Co je to hrubá a čistá mzda? Výpočet čisté mzdy

Každému zaměstnanci v pracovně právním vztahu náleží odměna za vykonanou práci – mzda. Výši této mzdy určuje pracovní smlouva, platový výměr, nebo ji nařizuje zákon – minimální mzda. Minimální mzdu nařizuje – určuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Minimální mzda v České republice byla zavedena hned po sametové revoluci, v roce 1991. V roce 1991 byla výše minimální mzdy 2.000 Kč hrubého, nebo 10,80 Kč/hodina. Minimální mzda pro rok 2010 je 8.000 Kč hrubého, nebo 48,10 Kč/hodina. U invalidních důchodců či mladistvích je minimální mzda jiná nižší, což také určuje zákon – Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Hrubá mzda je měsíční mzda, částka v Kč za vykonanou práci v pracovně právním vztahu, která zahrnuje také příplatky (za přesčas, státní svátky, víkendy, noční směny atp.), prémie, dovolenou, další příplatky a doplatky. Hrubá mzda je částka, kterou zaměstnavatel musí vyplatit zaměstnanci, zaměstnavateli to ukládá zákon. Z hrubé mzdy je nutno (nařizuje to zákon) odvádět zdravotní pojištění, sociální pojištění, zálohu na daň. Tyto zákonné platby odvádí zaměstnavatel Finančnímu úřadu (zálohu na daň), zdravotním pojišťovnám (zdravotní pojištění), Okresní správě sociálního zabezpečení (sociální pojištění). Zde je ještě nutno podotknout, že z hrubé mzdy musí zaměstnavatel platit odvody za zaměstnance. Pro rok 2010 jsou tyto odvody na sociálním pojištění 25% z hrubé mzdy, na zdravotním pojištění jsou tyto odvody ve výši 9% z hrubé mzdy. Například pokud má zaměstnanec hrubou mzdu 20.000 Kč, tak za něj jeho zaměstnavatel ještě odvede 6.800 Kč na zdravotním a sociálním pojištění, takový zaměstnanec stojí zaměstnavatele celkem 26.800 Kč měsíčně a to ještě nepočítám, že tento zaměstnanec má nárok na dovolenou :-(. Drtivá většina zaměstnanců o těchto odvodech vůbec neví a žije v domění, že jejich zaměstnavatel na nich hodně vydělává, opak však bývá pravdou. Pracovní sílá v České republice je velice drahá! Za tento stav je zodpovědná zadlužená Evropská unie a levicové – socialistické politické strany v Česku. Za levicové – socialistické politické strany v Česku považuji především KSČM a ČSSD.

Čistá mzda je měsíční mzda, částka v Kč za vykonanou práci v pracovně právním vztahu, ze které je odečteno – sraženo zdravotní pojištění, sociální pojištění, záloha na daň. V některých případech není čistá mzda konečnou částkou, která je vyplacená zaměstnanci. Některým zaměstnancům se z čisté mzdy ještě odečítá např. spoření (určuje zaměstnanec), exekuce (určuje soud) atp. . V jiných případech se zase naopak k čisté mzdě připočítává náhrada mzdy za prvních 14 dnů nemoci, případně nemocenská.

Výpočet čisté mzdy pro rok 2010

Názorný příklad výpočtu čisté mzdy:

Hrubá mzda je 20.000 Kč. Z této částky se odečte 1.300 Kč sociální pojištění (6,5%), 900 Kč zdravotní pojištění (4,5%) a 1.950 Kč záloha na daň. Výsledná částka – čistá mzda je 15.850 Kč. Výsledná čistá mzda se může lišit (odlišná sleva na dani) např. u invalidních důchodců, zdravotně tělěsně postižených (ZTP). Dále se může lišit u zaměstnanců, kteří mají Dohodu o provedení práce atp.

Vypočítat si svou čistou mzdu je velice jednoduché ;-).

7 komentářů u “Co je to hrubá a čistá mzda? Výpočet čisté mzdy

 1. Rád čtu tvoje články včetně tohohle, musím uznat, že máš fakt přehled. Díky a jen tak dál.

 2. Dobrý den,
  mohl by jste mi prosím spočítat hrubou mzdu 14000 Kč? Důchod nepobírám žádný, daňové prohlášení jsem podepsal. Předem velice děkuji.

 3. Malý: hruba mzda 14.000 Kc = 11.710 Kc cisteho.
  14.000 hruba mzda
  -910 socialni
  -630 zdravotni
  -750 zaloha na dan (sleva na poplatnika 2070 Kc)
  —————–
  11.710 Kc

 4. Dobrý den,

  pokud je můj hrubý plat 29.000,00,-
  Mohl byste mi rozpočítat plat?
  Předem díky..

 5. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, platový výměr mám napsaný 16500Kč. tato částka je v čistém, nebo hrubém? Děkuji, Rusinkovičová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *