Seznam.cz není inteligentní vyhledávač!

Snad každý v česku zná vyhledávač Seznam.cz s jeho mottem “Seznam – Najdu tam, co neznám!”, který vlastní Ivo Lukašovič, viz. Obchodní rejstřík- justice.cz. Seznam.cz je nejpolulárnější, nejžádanější a nejpoužívanější fulltextový vyhledávač v česku, což je ale ve světovém měřítku velký unikát, protože prakticky ve všech světových státech má dominantní postavení inteligentní vyhledávač Google.com, nicméně i v česku oblíbenost Google každoročně vzrůstá. Obdobně jako česko jsou na tom i další země, např. Čína či Rusko, kde Google není nejpoužívanějším vyhledávačem. Je to můj názor, ale myslím si, že v česku používají vyhledávač Seznam.cz spíše starší lidi, a mladší používají dynamičtější a kvalitnější vyhledávače, například Google.com, Bing.com, Yahoo.com atd. .

Podle mého názoru a zkušeností, není Seznam.cz není přiliš dobrý a inteligentní vyhledávač, zajímá ho především business – upřednostňuje placené odkazy, což by ve fulltextovém vyhledávači vůbec nemělo být, stejně je tomu i na Zboží.cz. V podstatě by šlo říct, že Seznam.cz je fake vyhledávač, který zobrazuje výsledky vyhledávání podle toho, kdo si zaplatí reklamu, ne podle logických dat, a to je velice smutné :-(. Navíc si myslím, že Seznam.cz okopíroval technologii vyhledávání od Google, na kterou stejně nemá, protože Seznam.cz nemá tak dokonalé vyhledávání, jako Google a Bing.com. Google.com a Bing.com mají vysoce přesné a relevantní vyhledávání, to jim nikdo nemůže upřít. Pozitivem Seznam.cz jsou náhledy vyhledaných www stránek, což Google.com postrádá a to je škoda. Je pravda, že poslední dobou i Google dává do popředí „sponzorované odkazy“.

Já a fulltextové vyhledávače

Osobně používám vyhledávač Seznam.cz zejména tehdy, když hledám nějakou českou firmu a další „české věci“, v tom je seznam skutečně dobrý. Jinak používám Google.com a Bing.com – oba vysoce kvalitní a inteligentní vyhledávače, avšak zpravidla je používám přes zahraniční proxy server, nebo xB Browser (dříve Torpark), protože zejména vyhledávač Google.com má špionážní praktiky a chtíče (pozor na cookies od Googlu!). Své stránky optimalizuji, jak pro Seznam.cz, tak i pro Google.com, je ale pravda, že ze seznamu chodí nejvíce lidí :-(, nicméně ale  nebýt seznamu, tak by tento blog neměl tak dobrou návštěvnost :-).

Český internet má i další vyhledávače, jsou to např. Atlas – Centrum.cz, Jyxo.cz…, které však používá pouze minimum lidí, protože jejich relevance je opravdu minimální.

Jaký vyhledávač používáty vy, jak jste s ním spokojeni?

Jeden komentář u “Seznam.cz není inteligentní vyhledávač!

  1. Lidi tady v česku jsou blbý že používají Seznam.cz. Já používám vyhledávače Bing.com nebo Google.com, Seznam NIKDY! 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *