Vše o manipulaci, jak se bránit manipulaci

Ať se nám to líbí nebo ne, život je plný manipulace. Manipulují učitelé, televizní hlasatelé, rodiče, děti… S manipulací se setkáváme denně v běžném životě. Manipulaci lidi používají z nutnosti, jindy jim zase usnadňuje život, a někdy záměrně. Každý člověk svým způsobuje manipuluje s lidma. Každý člověk byl někdy někým manipulován. Většina lidí chce manipulovat jiné lidi. Myslíte si, že to tak není? Vezměte si, jak často rodiče manipulují s dětmi, především s dětmi v útlém věku. Je ale také pravda, že mnoho dětí manipuluje své rodiče. Například když dítě něco moc chce a pořád dokola o to prosí. Rodič to dítěti povolí, jen aby měl klid. To je manipulace. Velká manipulace jsou televizní a další reklamy. Mnoho lidí nakupuje zboží právě podle reklamy. Ono se totiž nesmylně říká, že to co je známé, je i dobré a kvalitní. Což je samozřejmě nesmysl. Bohužel, drtivá většina lidí se rozhoduje na základě pocitů a emocí, ne faktů a pravd.

Co je to manipulace?

Manipulace je, když ovliňujete jiného člověka, který koná to, co chcete vy. Zmanipulovaný člověk koná to, co původně neměl v úmyslu. Manipulovaný je zpravidla přesvědčen a tom, že nekoná nic špatného. Manipulace se provádí vědomně, nevědomně i podvědomně. Manipulovat s lidma není těžké. Je jednoduché se nechat zmanipulovat. Manipulovaný člověk zpravidla nemá na danou problematiku vlastní názor a někdo (nebo něco) mu řídí jeho život. Obětí manipulace se stává mnoho lidí a ani o tom neví. Velmi dobře se dají manipulovat lidi, které ovládá strach (a těch je opravdu hodně). Další skupina náchylná k manipulacím, je druh lidí, kteří nemají rádi konfilkty a chtěji mít klid. Náchylní k manipulacím jsou též lidi, kteří mají životní problémy (smrt blízké osoby, apod.), lidi s nízkou sebedůvěrou a sebeúctou, nesebevědomí lidi, kteří sebe velmi často podceňují. Velmi často jde o lidi, kteří nejsou akceptováni svými rodiči nebo partnery. Mnoho lidí manipuluje sebe – sebemanipulace. K tomu se ale ještě dostaneme.

Kdo jsou manipulátoři?

Manipulátor je každý člověk na této planetě. Každý někdy ve svém životě někoho zmanipuloval, nebo sám sebe. Kdo jsou lidé, kteří manipulují často s jinými lidmi? Zpravidla se jedná o sebevědomí lidi. Bývají to lidé vysoce postavení, zde totiž velmi vzrůstá ego člověka. Mnoho manipulátorů je v manželství. Celá řada lidí chce v manželství toho druhého vlastnit. Většina mistrnných manipulátorů jsou silní lidé, například právníci. Za mistrnného manipulátora lze označit nacistického diktátora Adolfa Hitlera. Ten dokonce dokázal zmanipulovat velkou část německého národa.

Jak poznat manipulátora?

Mistrnní manipulátoři vědí, že je potřeba manipulovanému hledět přímo do očí (i dlouze) a hovořit k němu z bližší vzdálenosti. Manipulátoři si často zakládají na logice. To se děje např. v Amway, kdy Roman Čížek (a další) pořád klade otázku: Dává to smysl?. Manipulátoři stojí až nepřirozeně vzpřímeně a pokyvují hlavou do rytmu vlastní řeči (muži). Ženy manipulátorky jsou naopak strnulejší. Každý dobrý manipulátor ví, že pozitivní je slušné vystupovaní a oblečení, úsměv a přehnaně slušné chování. Určitě znáte ty usměvavé demagogy. Manipulátoři se často omlouvají, často souhlasí s manipulovaným, požadují vynucený smích, souhlasí s obětí, atd. Manipulátoři v tisku dávají ke svým článkům k tomu vhodné fotografie. Řada manipulátorů mlží a lže. Manipulátoři, kteří lžou mají vnitřní nejistotu, kterou ale nikdy nedávají najevo, dokonale ji kamuflážují. Méně zkušený lhář mění polohy při sezení, často upravuje oblečení, má v ruce nějaký předmět (kancelářskou sponku, pero…)… Někteří lháři nehledí člověku přímo do očí. Ovšem řada mistrnných lhářů se bezproblémů dokáže podívat člověku přímo do očí. Lháři a manipulátoři používají všeobecné termíny – všichni, oni, tak se to dělá… Ke lži manipulátorů je potřeba podotknout, že někteří manipulátoří lžou nevědomně. Například v sektě Svědkové jehovovi jsou zúčastnění přesvědčeni o té své pravdě, ale nevědí, že jde o nepravdu. Řada manipulátorů je v multi-level marketingu. Jde o takovéty nabízeče zboží (verbíře lidí), kteří tvrdí, že ten jejich výrobek je nejlepší a ostatní výrobky jsou ty nejhorší. Tito lidé mají o těchto „nejlepších“ výrobcích nespočetně naučených argumentů, záměrně při přednášce o kvalitě výrobku zvyšují hlas, apod. Manipulátoři si nacházejí zcestné teorie, omluvy, věci si vysvětlují racionaloizací. Velmi často se vyhýbají odpovědí na danou otázku. Místo odpovědi se zeptá otázkou nebo začne povídat o jiném tématu. Roman Čížek z Amway (motivační seminář): „Dobrý způsob, jak odpovídat na otázky, je odpovědět otázkou“, Hassmann z Amway (motivační seminář): „Když se vás někdo zeptá: Není to náhodou amway? Tak se zeptejte vy: Co to je? Na otázku odpovídejte otázkou!“ Někteří manipulátoři používají skryté zastrašování – nepřímé hrozby (co si udělal, tě vyjde pekně draho). Manipulátor v mnoha případech vyvolává u oběti pocit studu (např. zastydět se, že nemám dostek peněz), uvalení viny (pokud odejdeš od rodiny, tak se zabiju). To jsou všechno tvrdé manipulační techniky. Někteří manipulátoři chtějí být litováni, navozují pocit viny, svalují odpovědnost na druhé.

Mistrnný manipulátor rozhodně není ten přísný pán s rákoskou! Mistrnní manipulátoři jsou sympatičtí a mají nebývale slušné vystupování. Jak si mají představovat křesťané ďábla? Jako čerta s kopytem? Naopak! Manipulátoři jsou i samozřejmě diktátorský. Diktátorský manipulátor se chová nekomprosmisně a ostře. Je autoritaivní agresivní a bezcitný, budí strach. Diktátor si své postavení zpravidla užívá. Řada manipulátorů si uvědomuje své omezené schopnosti, které kamufluje za své chyby a nedostatky. Ostatním tyto chyby sám vyčítá. Ten, kdo způsobuje bolest druhým, nedokáže žít s vlastní bolestí.

Další příklad manipulace (amway motivační seminář):
„Nejdřív toho člověka oslovím a pak se představím. Potom řeknu, že spěchám, ale mám pro tebe důležitou věc: Začal jsem spolupracovat s firmou, kterou si můžete říct jakou chcete – my používáme třeba firmu King Associates… nemůžu ti nic slíbit, ale daji se vydělat slušný peníze…“

Jak se bránit manipulaci?

Nedůležitější je rozpoznat, že se někdo pokouší o manipulaci. Pokud to včas nerozpoznáte, tak se nemůžeme manipulaci bránit. Odpovězte si na danou otázku skutečným zdravým selským rozumem a nezvratnými fakty. NIKDY nedělejte to, co nechcete. Lidem nedělejte to, co nechcete, aby se dělo vám. Dělejte jen to, co cíte, že děláte dobro. A TO VŽDY! Někdy je vhodné dávat na své první pocity na emoce. Dělejte to, co vnitřně chcete.

Velcí manipulátoři jsou v okultismu , např. kartářky. Často se lidé nachávají pohltit tím, co jim kdo řekne. Například kartářka vám řekne, že  opustíte rodinu a najdete si půvabnou milenku. Rodinné problémy jsou a budou, určité problémy jsou snad v každé rodině… Ten člověk začne nad tím přemýšlet, upínat se na to. S manželkou to už není co bývalo, manželka je stará, sex je jen jednou měsíčně… Dotyčný se začne trápit. To může to vyústit v to, že ten člověk stkutečně odejde od rodiny a najde si milenku. To je velmi negativní manipulace kartářek a dalších předpovídačů budoucnosti. Člověka VELMI ovlivňuje jeho mysl! Okultismus je ohavnost, jak píše Bible. Co je okultismus? Například černá i bílá magie, spiritismus, satanismus, kouzlení, čarodějnictví, věštění, psychotronika, astrologie a horoskopy, woodoo, jasnovidectví, jóga, kabala, trancendentální meditace, telekineze, silvova metoda, reiki…

Velcí manipulátoři jsou též s sektách, tam se děje je velká manipulace s lidmi. V sektách se vykonává vymývání mozků, což má za následek, že členové sekt nemají vlastní názor a žijí podle daných předpisů. Amway sice není úplně ukázkový příklad sekty, nicméně sektářské rysy v mnoha motivačních organizacích panují. V každém případě je Amway tvrdá manipulace a okultismus nejhlubšího zrna.

Sebemanipulace

Nebraňte se pozitivní manipulaci. Co je pozitivní manipulace? Například když psycholog manipuluje se svým pacientem. Nebraňte se pozitivní sebemanipulaci. Máte nízké sebevědomí? Denně si opakujte: Mám vyskoké sebevědomí! Stokrát opakovaná lež se stává pravdou. Na to je lidský mozek uzpůsoben.

Vhodný prostor pro sebemanipulaci je pocity viny, anebo všudepřítomný stres. To je doslova živná půda pro sebemanipulaci. Strach v člověku aktivuje vnitřní pocit obrany. Co může člověka zmanipulovat, jsou jeho vlastní emoce.

Závěrem

Je nesmysl nutit lidi z okolí, ať myslí stejně jako vy. Každý člověk má svůj unikátní názor, a tak je to v pořádku. Je potom samozřejmě otázka, zda se tento názor opírá alespoň trochu o fakta. To není ale není relevantní. Každý člověk musí respektovat rozhodnutí ostatních lidí. Názory ostatních je dobré chápat a přijmout. Zamyslet se nad tím, proč má někdo takový názor. Každý člověk koná sám za sebe. Je nesmysl říkat: Já byl v hospodě a karád mě opil. KAŽDÝ člověk odpovědný sám za sebe. Respektujte názory ostatních.

Děkuji za pozornost!

 

5 komentářů u “Vše o manipulaci, jak se bránit manipulaci

 1. Mohu potvrdit, že v Amway je okultismus. Nechápu Hassmanna, jeho kamarádi ho omlouvají, že má chyby (když s nimi mluvím, že manipuluje s lidmi a lže) a na cestazapravdou.cz stojí jako křesťané…

 2. Hassmann je člověk, který se neštítí ničeho. Hitler měl též plná ústa Boha. Tvrdil, že je Bohem vyvolený, že dělá přesně to, co Bůh po něm požaduje.

 3. Autor článku si nevie, čo je to biela mágia, keď proti nej v texte útočí……. Biela mágia je napríklad to, priateľu, keď človek v niečom podporí druhého človeka (Neboj sa, spievaš pekne, zvládneš to), dá kompliment (Dobrý deň, ste pekná žena…A teraz sa aj pekne usmievate =)…)….alebo konštruktívna komunikácia iného rázu, napr. zastaviť človeka o barlách na ulici (pričom nemá zlomenú nohu a je to len 50-tnik), vidieť ako pomaličky a takmer bezvládne chodí, a dať sa s ním do reči, poradiť mu zadarmo (ak človek VIE, ako mu poradiť – napr. ja to viem, som odborník na zdravý životný štýl, detoxikácie, atď, atp…) tak, aby sa zlepšil jeho zdravotný stav.
  TOTO JE BIELA MÁGIA, tak prečo proti nej zbrojíš ? Aha, lebo nevieš, čo to biela mágia je… 🙂

 4. Roman přijal názory Amway jako absolutní pravdu a co je mimo jejich názory, jsou lži, pomluvy… Když je zjevně jasné, že jim říkáte pravdu, tak říkají, že jste kritikové, co jste dokázali a při nejlepším „že mají chyby, Roman má chyby“ a nic, co je mimo Amway nedokáži přijmout, ba nechtějí. Takhle přemýšlet je učí na CDs.

 5. Bohužel Marku, u magie – jedno jestli bílé a černé vždy využíváš démonické síly. Vždy, když využíváš tyto síly – jedno jestli k dobru, nebo ke zlu, vždy to má následky a to i když si jich nejsi vědomý.

  To, co popisuješ není žádná magie.

  Doporučuji si něco o tom zjistit:

  Detoxikace, neboli „odstranění jedů“ z organizmu, je naprosto všeobecný pojem, který zní lákavě.
  Zde je nutné být obezřetný.
  Za tímto zcela všeobecným názvem se totiž velmi často skrývají návody na nejrůznější okultní praktiky.
  Obzvláště zajímavý usvědčující detail je to, že se velmi rychle na webech zabývajících se detoxikací dozvíme, že je nutné detoxikovat i duši…
  …a zde jsou nám ihned nabízena nejrůznější zasvěcení démonským naukám, jako je jóga, feng-shuei, různé meditace a podobně.

  Od lákavých slibů rovnou do otroctví démonů a posednutí
  Zajímavým příkladem takového přístupu, který bude čím dál častější, až nakonec bude všeobecně přijat jako norma, je http://www.cordeus.cz/ http://adenais.cz/
  Zde jsme téměř okamžitě odkázáni na sladký slib, že pro „věčné zdraví“ se musíme napojit na jakési energie, procházející rukama terapeuta, zúčastnit se magických zasvěcení a studovat nauky démonů. O původu těchto energií nám ale tito lidé vždy lžou. Klíč k poznání je například zde.

  Cílem je zasvětit démonům, ať už se to pojmenovává jakkoliv
  Jediným výsledkem celé této maskovací frašky je posednutí pacientů démony a zasvěcení jejich životů poslušnosti démonickým bytostem (iniciace) tak, aby jim pacienti museli sloužit a démoni aby mohli manipulovat s jejich myšlením. Jedná se o klasickou magii a šamanství.

  Je to až neuvěřitelné, jak je možné dnešním lidem vnutit učení a postupy démonických zasvěcení, jaké se prováděly před tisíci lety u národů, které ještě neznaly ani kolo! Nicméně lidé se za tu dobu nezměnili, což démoni dobře chápou a proti lidem používají. Jen jsou dnes lidé lépe KLAMÁNI naukami Vědy a přicházející démonské Druhé Vědy.

  Pokud vám celá věc připadne nemorálně zákeřná a úskočně lstivá, nemýlíte se. Démonské lži jsou takové vždy. Pod lákavým pláštíkem dobra a lásky ukrývají nehoráznou lež a bezcitný klam.

  Celá věc zároveň jasně ukazuje na to, že Svět lže lidem přímo do tváře, bez jakékoliv morálky a se zlým úmyslem. Žádná Věda, žádná vláda nezastaví zasvěcování lidí démonům a ani se nevyjádří k tomu, že „léčivé energie a magie“ nejsou vědecké a tudíž nemají atest, že jsou neškodné.

  Kdo má ATEST, že „léčení energiemi“ je neškodné a může se provádět?
  Někdo chce věřit, že Svět, časopisy, vláda a televize NELŽE. Že tyto informační zdroje jsou tu proto, aby nás informovaly správně a chránily nás.

  Hledejte tedy z tohoto Světa a z těchto zdrojů informace, CO jsou ony životní energie, proč se musí harmonizovat čakry, proč se musí studovat magie? Co na to říkají školy, kde se učí děti, jaká skripta o tom hovoří? Kdo to testoval? Jak se k tomu vyjadřuje Věda? Kde jsou studie a atesty bezpečnosti?

  Nic nenaleznete. Pouze hory klamných lží. Vše ovládá vyšší moc, než jsou pozemské vlády. Svět ovládají Satanovy Mocnosti, a lidé, kteří nechtějí následovat Boha, jsou jimi vláčeni a konají jen podle jejich vůle. A Satanovy Mocnosti mají od Boha nakázáno nabízet lidem falešné nauky k následování a v posledních časech nechat lidi se zamilovat do lží svých falešných démonských učitelů.

  http://www.odkrytepravdy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *