Daniel Landa rasista?

Daniel Landa je český textař, automobilový závodník. A též tak trochu kontroverzní zpěvák. V minulosti byl jeho videoklip s názvem Protestsong, označen týdeníkem Reflex, za antisemický a rasistický. Údajně byl Landa přirovnáván k Hitlerovi a Mussolinimu. Jak tvrdí sám Landa:

Video: Daniel Landa Protestsong (koncert)

Video: Daniel Landa Protestsong (údajně závadný)

Text Protestsongu:

S bezmocí otroků, pouta schovává. Občan svobodný klopí zrak k zemi. A ještě pálí jizva krvavá. Oči se otvíraj s obtížemi.

V zajetí předsudků, láska uvadá. Hledáme rozdílné, namísto sjednocení. Vlastní tíha zas na nás dopadá. Je tolik smutných očí v té naší zemi.

Hledajíc protivníka, stavíme barikády. Viníme ostatní, sami tak čistí. Co všechno dáme, za naše kamarády? Kteří to vlastně jsou? Nejsme si jistí.

Ref: Král je klaun a klaun je králem, pískot nese se znuděným sálem. A tak pýcha vládne sama mase, nežijeme. Přežíváme. Popereme se tu zase. Ze lva se stal pejsek na řetězu, slintá, čeká na odměnu od vítězů.

Je všechno v pořádku v tom našem okolí. Pod teplou peřinou dobře se chrní. Co bolí druhé, nás přece nebolí. Tak zbylo z růží už jenom trní.

Ref: Král je klaun a klaun je králem, pískot nese se znuděným sálem. A tak pýcha vládne sama mase, nežijeme. Přežíváme. Popereme se tu zase. Ze lva se stal pejsek na řetězu, slintá, čeká na odměnu od vítězů.

Je Protestsong antisemický a rasistický?

V čem vidí Reflex závadnost? Možná v tomto úseku videoklipu: Zamlžená krajina, kde hraje dívka na bílý klavír, okolo proletí černý havran a sedne si na tento klavír. V tuto chvíli jde starší muž krmit zvířectvo a v řídkém blátě nalezne českou vlajku. Muž tuto vlajku vezme z bahna a pověsí ji na nějaké dřevo (nebo strom). Poté je opět akcentována mladá dívka s copy. Dále nese skupinka lidí mrtvolu, která je zabalená v české vlajce…
Vidí v tomto Reflex rasismus a antisemitismus? Možná ano…

Můj názor

Text písně Protestsong osobně nepovažuji za antisemický ani rasistický. Co myslel Landa s tou dívkou, která hraje na bílý klavír, to těžko říct (to ví asi jen on sám). Prokazatelný rasistický podtext tam nevidím.

Podívejme se na další písničky Landy:

Faschos„Čechy, ty vám byly dycky trnem v oku k votevřený nenávisti zbejvá jen pár kroků můžete tu klidně chlastat pívo na korbele ale s křížem hákovym jděte do prdele“.
Je zřejmé, že písnička je proti politickému extrémismu – fašismu.

Zahrádka„Naše krásná zahrádko, zalejvaná krví, kdo tušil jak zakrátko, bolševik tě zmrví, jednou v tobě kvetly stromy, jak, naděje v nás,jaro přišlo zakrátko, potom z Kremlu mráz“.
Je zřejmé, že písnička je proti levicovému extrémismu – komunismu, podobně jako píseň Zrůdy.

Vlastenecky zaměřené skladby: Čech, 1938, Bílá hora, Blaničtí, Bohemia.

Ještě bych chtěl připomenout, že Landa (Orlík) přerušil svůj koncert, když došlo k hajlování některých diváků. Až po vyvedení těchto jedinců kapela pokračovala. A v podstatě díky těmto jedincům (náckům) skončil Orlík.

Landa o sobě tvrdí, že není rasista ani nacista. Říká, že je vlastenec. Je ale otázka, kde končí vlastenectví a začíná rasismus… Zda je rasista, to si nedovoluji soudit. To ví asi jen on sám, nebo taky ne…

Jedno je ale jisté, mnoho Čechů naprosto postrádá národní uvědomění, též hrdost 🙁

Zajímá mě i váš názor v komentářích…

2 komentáře u “Daniel Landa rasista?

  1. Mám stejný názor..nevím proc se do nej kazdej blbej novinar navazi..myslim ze rasista neni ..a i kdyby tak v dnesni dobe uz bych se ani nedivila..a nezalezi mi na tom jesi je nebo neni ae ma hezky texty a dobre zpiva, tak proc resit jestly je rasista nebo vlastenec,..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *