Co je to internet?

Určitě vás někdy napadla otázka, co je to vůbec internet? Internet je něco, co lidské oko nikdy nespatřilo – nikdo neví jak vypadá, na internet si nemůžete sáhnout, internet nemá vlastníka ani žádné centrální stanoviště, kde se řídí jeho provoz. Přesto internet existuje a funguje. Vskutku zajímavé, internet nikdy nikdo neviděl, na internet si nikdy nikdo nesáhl, přesto v internet mnoho lidí věří a používá ho. Nemůžu si pomoct, ale tohle mi něco připomíná, přimomíná mi to víru v Boha, Boha taky ho nikdy nikdo neviděl a přesto v něj část lidí věří.

Co je to internet?

Možná si řeknete, že je to jednoduchá otázka. Osobně tuto otázku považuji za nesmírně složitou. Jak definovat něco, co nikdy nikdo neviděl? Lze vůbec přesně definovat internet? Přesně asi internet definovat nelze, nicméně velice obecně a jednoduše lze říct, že internet je počítačová síť – mezinárodní počítačová síť, která je propojena počítačema z celého světa. Ještě bych to možná ještě upřesnil – internet je jedna velká mezinárodní síť, kde v této síti počítače komunikují. Napadají mě ještě další odpovědi, ale těma vám raději nebudu motat hlavu :-).

O vývoj internetu se starají dobrovolníci – mezinárodní organizace Internet Society (ISOC), která byla založena v roce 1992. ISOC nemá pobočku v Česku. Korespondenční adresa ISOC je: Internet Society, 12020 Sunrise Valley Drive, suite 270, Reston VA 22091 USA.

Nejzobrazovanější stránka v Českém internetu je jednoznačně Seznam.cz, což je světový unikát, protože v ostatních státech jednoznačně vévodí Google.com. Seznam.cz založil v roce 1996 Ivo Lukašovič, denní návštěvnost Seznamu je něco okolo čtyřech milionech UIP, což je neskutečná návštěvnost (servery Seznamu musej dostávat pěkně zabrat).

Nejpoužívanější služby na internetu jsou jednoznačně WWW (World Wide Web) a e-mail.

Jak internet funguje?

Internet funguje na principu výměny dat (přenášení souborů) mezi počítači, mezi počítači a servery. Počítač je ten, kdo klade požadavek, a server je ten, kde jsou uložena požadovaná data. Internetová komunikace probíhá na základě protokolů TCP/IP. Na internet se uživatelé připojují IP adresou, kterou zpravidla přiděluje poskytovatel připojení k internetu. Touto IP adresou jsou také následně v síti internet identifikováni.

Další internetové protokoly: HTTP (HyperText Transfer Protocol) – tento protokol používají webové stránky, FTP – přenost souborů na FTP servery a opačně – přenos a nahrávání souborů se provádí přes webové rozhraní nebo programem v počítači, POP3 – přijímání elektronické pošty (e-mailu) – pomocí programu nebo přes webové rozhraní se přijímají e-maily, SMTP – odesílání elektronické pošty (e-mailu) – pomocí programu v počítači se odesílají e-maily.

Kdo je tvůrcem internetu?

Tvůrcem internetu – této počítačové sítě je jednoznačně americká armáda, americké ministerstvo obrany – Pentagon. Dá se říct, že internet vznikl v období tzv. studené války, v roce 1969 byl na Kalifornské Univerzitě vytvořen počítač, který dokázal přenášet informace, v roce 1970 byla tato síť rozšiřována a doslatala název Arpanet. Již v počátcích tato síť sloužila především pro komunikaci mezi uživateli. Internet v dnešní podobě je však až od roku 1983, kdy Arpanet začala používat TCP/IP protokoly. V současnosti používají internet stovky miliomů uživatelů.

Má internet budoucnost?

Dle mého názoru má internet obrovkou budoucnost, internet je neskutečně dynamický. Virtuální svět vyhledává čím dál více lidí, mnoho lidí se zajímá především o sociální sítě, např. Facebook.com, Lidé.cz, Spolužáci.cz, Twitter.com, Myspace.com atp. a e-mail. Myslím si, že internet za pár desítek let bude mít zcela odlišnou podobu. Snad to bude lidem prospěšné…?

Klady a zápory internetu

Vše má své klady a zápory, obdobně je to i s internetem.

Zápory internetu:

  • Za dominantní nevýhodu internetu považuji bezpečnost – viry, trojany, malware, phishing (internetový podvod) atp., což má mnohdy za následek ztrátu počítačových dat, osobních – citlivých údajů lidí. Je pravda, že si většina těchto lidí si za ztrátu těchto dat a svých citlivých údajů mohou sami, především vlastní hloupostí a naivitou.
  • Za další velkou nevýhodu internetu považuji skutečnost, že internet negativně ovlivňuje zdravotní stav lidí, psychický i fyzický stav. Pro člověka není vůbec dobré denně vysedávat u počítače (internetu), tedy pokud to přeháníte a sedíte u počítače např. 10 hodin denně či dokonce více. Pokud si mezi dobou strávenou u počítače nedáváte přestávky, pravidelně neprocvičujete páteř, tak si velice ničíte záda – páteř. Dlouhodobé sezení není vůbec dobré.
  • Na internet má přístup každý – i lidi „nenormální“.

Klady internetu:

  • Internet může sloužit k vydělávání peněz (což také slouží).
  • Internet je obrovský a nevyčerpatelný zdroj informací doslova z celého světa.
  • Na internetu lze online nakupovat – e-shopy, což má ale také samozřejmě i svá rizika.
  • Internet nabízí online komunikaci – ICQ, Skype, e-mail atp., která je zdarma (samozřejmě pokud nepočítám poplatek za připojení k internetu).

Nepřeji kopírování tohoto článku – stějně jako ostatních! Můžete se vystavit trestnímu stíhání!

2 komentáře u “Co je to internet?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *