První jaderný test

Úplně první test jaderné bomby se uskutečnil 16. července 1945 (projekt Trinity). Vše se odehrálo v poušti v Novém Mexiku (USA).  Atomový hřib dosáhl do výšky až 12 km. Tlaková vlna byla pociťována až 160 km od místa výbuchu. Destruktivní výbuch plutoniové jaderné nálože zahubil a zničil vše v okruhu jednoho a půl kilometru. Po výbuchu byl v zemi kráter 3 metry hluboký a 330 metrů široký. Lidstvo má zbraň, která má vysoce ničivý účinek!

Hirošima a Nagasaki

Ani ne měsíc na to (6. srpna. 1945), svrhují Spojené státy, v 8.15 ráno, atomovku na japonské město Hirošima. Tři dny na to (9. srpna. 1945) padá z amerického letadla atomovka na město Nagasaki.

Projekt Manhattan

O vývoj první atomové zbraně se staral projekt Manhattan. Podíl na tomto projektu měla Kanada, Velká Británie a samozřejmě Spojené státy Americké. Organizace, která prováděla vývoj atomovky, nesla název United States Army Corps of Engineers (USACE). Vedoucí vědeckých prací byl Robert Oppenheimer. Celý projekt však řídil Leslie Groves.

I Hitler za druhé světové války vyvíjel atomovou zbraň. To prohlásil i během norimberského procesu ministr zbrojního průmyslu Třetí říše Albert Speer. Němečtí vědci při pokusech používali dokonce uran z Jáchymova. Zkonstruovat ničivou atomovou  zbraň se jim naštěstí nepodařilo. To by asi historie vypadala jinak.

Další první jaderné pokusy

SSSR provedl první jaderný pokus dne 29.8. 1949. Vše se odehrálo v Kazachstánu. Dne 3.10. 1952 Velká Británie provádí svůj první jaderný pokus poblíž Austrálie. Dne 13.2.1960 Francie provádí první jaderný pokus (Sahara).  Čína vyzkoušela poprvé atomoku 16.10.1964. Indie provedla první jaderný pokus 18.5.1974…

Jak funguje jaderná bomba?

Velice zjednodušeně… Dva kusy obohaceného plutonia nebo uranu jsou běžnou výbušninou vypáleny proti sobě, poté narazí do sebe a okamžitě začne řetězová reakce. Nastává silný výbuch a radioaktivní záření.

Jaderné výbuchy (video)

Nahlásit nefunkční video

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *