SEO optimalizace pro vyhledávače – nevyhazujte zbytečně peníze!

Pokud provozujete webovou stránku a máte na stránce měření návštěvnosti, tak víte, že nejvíce návštěvníků chodí z fulltextových vyhledávačů, (Seznam.cz, Google.com…), je tomu tak i u mého CzBlogu, proto je důležité optimalizovat pro tyto vyhledávače. Zde ještě musím podotknout, že Seznam.cz je nejpoužívanější vyhledávač v ČR, proto je nejdůležitější optimalizovat webovou stránku především pro tento vyhledávač. Na druhém místě je inteligentní a špehovací vyhledávač Google.com. Z toho plyne to, že je relevantní optimalizovat webové stránky pro dva vyhledávače – Seznam.cz a Google.com.

Určitě každý slyšel slovo SEO (Search Engine Optimization), v českém překladu to je optimalizace pro vyhledávače, tedy optimalizace webových stránek pro vyhledávače, vylepšení pozice ve vyhledávačích. Pro někoho je SEO zárukou vysoké návštěvnosti webových stránek, pro ty znalejší je to pouhá zkratka, návod – doporučení, jak vytvořit – optimalizovat webovou stránku. SEO není žádný přesný návod, jak optimalizovat webovou stránku, aby byla v předních pozicích ve vyhledávačích. To by byla velká mýlka, myslet si, že existuje jednotný návod na SEO. SEO jsou spíše zkušenosti webmasterů, které potom využívají k vytváření – optimalizaci webových stránek. Samozřejmě, že se tyto optimalizace mohou u každého „odborníka“ přes SEO lišit.

Bohužel, ale všechno je zneužitelné, i SEO je zneužitelné. Tedy v tom slova smyslu, že na SEu mnoho firem vydělává, a to nemalé peníze. Znám firmy – majitele webových stránek, které platí za SEO desítky tisíc korun měsíčně, v domnění, že SEO je nutno soustavně vytvářet. Osobně to považuji za nesmysl. SEO je dobré při vytváření webu, jsou však podnikatelé – firmy, kteří si za SEO účtují zvlášť cenu, zpravidla to bývá cena v tisících či deseti tisících. Zejména pro firemní prezentace je dostačující SEOvat při zrodu stránky, a jednou ročně to zdokonalit. Platit měsíční paušál za SEO považuji za nesmysl, to jsou úplně vyhozené peníze. Tento měsíční paušál si spíše účtují „odborníci“, kteří SEO moc neovládají, proto si platí tzv. sponzorované odkazy např. u Seznam.cz, které jsou na nejvyšších pozicích vyhledávače, aby zákázník, který si objednal SEO optimalizaci, viděl že SEO skutečně funguje. I když na druhou stranu, optimalizace webové stránky pro vyhledávače (přední příčky ve vyhledávačích) není hned, není to během dnů, někdy to není ani během měsíců, a někdy to není dokonce ani během několika let. Dostat webovou stránku do předních pozic vyhledávačů není jen tak, lze říct, že je to taková sázka do loterie, buďto to vyjde, nebo ne, to nikdo předem nemůže vědět, protože zaručený návod na to neexistuje. Ještě je tady skutečnost – vyhledávače si často dělají co chtějí, je to především Seznam.cz, který je velice nevyzpytatelný. Seznam často ztrácí logická pravidla, dle kterých řadí odkazy – webové stránky. Proto nemám Seznam příliš v oblibě, nicméně ho respektuji, respektuji jeho postavení na českém internetu, musím ho respektovat…

Viděl jsem také stránku, která byla „SEem“ doslova „prošpekovaná“ (skrytý text, „přeštítkováno“,…) – tomu já říkám SEO FAKE, to je tak když chce webmaster rychlou návštěvnost. Tyto fake optimalizace však často končí doslova tragicky – banem ze strany vyhledávačů (stránka se vůbec nezobrazuje ve vyhledávači, a to za předpokladu, když zadáte stránku do vyhledávače přímo). Tento ban může trvat i roky. To berte jako odstrašující případ a rozhodně se takovýmto „optimalizacím“ vyvarujte.

SEO z mého pohledu a zkušeností…

 • Kvalitní obsah – pro SEO je nejdůležitější kvalitní (unikátní) obsah, bez kvalitního obsahuje je veškerá další práce k ničemu. Tento obsah je vhodné často aktualizovat. Robot má totiž rád, když přijde na stránku, na které je něco nového.
 • Klíčová slova – do textu je důležité vkládat klíčová slova. Osobně, ke zjištění klíčových slov (co nejčastěji uživatelé vyhledávače hledají), používám „našeptávač“ od Seznamu. Velice důležité je také vhodné rozmístění těchto klíčových slov.
 • Tag „title“ – používejte tento tag, ten má opravdu vysokou váhu – <title>Titulek stránky</title>
 • Používejte nadpisy H1 – H6 – osobně považuji za relevantní, aby nadpis H1 byl totožný s titulkem stránky, a byl na stránce výhradně jednou. Nadpis H1 je nejrelevantnější, ostatní nadpisy nemají takovou váhu. Je otázka, zda mají vůbec nějakou váhu…
 • Zvýrazněný text – Používejte zvýrazněný text, zvýrazněná klíčová slova – <strong> příp. <b>
 • Delší články – text dávat do odstavců <p>. Pro návštěvníky je to i přehlednější.
 • Validita – Stránka musí být pro vyhledávače – roboty čitelná, proto je relevantní validita webu – bezchybně napsaný HTML kód je relevantní pro roboty, které pravidelně procházejí váš web. Otestovatujte si váš web na Validator.w3.org.
 • Používejte meta tagy description a keywordsdescription popisuje jaký je obsah stránky (s počtem slov to ale nechce přehánět), keywords – klíčová slova související s obsahem stránky. Je vhodné dát na každou stránku jiná klíčová slova. Je pravda, že v dnešní době tyto tagy nemají přiliš velkou relevanci, nicméně nevidím důvod, proč to tam nedat.
 • PageRankpagerank stránky je relevantní především pro Google. Vysoký pagerank získáte výměnou odkazů, registrací stránky do katalogů, pro někoho není problém si vytvořit i vlastní zpětné odkazy. Odkazy mají být tématické s vaší stránkou, ty mají nejvyšší hodnotu.
 • Nekopírujte! – nikdy nekopírujte články (nebo cokoliv jiného) z cizích webů, to se vám může hodně vymstít.
 • JavaScripty, CSS do externího souboru – pro roboty je to přehlednější. Je to relevantní i pro výši Pageranku.
 • Flash – stránky ve flashi jsou pro vyhledávače nerelevantní (kromě Google) – vyhledávače indexují text, ne Flash. Flashové stránky vypadají mnohdy desingově dobře, ale pro vyhledávače je to nejhorší co může být, resp. pro majitele stránky.
 • Obrázek – vyhledávače neindexují obrázky, nicméně dokáží indexovat popis obrázku – alt a title. HTML obrázku má vypadat takto: <img title=“text“ src=“obrazek.gif“ alt=“popis obrázku“ />
 • Mapa webu – používejte na svém webu mapu webu – sitemap.xml. Je to přehledné a roboti to mají rádi. Např. https://czblog.cz/sitemap.xml
 • Registrace stránek do vyhledávačů – je vhodné registrovat stránku do kvalitních vyhledávačů. Nemá cenu registrovat stránku do katalogu, který má rank jedničku nebo nulu.
 • Používejte kompletní hlavičku stránky. Tato hlavička by měla vypadat takto:

<!DOCTYPE HTML PUBLIC “-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN”>
<meta http-equiv=’Content-Type’ content=’text/html; charset=windows-1250′>
<meta http-equiv=”content-Language” content=”cs”/>
<title>Titulek stránky</title>
<meta name=’description’ content=“Popis obsahu stránky“>
<meta name=’keywords’ content=“Klíčová slova související s obsahem stránky“>
<meta name=”author” content=”Jméno autora“/>
<meta name=”copyright” content=”Autor “/>
<meta name=”robots” content=”index, follow” />

Výše uvedené SEO se dělá rovnou při vytváření webové stránky a není to příliš technicky ani časově náročné. Pokud stránka má SEO optimalizaci dle mojich představ, tak má velkou šanci získat ty nejlepší pozice ve vyhledávačích, i vysoký Pagerank. To platí i pro stránky ovládané redakčním systémem.

Na závěr (a opakovaně):

 • Pokud vám bude někdo slibovat, že váš web optimalizuje tak, že bude v předních příčcích vyhledávačů (Seznam.cz), tak věřte, že vás to bude stát měsíčně velký peníz. Váš web bude skutečně na seznamu až nahoře, ale jde zaplacenou reklamu Sklik, ne o SEO optimalizaci 🙂
 • I když bude mít váš web kvalitní SEO optimalizaci, tak to vůbec neznamená, že bude zaujímat přední příčky ve vyhledávačích. Dneska dělá SEO optimalizace mnoho internetových podnikatelů a společností, kteří takto optimalizují tisíce možná miliony webových stránek, a všechny tyto stránky přeci nemohou zaujímat první příčky ve vyhledávačích. To je i logický závěr.

Tolik SEO z mého pohledu…

Uvítám případné komentáře 😉

/strong

9 komentářů u “SEO optimalizace pro vyhledávače – nevyhazujte zbytečně peníze!

 1. Ani jsem to nedocetl cely, protoze tenhle „rychlo-seo kurz“ je plny hlouposti. Nejen ze trosku popira sam sebe („je blbost platit za SEO mesicni pausal“ vs. „seo se promitne v radu mesicu az let“ apod.), ale i obsahuje chyby, jako treba chybny navod na zapis obrazku – neparove tagy se uzaviraji lomitkem, ze „b“ se v dnesni dobe snad uz nepouziva; deklarace je naprosto zbytecna, prestoze 99% webu, co o robotech neco vi, je tam ma — roboti v tomto zapisu indexuji POUZE zakazy a dle pravidla „co neni zakazano je povoleno“ je to nadbytecny radek… ze flash se neindexuje je taky hloupost, tusim dva roky zpet spustil google skript na indexaci flashu… nicmene tech „nepravd“ tam je spousta, ale nemam cas vse vypisovat.. doporucuji zajit na jine clanky, pokud se opravdu chcete neco dozvedet o SEO…

 2. Michael: tento clanek neni zadny „rychlo-seo kurz“, je to seo z meho pohledu, nikomu nic nevnucuju. Flash od r. 2008 google indexuje (bohuzel jen ten), to je pravda, ja vsak flashove stranky neuznavam. Nechavas si za seo pravidelne platit, proto se ti muj clanek nelibi, to je mi jasny.

 3. Souhlasím s Michael, že článek není zcela přesný. např. PageRank už nemá skoro žádnou váhu…., ale co se týče flashe, no to je zvážení.
  Ješte bych dodal, že důležitou součásti je Google Analytics. 🙂

 4. Tomas:

  Je pravda, že už sice není co to bývalo, ale PageRank váhu samozřejmě má (hlavně při prodeji odkazů). Některé moje stránky mají GPR 4, 5 a Google Analytics na nich není. Google Analytics nemá zas tak velkou váhu…

 5. Bestmen:

  Tak běžně se měsíční paušál účtuje za pravidelnou údržbu off-page faktorů v případě, že se neustále doplňuje obsah a majitelé takového webu SEO neumějí. Proto se obsah takto optimalizuje externí firmou, která si za to nechává vyplácet paušál.
  Jinak na straně of-page faktorů pokud jde o kvalitní linkbuilding by snad mělo být pochopitelné, že majitelé stránek ze kterých je odkazováno za takovéto služby něco chtějí.
  Taky jsem nečetl celý článek, protože je skutečně znát, že jde spíše o názor.
  Stránky jako CzBlog.cz žádnou profesionální spolupráci ohledně SEO nepotřebují protože investice do takového paparazzi by byla ztrátová. To bys musel nabízet něco víc než bulvár.

 6. Lubo Pářa:

  Tenhle článek jsem napsal na popud mého známého, který provozuje cestovní kancelář, a platí 15 tisíc měsíčně za SEO optimalizaci své stránky. Text apod. mu tam doplňuje jeho zaměstnanec, ne firma, která dělá SEO optimalizaci…

  Můj článek samozřejmě vystihuje můj názor…

 7. Moc pěkný článek a veškerá doporučení jsem praktikoval i na svém firemním webu. Nikdy bych nikomu za SEO nezaplatil ani korunu, protože 99 procent těch firem na SEO mnohdy odvede minimálně stejnou práci, jako člověk který si o tom něco přečte a udělá si to sám a ZADARMO !!! Chodí mi dost nabídek na optimalizaci SEO mého webu a na správu webu za měsíční paušál, ale mají smůlu, přemluvit se rozhodně nenechám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *