka nestěžujte, protože vina je na vaší straně.

Tato archivace elektronických služeb se provádí z důvodu „pro pozdější účely“, např. vyšetřování trestné činnosti, terorismus. K těmto citlivým archivovaným informacím má nemozený přístup poměrně dost lidí, samozřejmě Policie ČR, ale i soudci, tajné a zpravodajské služby a další orgány a instituce. Tento neomezený přístup je v podobě žádosti, kdy operátor je povinen sdělit archivovaná data např. o uživateli SIM karty. Počet těchto žádostí je více než 1000 denně! Sakra to je číslo :-(.

Kdo to zaplatí?

S archivací elektronických komunikací samozřejmě vznikají náklady, a to nemalé, veškeré tyto náklady je povinen (dle zákona) platit stát, tedy my všichni (ty hajzlikové nás špiclujou a my si to ještě zapatíme, to je teda bordel). Roční částka, kterou stát vynaloží na tyto účely se pohybuje ve stovkách milionech Kč.

Česká republika = policejní stát?

Vzhledem k výše uvedených okolnostem lze považovat ČR za policejní stát! Argumenty, jako terorismus rozhodně neobstojí, protože není možné, že 1000 žádostí denně je ohledně terorismu, tomu prostě nevěřím. Osobně tento zákon o elektronických komunikací považuji za špiclování lidí, zásah do občaských práv a svobod. Považuji to za něco nepřípustného – komunismus už přeci skončil, sakra! Dokonce to považuji za nelegální, protože Listina základních práv a svobod občanů ČR zaručuje nedotknutelnost osoby a nedotknutelnost jejího soukromí, obdobně jako kamerové systémy.

Upozornění

Tento článek (stejně jako ostatní) je copyright CzBlog.cz, nepřeji si bez písemného souhlasu jeho šíření!

Update: 31.3.2011 Ústavní soud ČR zrušil tuto povinnou archivaci hovorů a internetové komunikace. Více článek Konec archivace telefonické a internetové komunikace v ČR!

11 komentářů u “Provoz každého mobilu je archivován, hovory i SMS zprávy. Nařizuje to totiž zákon!

  1. Vím, že tenhle zákon existuje, doufám že se brzy změní. Tohle je fakticky špízlování lidí!

  2. Marek B.: sice se o tomhle zakone cim dal vic hovori, i na politicke scene, ale bohuzel to od nas pozaduje EU (smernice EU), takze zmena je pravdepodobne v nedohlednu 🙁

  3. autor se trochu priposral, ne? Musí se archivovat veškerá elektronická komunikace včetně telefonních hovorů (archivují se telefonní hovory z mobilních telefonů i pevných linek), SMS zpráv, tzv. mrtvé SIM karty, provoz sítě internet atd.
    takze vazenej pane skrabale, neblbnete laskave lidi. NEARCHIVUJE SE OBSAH SMS ANI OBSAH TELEFONNIHO HOVORU, ARCHIVUJI SE POUZE CISLA, NA KTERY BYLO VOLANO, ZMESKANE CISLA A CISLA, NA KTERY BYLA ODESLANA SMS A MMS, VCETNE INTERNETOVEHO PROVOZU. takze s timhle zavadejicim clankem bezte do (_._)

  4. 😀 kdyby se mel archivovat veskery obsah tak by česko muselo mit xxx Terabitových diskových polí jelikoz uchovat takove mnozstvi informaci je prakticky nemozne,jestli se neco uchovava tk je to jak rekl antimultikulti maxi od,pro,kdy ❗

  5. A nemluve o zazracnem kamerovem systeu za miliardy s automatickym sledovanim a rozpoznavanim (proto ty jizdenky asi tolik stoji a ne jen proto).

    Nekdo pise ze kapacita disku by na to nestacila. S dnesnimi disky v pohode, pro uzivatele normalne dostupne 4TB a pro velke firmy X PB, i kdyby unladali nahravky hovoru tak 1 min mp3 320 kb/s cca 3 MB, disk 1 GB za 1-10 KC podle typu. A cena za hovor …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *