Spadla z oblakov – Majka z Gurunu

Spadla z oblakov je československý sci-fi film – seriál pro děti z roku 1978,  natáčen byl v letech 1978 – 1980. Tento seriál je pro mnohé znám spíše jako Majka z Gurunu. Má 13 dílů, jeden díl trvá 25 minut. Mimozemšťanku Majku hraje slovenka Zuzana Pravňanská, nar. v roce 1968 (Bratislava).

Děti mají prázdniny, chlapci Slavo Kompiš a Karol Čutka si hrají na kosmounauty v lomu – chtějí vypustit kosmickou loď do vesmíru, což se jim však nepodaří, je to přeci jen dětská hra. Avšak z ničeho nic je vidět prapodnivná – oslnivá záře nad Tatrami. Hned poté chlapci uvidí prapodivnou holčičku, která chodí po hladině jezera. Holčičce záhadně jiskří hlava, jakoby měla na hlavě zapálenou prskavku, jeden z chlapců k holčičce doplave a nevěří vlastním očím – holčička opravdu stojí na hladině vody. Dívka je přátelská a snaží se s chlapci komunikovat – hovoří slovensky a jakoby „roboticky“, chlapci brzy zjistí, že dívka má nadpřirozené schopnosti (umí létat – vznášet se) a je z jiné planety – mimozemšťanka. Když si to chlapci uvědomí, že dívka je z jiné planety, tak jí přivítají na Zemi jak se patří. Aby dívka mohla chodit mezi lidma, tak jí chlapci musejí nejprve sehnat normální oblečení, což není problém. Chlapci nevědí co s Majkou – kam jí umístit, ubytují jí tedy v lomu – ve své klubovně. Majka má spoustu otázek, chlapci jí vysvětlují, jak to na Zemi chodí a jak zde lidi žijí. Postupně se Majka seznamuje s ostatními dětmi, oni sice zpočátku neveří, že je Majka mimozemšťanka, nicméně vše pochopí, až Majka řekne bezchybně veškeré dějiny Země (ví úpně všechno), nebo začne létat, chodit po stropě. Poté se stává Majka dobrou kamarádkou skupinky chlapců, kteří si chodí hrát do lomu. Později se také Majka představuje dospělým a ukazuje jim své nadpřirozené schopnosti, především schopnost létat. Je představena také řediteli místního hotelu, kde je později ubytována. Majce se však v hotelu nelíbí, proto odchází s chlapci zpět do lomu…

S Majkou zažijí chlapci mnoho dobrodružství a nezapomenutelných zážitků, např. výlet do Prahy, avšak jednoho dne se opět ukáže záře nad Tatrami, chlapec Karol Čutka vyznává Majce lásku – Majka urozní slzu, Majka však odlétá zpět na svou rodnou planetu Gurun se slibem opětovného příletu. S odletem Majky také končí jedny nezapomenutelné prázdniny, na které budou všichni přítomní vzpomínat až do konce svého života.

Tento seriál byl ve své době velice oblíbený, nicméně dnes působí poněkud paradoxně a tak trochu směšně, tedy alespoň z mého pohledu. Asi proto, že je dnes jiná doba a já jsem o něco starší. Věřím, že si mnoho z vás na Majku z Gurunu nostalgicky vzpomnělo a právě to bylo cílem tohoto článku :-).

Spadla z oblakov

Jeden komentář u “Spadla z oblakov – Majka z Gurunu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *