Den poté / The Day After (1983)

Jaderná válka hrozí lidem dlouhá desetiletí. Je to právě lidstvo, které si uměle či záměrně udržuje myšlenku jaderné války. Největší hrozba „jaderného šílenství“ byla v období tzv. studené války, což již naštěstí pominulo. Je zde velké ALE… Jaderná válka hrozí neustále!

Katastrofický film z doby studené války Den poté / The Day After (1983) pojednává právě o takovéto hrozbě. Tento film nám ukazuje život lidí v USA před jaderným konflitkem a po jaderném konfliktu. Den poté je silný příběh, který nás zavede do období studené války, kdy mezi sebou soupeří USA a Sovětský svaz, a kdy vypukla třetí světová válka. Sovětský svaz nejprve vniká do Západní Německa, následně obě velmoci proti sobě vypouštějí jaderné a termonukleární zbraně. Dílo zkázy je dokonáno! Stalo se to, co se nikdy nemělo stát, vypukla třetí světová válka a nikdo neví, kdo první vypustil rakety! Jaderné výbuchy způsobují značné materiální ztráty, vyvolávají velké výboje, zkratují elektřinu v obvodech, nefunfují telekomunikace, počítače, auta… Ale co víc – umírají nevinní lidé!

Den poté je americký film, pohled na třetí světovou válku z jednostranného pohledu Spojených států amerických. Tento film není příliš realistický – pokud by totiž nastal obdobný jaderný konflikt, tak by došlo k mnohem větší katastrofě, než popisuje tento film. Především by došlo k masovým lidským ztrátám, k okamžité a zásadní změně klimatu, a pravděpodobně i ke zničení celé planety. Navíc se film nezabývá dlouhodobými následky po jaderné válce, což je škoda. Je ale pravda, že film je staršího data… Nicméně tento film není vůbec špatný, zejména ve své době, kdy vrcholila studená válka, musel diváky doslova šokovat a prohloubit v nich obavu z jaderného války.

Jaderné útoky z minulosti

Již v minulosti došlo k jaderným konfliktům :-(. Na sklonku druhé světové války došlo ke svržení jaderních bomb na japonská města Hirošima a Nagasaki

V Evropě již druhá světová válka skončila, nicméně Japonsko se neustále odhodlává k dalšímu boji. Proto amerika útočí jaderným arzenálem… Útok na Hirošimu se konal dne 6. srpna 1945, došlo k zabití 80 000 obyvatel města, bylo zneškodněno 62 000 objektů. Dne 9. srpna 1945 došlo k dalšímu jadernému útoku na menší japonské město Nagasaki. Okamžitě po výbuchu zemřelo 40 000 obyvatel, v důsledku radioaktivního ozáření umírají další tisíce lidí, celkem došlo k usmrcení 74 000 obyvatel Nagasaki. Hrozné! Japonsko následně kapitulovalo 2. září 1945. Takto hrozivě skončila druhá světová válka, kterou rozpoutal Adolf Hitler.

Nejděsivější na tom vše je skutečnost, že tehdejší atomový arzenál měl menší efekt, než současné atomové zbraně…

Na závěr…

  1. Jaderná válka hrozí neustále, což je špatné!
  2. Není relevantní, kdo první zmáčne tlačítko, které způsobí jaderný konflikt… Relevantní jsou důsledky jaderného konfliktu. V případě vypuknutí jaderného konfliktu může dojít až ke zničení celé planety! To je přeci nikdo nemůže chtít!
  3. Jaderná válka nikdy nesmí nastat!
  4. Nechť jsou velkým ponaučením pro lidstvo dřívější jaderné útoky (Hirošima a Nagasaki). Ponaučme se z nich!

Jeden komentář u “Den poté / The Day After (1983)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *