Proč jsem proti školnému

Zavedení školného na vysokých školách rozvířilo již tak neklidné vody českého školství a rozdělilo občany, ať už se jich toto rozhodnutí přímo týká nebo ne, na dva poměrně vyvážené tábory, zastánce a odpůrce. Osobně patřím do druhé skupiny a jelikož mé důvody nejsou pouze finančního charakteru, rozhodl jsem se je sepsat do nepříliš obsáhlého čistě subjektivního blogu.

Přestože rád slyším, že systém placení školného v zahraničí již několik let úspěšně funguje, nemohu se zbavit dojmu, že by bylo fér nejprve porovnat tuzemské a zahraniční platové poměry a teprve následně tento argument použít. Procentuální zatížení peněženek českých a zahraničích rodin by totiž bylo diametrálně odlišné, bohužel si tento fakt dokáže spočítat pouze zlomek z obhájců školného.

Kdokoliv kdy studoval na vysoké škole, dobře ví, že drtivou většinu studentů (rozuměj přesahující 3/4) sponzorují rodiče, pouze část si při škole vydělává a když už, málo kdy za účelem obživy, ubytování a jízdného, nýbrž pro osobní potřebu (oblečení, noční život atp.). Jediní, kdo tedy na školném přímo prodělají, budeme my, kteří chodíme při studiu do práce a více méně jsme se od rodičů osamostatnili, přinejmenším tím způsobem, že si náklady spjaté s vysokoškolským životem (ubytování, jízdné, strava) hradíme sami, nyní budeme za naši snahu odvádět výplatu státu. Nebo skutečně věříte, že studenti financovaní rodiči školné nějak pocítí nebo že si dokonce začnou sami vydělávat? Hrstka možná ano…

Možnost splatit školné až po studiu, kdy si (již v dnešní době s velkou dávkou štěstí a protekce) budeme vydělávat sami na plný úvazek, považuji za krátkozraké řešení z učebnic populismu. Osobně nemám chuť vyjít z vysoké školy se statisícovým dluhem na krku a namísto spoření na byt nebo dům pomalu splácet svůj titul. Nevezmu si proto přítelkyni ve svých 28 letech, ale až v 33, jakmile stačím splatit dluh a naspořit alespoň něco do začátku, abych vůbec dostal hypotéku. Mít takovou vyhlídku před vysokou školou, osobně dám přednost rodině a na titul s čistým svědomím zapomenu.

Vyšší motivace studentů, aneb slovní spojení skloňované ve všech pádech mluví-li se o školném. Opravdu věříte, že studenty zavedení školného namotivuje k lepším výkonům, když je za ně budou platit (a oni v drtivě většině případů skutečně budou) rodiče? Není logičtější alternativou zavést složitější přijímací řízení, aby sítem prošli skutečně pouze nadaní jedinci? To by ale stát nesměl platit vysokým školám za každou přijatou ovci desítky tisíc Korun, aby k něčemu takovému došlo, jinak sami nemají motivaci žadatele odmítat. Řešením proto není zavést školné, nýbrž změnit špatný systém, eliminují se tak neambiciózní studenti, aniž by ti nadaní museli kvůli nim platit školné. Nechci malovat čerta na zeď, ale nezpůsobí zavedení školného odliv studentů ze státní škol do těch soukromých, kde bude získání titulu za stejné peníze jednodušší, čímž dojde obecně ke snížení úrovně vysokoškolského vzdělání? Mně osobně to přijde jako logická implikace…

Stát by si měl vysokoškoláků vážit a podporovat je, brát je jako investici do budoucna, nikoliv z nich ždímat peníze, natož pokud se sami snaží vydělávat. Mě se zavedení školného již netýká, přesto je nepovažuji za krok správným směrem a už vůbec ne jako motivační nástroj.

Martin Klubal aka Emkei

29 komentářů u “Proč jsem proti školnému

 1. Jsem pro zavedeni skolneho! Je potreba si uvedomit:

  1/stat je na tom finance spatne, zavedeni skolneho je nutnosti (stejne jako zmrazeni platu statnich zamestnancu, duchodu…)

  2/platove podminky rodin v cesku a zahranici jsou naprosto odlisne, proto bych videl vysi skolneho na castku cca 1.000 rocne, to myslim da kazdy student dohromady (nebo rodic), a kazdy student by si uvedomil, ze jeho studium neco stoji

  3/studenty nebude zavedeni skolneho motivovat k lepsim studijnim vysledkum? To je ale velky nesmysl…

  4/moznost platit skolne az po vystudovani studenta? Nesmysl! Stat by mel spis udelat nejakou kampan, ktera by ozrejmila rizika pujcek a uveru (mnoho lidi je dnes doslova predluzenych…), ne to podporovat

  5/jiz nezijmeme v socialismu a neni vse „zdarma“…

 2. ad 1: Za to, že je na tom stát špatně, přeci nemohou vysokoškoláci, přesto na to ale doplatí výrazně, neboť zatímco zavedení školného je v podstatě jistá věc, zmrazení platů politiků a důchodu zůstává pohou utopií.

  ad 2: hezký návrh, ale tak to NEbude, proto jsem proti.

  ad 3: ne, nebude, dokud za drtivou většinu studentů budou náklady hradit rodiče a ani zavedení školného tento fenomén nezmění.

  ad 4: naprosto souhlasím.

  ad 5: nestojím o to, aby vše bylo zadarmo, ale zopakuji to, co jsem uvedl v závěru svého článku. Stát by měl chápat studenty jako investici do budoucího života a podpírat je, nikoliv je srážet na kolena. Již dnes má výrazně větší výhodu ten, kdo se vykašle na školu a jde pracovat, neboť má oproti vysokoškolákům uznatelnou praxi a jakmile si to lidé uvědomí, nepůjdou studovat vůbec a zavedení školného je o správnosti jejich rozhodnutí pouze utvrdí.

 3. Já nesouhlasím se zavedením školného, přesto je to velice individuální. Taky záleží z jakých je student sociálních vrstev, některý by na to měl a jiný zase ne.

 4. Placení školného považuji za holý nesmysl. Při běžných nákladech na můj obor 72 000,- bych nemohl jít studovat ani náhodou. Pokud se školné sníží na rozumnou míru, dalo by se o tom mluvit… ale takhle jsem zásadně proti.

 5. Dobrý den. Také nesouhlasím s výší školného. Za celý život jsem zaplatila na daních dost peněz a teďka ještě platit svým dětem tučné školné? To snad ne!

 6. Patláte hrušky a jabka 🙂 A je to vidět. Další krávovina na tomhle blogu 🙂 Nadaný student může být a také často je zcela běžně neambiciozní (což považujete za základ pro přijetí) a samozřejmě naopak. Ambiciozní student, který díky svým velkým ambicím a nasazení může díky intenzivnímu studiu předběhnout drtivou většinu TALENTŮ. Opět akorát předvádíte, jak různým problematikám, o kterých zde vypisujete své články, rozumíte jako koza petrželi. je zcela pochopitelné, proč byste byl nejraději, aby bylo studium zdarma. Protože kdyby se platilo, tak nemáte snd ani tu základní školu. A to je Vaše vizitka hlouposti 🙂 Hřbytovy světa jsou posety největšími talenty, které ale nikdo neviděl a nepoznal, včetně jich samotných. Naopak známe tisíce unikátních osobností, které pro své dělání nikdy neměli žádný přirozený či „zděděný“ talent, jen velkou, nezlomnou a nekonečnou chuť a odvahu to svoje dokázat, vybudovat. Tenhle blok je jedna velká šmíra. Je to ojedinělá prezentace hlouposti, neznalosti, nevědomosti a obrovského, ničím neopodstatnělého EGA jeho majitele. Považujte mě dnešním dnem za největšího kritika tohoto místa na internetu 🙂

 7. acz: koukam, ze jste „specialista“ pres vsechno, viz. Vase nejvyssi a nejzdatnejsi odbornost pres Amway – https://czblog.cz/kdo-je-amway-solidni-firma-podvodnici-nebo-sekta/

  Jsem clovek, ktery respektuje nazory ostatnich, vcetne Vaseho nazoru, nazoru Emkeie a ostatnich. Nazory si prectu, neodsuzuji vsak zadne cloveka za jeho nazor, to neni zpravne. Je normalni, ze kazdy clovek ma odlisny nazor.

  Emkei zde napsal svuj nazor na zavedeni skolneho, pokud se s timto nazorem neztotoznujete, tak je to pouze Vas problem, stejne tak i muj problem….

  Svuj nazor na zavedeni skolneho jsem jiz napsal v prvnim komentari…

  Vitejte zde, nejvetsi kritiku tomto blogu, tesim se na Vase dalsi unikatni nazory a prispevky 🙂

 8. acz: jdi si laskavě léčit svoje komplexy jinam 😉 Jen díky primitivům jako jsi ty se stávají internetové diskuze pod články nečitelnou břečkou…

 9. Plácáte se v ramena s demokracií názoru. Ale nemyslíte to vážně. Vaše představa o tom správném názoru je o tom Vašem názoru. Víte, já souhlasím s tím, že každý člověk má svůj názor. To je, bylo a bude zcela v pořádku. Ale každý člověk musí nést za své názory, zveřejňované v mediích, zodpovědnost. A pokud je vlastní názor, prezentovaný veřejnosti, krávovina na půdu, měl by nést zodpovědnost za to, že manipuluje s lidmi, když jim veřejně předkládá krávoviny až na půdu. Takový postoj ej Vám ale zcela cizí. Tak daleko Vaše zodpovědnost už nesahá. Já si nic neléčím, mě nic nechybí. jen jsem přesvědčen, že na lži a manipulace má být ukázáno. Tak ukazuji. To je vše. A je mi srdečně jedno, jestli se to Vám líbí, nebo ne.
  —–
  Máte-li proti mým tvrzením nějaké smysluplné a pádné argumenty, tak sem s nimi. Bohužel jste ale nepředložili jediný. Akorát jste se naštvali, že Vám někdo bourá ty Vaše nesmyslné hrady z písku.

 10. acz: zkušenosti mě naučily, že hádat se s lidmi jako jsi ty nemá smysl. Ve svém prvním příspěvku jsi se zmohl kromě urážek a hanění pouze na polemiku o tom, zda se na vysokou školu dostanou spíše talenti nebo ambiciózní lídé. Skutečnost, že o tom ten článek vůbec není, ti očividně unikla. Fakt, že podle svého diletantského způsobu vyjadřování a množství gramatických chyb pravděpodobně nechodíš ani na střední, natož vysokou, ani nemá smysl zmiňovat. Další tvé komentáře jsou pouze pokračováním urážek bez jakýchkoli argumentů, takže k tomu už se vyjadřovat nehodlám…

 11. Emkei:
  To ani nemusíš. Jem si zcela jist, že jsem se s Tebou ale vůbec nebavil. A dokonce ani nemám zdání, která tvá část mozku Ti vnukla myšlenku, že snad ano.

  Á … gramatika 🙂 Vždycky je to k popukání, když se diskutující ze zoufalství ohánějí „gramatikou“ příspěvků. 🙂 Málo kdy jsou totiž schopny něčeho jiného. Např. věcné argumentace 🙂 Že? 🙂

 12. Emkei:
  Dále by bylo vhodno, aby sis sesumíroval data tak, jak šla za sebou. Obviňuješ mě z urážek. Vtipné. Bohužel, musím konstatovat a je to tu černé na bílém, že všechny odpovědi, včetně Tvé, na můj první příspěvek zde, byly jen a pouze urážky, nic věcného, co by mělo obhájit kritiku, kterou jsem vznesl. 🙂 Zajímavé, že? Kážeš vodu, piješ víno? Nevěříš? Tak se podívej. Jistě najdeš to správné odůvodnění, proč v Tvém případě je to v pořádku, ale v mém nikoliv. Nepochybuji.
  —–
  V článku věnuješ tématu motivace celý odstavec, takže určitě nelze tvrdit, že bych mluvil o něčem, co jsi snad nenapsal, jak se chvástáš. Dále bych tě tedy upozornil, jelikož ti to samotnému nedošlo, že jádro mé kritiky bylo směrováno na tvůj úžasný návrh řešení: „Řešením proto není zavést školné, nýbrž změnit špatný systém, eliminují se tak neambiciózní studenti, aniž by ti nadaní museli kvůli nim platit školné.“ … což je rozhodně blbost jako Brno a právě tato věta dala vzniknout mému příspěvku s ambiciozními a talentovanými. Víš, věnuj se raději něčemu, čemu alespoň trochu rozumíš. Uleví se Ti a množství škod, které pácháš v hlavách nevinných lidí se významě sníží. Budeš mnohem více k užitku nejen sobě, ale i onomu státu, po kterém voláš, že by tě měl na studiích snad podporovat. Prosímtě a proč? Abychom měli dalšího budižkničemu s titulem za státní peníze? 🙂

 13. Ty jsi opravdu exot 🙂 Víš ty vůbec, že autorem toho článku jsem já a nikoliv admin? (je to tam výrazně napsáno). Psaný projev o člověku dost prozradí, ať se ti to líbí nebo ne. Co vypovídá o tobě, už jsem ti napsal.
  Vždyť ty ani netušíš, co je to blog (ano, na konci se opravdu píše „g“, nikoliv „k“). Blog je místem, kde jeho autor vyjadřuje svoje osobní názory a postoje. Už ti došlo, jak směšně tvé komentáře vyznívají, když právě toto Bestmenovi vyčítáš a ve své hlouposti to ještě zdůrazníš kapitálkami?! 😆

 14. Autor článku jsi ty, Emkei. Tvůrce blogu je Bestmen. Pokud je to jinak, spletl jsem se. Spletl jsem se?
  —-
  Kdy najdeš odvahu k tomu, abys obhájil ty hovadiny, které jsi napsal do toho svého VELEDÍLA? Ale, co to po tobě chci, že? 🙂 Tááková drzost 🙂

 15. Pokud víš, že jsem autorem článku, můžeš mi vysvětlit smysl těchto tvých slov?

  „Jem si zcela jist, že jsem se s Tebou ale vůbec nebavil. A dokonce ani nemám zdání, která tvá část mozku Ti vnukla myšlenku, že snad ano.“

  Ty kritizuješ můj článek a divíš se, že ho hájím? Tu myšlenku mi očividně vnukla část mozku, kterou ty nedisponuješ.

  Já své názory obhájil již ve článku formou argumentů. Ty jsi se zmohl na jediné, nazvat celý článek a blog krávovinou na půdu, šmírou, prezentací hlouposti, lží, manipulací, blbostí, hovadinou, …, a to jen proto, že jsem ve článku použil výraz „talentovaný“ a „ambiciózní“ ve stejném významu – shopný studovat na vysoké škole. Doslovný význam těchto slov byl totiž v kontextu s diskutovaným tématem irelevantní, tvoje reakce a celý způsob vyjadřování mě tedy přivádí k myšlence, zda netrpíš nějakou lehkou formou retardace 😉

 16. Bestmene, Bestmene. Ty hlavo dubová. V tématu o „školném“ bavme se o školném. Já to chápu, Karel to chápe i Míra z blbškoly to chápe, jen ty se pořád snažíš obhajovat svoji neschopnost argumentace jakýmisi odkazy na moje vyjádření k úplně jiným tématům. Tahle lajdácky pozornost chytřejších lidí od merita věci neodvedeš 🙂 To nevíš? Bestmene? Nejleší muži s nejleším blogem? Je Bestmen v překladu „nejlepší muž“ ne? A o tom, že tvůj blog je ten nejlepší na Internetu (českém či světovém, ptám se) píšeš v záhlaví toho veledíla 🙂 Ještě pořád se divíš, proč jsi považován za človka s problémem? 🙂

  Buď si nejlepší muž s nejlepším blogem, ale prosímtě, začni pracovat na tom, aby k tomu byly nějaké důvody. To znamená, podkládej svoje představy nějakými argumenty, materiálem, který má nějakou váhu. Jsem přesvědčen, že víš, co po tobě chci a co bys měl vlastně chtít ty sám od sebe.

 17. Emkei, ty hlupáčku, moje reakce „že jsem se s tebou nebavil“ byla reakce na tvé „smysluplné příspěvky“ v diskusi 🙂 Ke zbytku se tudíž není třeba vyjadřovat, neboť ten zbytek postrádá jakoukoliv relevanci, že 🙂
  —-
  Vraťme se tedy k hovadinám v článku:
  Kravina 1.
  Porovnávání příjmů rodin v ČR a v „zahraničí“ ve vztahu ke schopnosti platit školné. Je to totální blbost, parametr, který nemá naprosto žádnou váhu a vliv.

  Kravina 2.
  Na studium prodělají ti, co si jej nenechají platit od rodičů. (komunističtější výplod jsem již dlouho nečetl, jsi mladý komunista?) Víš ty vůbec, co to je studium, proč jsi studoval a k čemu Ti to bylo? Ty vystudovaná troubo?
  — odpoveď: na studiu prodělá pouze ten, kdo není schopen studium přetvořit v profit, to jest ve smysl, který studium je. Studujeme proto, abychom se naučili to, co potřebujeme k tomu, abychom finančně profitovali. Studium, je totiž naprosto normální investice do vědění. Pokud je někdo ochoten studovat pouze ZADARMO, tak ať raději ani nestuduje. Ať si prostě dělá, co chce. To je totiž jen a pouze jeho problém, jak si naplánuje a zařídí svoji budoucnost.

  Kravina 3.
  Odzuzování zpětných plateb.
  — No tak nestuduj. Nikdo tě nenutí. Jen ty máš vědět proč studuješ a co od studia očekáváš. Studuješ-li formou „NĚJAK BUDE“, no tak počítej s tím, že moc dobře nebude. Tím spíš by stát, čili všichni občané, neměli platit bezcílná studia individuí, kteří ani nevědí, proč studují. Vzít si půjčku na TV, na auto, na dovolenou, na vybavení bytu či samotné bydlení, to Vám studentům či poststudentům potíže nedělá. Vzít si ale půjčku na to nejdůležitější, co nám život poskytuje či umožňuje, to jest získat informace, které potřebuji k tomu, abych žil tak, jak chci, TO NE, ŽE? Tak to ne, takovým nejvíc a zaplatit vše do mrtě !!!

  Kravina 4.
  Tu jsme již probrali, bohužel bez tvé účasti, autor kraviny sám nepochopil, co je mu dáváno za kritiku 🙂

  Kravina 5.
  „Občan (ty píšeš stát) by si měl vysokoškoláků vážit … “ !!! To je vtip? No pokud ano, tak k smíchu tedy není. Větší míru arogance jsem již dlouho nečetl. Studujete proto, abyste žili své životy tak, jak chcete. Pokud studujete z nudy, nebo z lenosti, tím spíš je nám, občanům, šumafuk, že studujete či ne. Já též studoval a nikdy mě nenapadlo, že by mě za to měl občan, nebo stát plácat po ramenou. Jsem šokován z míry takové nabubřelosti. Berte to vy sami jako investici do budoucna. Stát není klec na vychovávání slepic. Jste samostatné lidské bytosti, kompletně zodpovědné za svůj život od narození až do hrobu. Leda že bys byl mladý komunista, neboť celá řada tvých názorů svítí hodně rudě.

  Školné rozhodně ANO. A ve výši co nejvyšší. Už nyní si Ti nejlepší, co vědí, na rozdíl od Vás, velmi rádi platí velmi drahá zahraniční studia a nemají s tím nejmenší problém. Protože vědí proč studují, vědí k čemu jim to bude, mají plány a cíle se svými studii. Chápou studium jako investici do sebe sama na celý život a nedělá jim žádné potíže chápat, že investice se vrátí v podobě velmi zajímavých příjmů. Jako jakákoliv jiná, dobrá investice.

  Pár správných názorů na téma „školné“ od studentů:
  http://www.svobodni.cz/media/clanky/941-hendrych-jsem-student-a-jsem-pro-skolne/

 18. acz: tvoje poslední dva příspěvky myslím nepotřebují komentář, čtenáři si jistě dokáží sami udělat obrázek o tvé inteligenci 😉

 19. Emkei, já, na rozdíl od tebe, zde nepíši „moudré články“ proto, aby si někdo dělal obrázek o mé inteligenci. Mě absolutně nezáleží na tom, co si o mě myslí lidé, kteří mají v hlavě zhruba tak stejně nakakáno, jako ty sám. Moji přítomnost zde jsem už jasně vysvětlil. Takže je mi srdečně jedno, co si kdo myslí o tom, co píšu já na tvoje triko.

  Mé dva poslední příspěvky o mé inteligenci NEHOVOŘÍ samozřejmě zhola nic. Víš, že nejsi moc chytrý, to už jsem si všiml dávno. Ale to není nijak závadné. Pro hlupáka každý hloupý, takže normální hloupost mě nijak nepobuřuje. Proč to ale prezentuješ pořád dokola? To je nějaká nová moderní forma osobního masochizmu? 🙂

  Bohužel musím závěrem opakovat, že argumentaci, konfrontaci, předkládání faktických či průkazných podkladů, se pořád ulisně vyhýbáš. Nepochibuji však, že jistě najdeš nějaký perfektní důvod, proč. Že? 🙂

 20. To zcela jistě, nepochybně. Já si zase už na začátku udělal názor o čtenářích tohoto blogu, jeho vyznavačích a především o tvůrci. Ale to jistojistě chápete. Moudrého čtenářé, resp. zastánce tohoto blogu aby jeden pohledal. Celkem je tu poměrně pusto a dominuje tu parta samolibých tlučhub, které sem převážně píšou o věcech, o kterých nic nevědí, nemají žádné podklady ke svým tvrzením a nedokáží své názory ani náznakem vyargumentovat. Obhajujete si ty svoje výplody takovými nesmysly, že se normální člověk musí smát a také se směje. Chtít po Vás sebereflexi, to je skutečně naprosto zbytečné.

 21. Proti školnému rozhodně jsem! Stát by rozhodně měl podporovat mladé lidi a umožnit jim maxilmální vzdělání. Mnoho studentů na školné nemá prostředky!

 22. A proč? Maweriku? Máš nějaké skutečně průkazné podklady, studie, důkazy? Víš, stát, to jsou jen naše peníze. Mé, mojí ženy, mých dětí, mých přátel. Peníze, které jsme vydělali my tvrdou prací. Tak doufáme, že máme právo rozhodovat o tom, komu ty peníze dáme a jak s nimi bude naloženo. Když vidím jak se na školách s penězmi hospodaří, jak studenti studium flákají, po skončení školy pořád nějak nic neumějí a nemají co nabídnout a víceméně se jim pracovat moc nechce, tak nevidím jediný důvod proč tohle plýtvání finančně dotovat z našich peněz. Ty ano? Povídej. Pouč nás hlupáky. Když někdo chce skutečně studovat, ví proč a za jakým cílem, tak si prostředky vždy zajistí bez problémů. Potíž je v tom, že mládež by chtěla studovat, ale jen zadarmo. je to bezva leháro. Jinak nemá žádný zájem. A tím je řečeno vše. Studium je ta nelepší investice, kterou člověk může udělat. Takže hurá finančně se vzdělávat, abyste konečně pochopili význam investic.

 23. Za čí peníze studoval acz a jim podobní.
  Kdo někdy studoval vysokou školu ví že to nebylo nikdy zadarmo.Kdo ví kolik stála skripta,učebnice,koleje atřeba i to stravování?Že i za komančů existovala stipendia pro dobré studenty?Ono totiž i za těch komančů pro sociálně slabší rodinu nebylo jednoduché studovat vysokou školu.Pánové a dámy i v zahraničí existují vysoké školy placené a neplacené.Je jen na možnosti volby a možnostech studujícího.Tím nechci obhajovat tak řečené věčné studenty a lemply.Kteří když jim to nejde tam,tak to zkusí onam.Myslím že tímto směrem by se měly zaměřit diskuse.Jsi lempl? Nenavštěvuješ přednášky a cvíka?Tak teda odejdi bez pardonu a hned a nezabírej místo ostatním.Potom tedy vymáhejme peníze NA STÁTNÍCH ŠKOLÁCH za vynaložené náklady a námahu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *