Veřejný dluh České republiky vzrůstá! Komu vlastně dlužíme?

České republika je velice zadlužena, to je obecně známo, náš stát dluží věřitelům skoro už dva biliony korun, tento státní dluh má bohužel vzrůstající tendenci 🙁 Každý občan ČR dluží nemalou částku včetně dětí, dokonce i těch nenarozených. Současný státní dluh se předává i dalším generacím, což není vůbec pěkné. Na vině je  jednoznačně politické scéna, zejména ta komunisticko – socialistická, která bezhlavě rozdává za účelem vlastního blaha. Česká republika dluh má, o tom není pochyb, je nutné ho minimálně zastavit a dále neprohlubovat. Bohužel, ani toto se neděje, státní dluh je rok od roku vyšší a stát si neustále půjčuje. Vzrůstající státní dluh se mi rozhodně nelíbí. Co proto mohu udělat? Asi jediné – počkat si na volby a volit politickou stranu, která nebude prohlubovat tento státní dluh. Problém je ale v tom, že toto slibuje každá politická strana a žádná tento slib neplní. Zde zase narážím na problém – koho volit? Existuje tedy racioální řešení, jak zabránit prohlubování státního dluhu? Normální řadový občan bohužel tomuto pravděpodobně nemůže zabránit, nemá na to žádné nástroje, snad jen zmíněné volby. Jedno vím jistě – nikdy nebudu volit komunisty a socialisty, nejsem totiž egoista a udavač.

Komu vlastně Česká republika dluží?

K získání peněž do státní poklady Česká republika vydává státní dluhopisy – obligace, které musí později splácet (v pravidelných měsíčních splátkách), v podstatě se jedná o úvěr. Je zde otázka, kdo tyto dluhopisy vlastní? Mohou to být např. soukromé zahraniční i tuzemské banky, ale také různí zahraniční podnikatelé a další majetní lidé (miliardáři) z různých částí země – přímé půjčky. Co takhle prodávat státní dluhopisy samotným občanům Česka? Nebo se to už dokonce děje? Že bych taky nějaký ten dluhopis koupil a dlužil tak sám sobě? Ne, ne to raději ne 🙂

Do budoucna může být ještě další – horší problém: je otázka, zda bude o nově vydané státní dluhopisy do nekonečna zájem – zda je někdo koupí? Nelze si přeci do nekonečna půjčovat! Pokud máte hodně pohledávek, tak vám také banka dále již nepůjčí. I toto se může stát s naším nádherným Českem – nikdo nebude chtít státní dluhopisy koupit a stát jednoduše zbankrotuje 🙁

Česká republika a bankrot?

Co když jednou přijde den a věřitelé budou chtít svou pohledávku splatit okamžitě? Nebo státu nikdo nebude chtít dál půjčit (koupit obligace)? Česko se tak dostane do platební neschopnosti a bude stát před bankrotem? Teoreticky je možné, že Česká republika může zkrachovat, nebude mít na splátky státního dluhu, stejně jako každý podnikatelský subjekt, běžný občan… Jenže Česká republika má tu výhodu, že si může může vytvořit podmínky, aby se tak nestalo, nebo se to oddálilo, např. může zvýšit daně nebo jiné poplatky, které se hradí do státní pokladny. A odnese to zase běžný občan, podnikatel… Ono fakticky dlužit není nic příjemného, jistě to znáte i z osobního života, a řešit krizovou finanční situaci půjčkou, kterou splatím další půjčku, tak to je už vůbec to nejhorší, co může dlužník udělat. Bohužel se tak děje a stát nám jde v tomto příkladem, takže se nedivme…

dluh

Související články:

22 komentářů u “Veřejný dluh České republiky vzrůstá! Komu vlastně dlužíme?

 1. „..na vině je jednoznačně politické scéna, zejména ta komunisticko – socialistická..“
  „..státní dluh je rok od roku vyšší..“
  – Z této rovnice lze snadno vyvodit, že tu vládnou pouze komunisté a socialisté. Opravdu? To bych neřekl.

 2. Socialisté – ČSSD má obrovský podíl na státním dluhu ČR, z 95% za tento dluh může právě ČSSD

 3. Za 8 let vlády ČSSD od 1998-2006 stoupl státní dluh o 800 miliard, za 4 roky ODS o 600 miliard a to ještě nemáme konec roku.

 4. Citace:
  – Z této rovnice lze snadno vyvodit, že tu vládnou pouze komunisté a socialisté. Opravdu? To bych neřekl….

  To je pochopitelné, BigR-borče, že bys to neřekl. Protože jedný rozdíl, který jsi schopen na politických stranách a jejich politice rozeznat, je jejich název, nálepka. O tom ostatním nemáš ani ponětí 🙂 Že je nejen Česká, ale i Evropská politická scéna jeden velký neosocialismus s čistě totalitními a komunistickými prvky, vůbec netušíš. A taky to tak vypadá ve volbách, protože naneštěstí nejsi sám, kdo naprosto nic neví.

 5. Zdravím všechny, studoval jsem ekonomii přes 4 roky na univerzitní půdě a dále se jí věnuji ve svém volném čase(cca přes 8 let). Co jsem za tu dobu zjistil pro mě bylo dosti alarmující. Osobně jsem totiž psal při svých studiích do europarlamentu i do parlamentu čr, plus vědcům na univerzitní půdu, co je problémem a jak z něho. Zajímá li vás to, tak například hned ze začátku je špatně, že tzv.politika je v podstatě sloučení dvou neslučitelných funkcí, a sice finanční – národohospodářství a právní – legislativa. Alarmující je, že to co píši se týká jak parlamentu čr, tak parlamentu eu, stejně tak kongresu u.s. Je to, resp. byl by to nejzásadnější krok, který by byl, je a bude třeba udělat. Přeci legislativa tj.zákony a naše finance tj. národohospodářství nejsou to samé. Druhý problém je, že národohospodářství(tedy jedna podvětev) dnes není v rukou profesionálů, národohospodářů, nýbrž v rukou lidí, kteří si myslí, že mají legislativní nápady a tak jim jejich titul(lékařka, herec, žurnalistka, právník, pedagožka…)bude vstupenkou do světa nepoznané ekonomie.. Víte, jen málo tzv.“politiků“ mi odpovědělo, ba naopak, rozčilovali se. Oddělit „jejich“ legislativní nápady od spravování veřejných peněz(národohosp.) prostě nechtějí. Pak se zpětně zamysleme co má společného např. medik či pedagog s tvorbou práva(druhá větev politiky). V souhrnu naše moc zákonodárná i výkonná je v surové realitě náhodně poskládaná skupina ekonomických diletantů, viz. web. stránky parlamentu čr,kteří nikdy neboudou schopni reagovat jednoznačně, biť na minimální podněty ze světa národohospodářství!! Nezbývá než zopakovat, že stejný model s min. obměnami funguje ve všech vyspělích zemí světa a já si již přes osm let lámu hlavu, proč je to právě tak? Dospěl jsem k názoru, že někomu to právě tak vyhovuje… Co myslíte?? Nejsou náhodou parlament a vláda plné diletantů, protože tito nedoukové prostě nerozumí, a HLAVNÍM zájmovým skupinám jako např. města, obce, kraje, polostátní firmy a firmy se zájmi parazitovat to vyhovuje… děkuji za možnost přispět a rada na závěr, držme se a nezapomínejme na historii, hledejme schopné národohospodáře, zdravím všechny Nc

 6. Phh můj bože, kde žije autor tohoto článku? Když naše republika byla předaná v roce 1989 do rukou „demokracie“ převlečeným komunistům, tak byl dluh 0… A podotkám, že to byla 0 s tím, že stát vlastníl podniky! A tyto vlády ODS a ČSSD (více ODS) zavinily dluhy a ještě rozprodaly majetky. Takže nejenom, že nemáme státní majetky, ale dokonce nám tyto vlády zavinily i dluh.. A prosím vás se vzpamatujte, vážený autore tohoto pochybného článku

 7. ale komunisti nás také okrádali.Sice žádné dluhy,ale ve velkém nám kradli suroviny.A dnešní vláda má tolika dluhů,že musí dát všude DPH 20%.Má generace nebudu mít žádný důchod,protože si na něj budem šetřit a než tam dojdem je po nás a peníze schrábne stát 🙄 Nechápu vládu,vše mají zadarmo a platy jak bůh a kdo to odnese?Přeci občané.Nejsme demokracie,sme pod nadvládnou vlády! 😯

 8. Lance01011:

  Komunismus je svinstvo… bylo to zlocinne zrizeni, ktere stalo lidske zivoty, coz neni nijak ospravedlnitelne! TECKA!

 9. Hostitel je v krizi díky parazitům, svět, ve kterém žijeme je založen na hostitelích a parazitech, krize u živého systému nastává tehdy, pokud má hostitel mnoho parazitů a tím má i málo energie, kterou nutně potřebuje ke svojí existenci.
  Absurdní zde je to že mnohý parazit je v krizi díky jiným parazitům co na něm parazitují, je mnohdy nemožné určit, jestli u nějakého živého systému jde o parazita nebo o hostitele?
  Každý dospělý civilizovaný člověk má ve svém živém systému veliké množství nejrůznějších parazitů a mnohé parazity získáváme už s naším narozením a tak se jich nemůžeme logicky už zbavit.
  Ekosystém je naším hostitelem a člověk je zde parazitem, který na ekosystému parazituje, v člověku jako hostiteli je mnoho nejrůznějších parazitů co na člověku parazitují a v některém parazitu, který na nás parazituje je někdy i jiný další parazit.
  Podobně to funguje i u naší centralizované společnosti kdy centrum pomocí vysokých daní parazituje na pracujících a pracující se snaží zase parazitovat na centru, je to nekonečné množství ekonomických vztahů, které se neustále mění a mnohdy absurdně dochází k tomu, že se z hostitele stane parazit a z parazita se zase stane hostitel, díky změně situace.
  Parazitování zde bylo už v době, kdy člověk ještě evolučně zde nebyl, nejde tedy o nic nového, co by evoluce neznala, parazitování je možné díky zisku výhody, to co je v nevýhodě se logicky stává hostitelem.
  Jestliže neustále slyšíme o tom, že ekonomická krize ohrožuje celý svět, musíme se zamyslet nad tím, kdo je zde parazitem a kdo je zde hostitelem?
  Parazita dneska snadno poznáte podle toho, jaké má auto, ve kterém jezdí, čím dražší je to auto, tím větší je to parazit, největší parazité mají i svého řidiče a více drahých aut které je všude vozí.
  Hostitel má staré nehodnotné auto, nebo nemá žádné auto a jezdí jenom hromadnou dopravou, většinou parazit zastupuje mnoho lidí jako podnikatel nebo politik a díky tomu se zde má velmi dobře, naopak hostitel musí poslouchat mnoho podnikatelů a politiků co jej zde zastupují a tak se zde má logicky zle.
  😯

 10. Dluh tu je a bude… řešení je zapálit tu budovu u nábřeží s nápisem parlament pokud možno plnou je to malé zlo oproti tomu kolika lidem to pomůže. Zlaté české království jediný člověk v kterého tam mám jakš takš důvěru je pan šlechtic ona teda ta jeho mluva nic moc, ale je to jediný člověk který z těch prevítů nemá potřebu hrabat páč už má dost. a tam kde prachy utíkají jsou Veřejné zakázky!!!! to je takovej tunel to ste nežrali :mrgreen:

 11. Jak vedle povídej? nebo myslíš že veřejné zakázky jsou v pořádku…je to největší ústřel peněz

 12. veřejné zakázky jsou velký tunel … ale úplně největší zlo na světě je BURZA, kde si hrají s imaginárními penězi, které není nikdo schopný vyplatit! jak by taky mohli, když ty peníze fyzicky nejsou.

 13. Kdepák hoši. Ten úplně největší hnus na této planetě, jsou AMWAYJÁCI 🙂 🙂 Obsah a aktivita tohoto blogu to zcela jasně potvrzuje 🙂 „Nejlepší blog“ na internetu, vytvářený bestmenem, nejlepším člověkem, má zaručeně ty nejlepší informace. Tak tomu prostě věřte 🙂
  —–
  Jinak to vaše teoretizování o příčinách je fakt celkem sranda 🙂

 14. Vidím, že se zde přispěli ještě hlupější a fanatičtejší lidé než je ACZ… :mrgreen:

 15. Vidět ještě neznamená vědět 🙂 Což ukazuješ každým svým příspěvkem zde už celkem dlouho 🙂

 16. Doba, ve které se nám bude žít dobře, bude bez politiky. Politika rozeštvává lidi proti sobě a navíc z 99% případů lidi ani neví (nezajímá je) proč – stačí říct komunista a představíte si rudého satana jak udává, vraždí apod. no a stejně tak to je i z druhé strany.. Víte co to způsobuje? Propaganda a všeobecně nízká inteligence.

  Rád bych žil v době, kdy by neexistoval žádný rozdíl mezi člověkem – to bohužel kapitalismus nenabízí, rád bych žil v době, kdy bych měl svou svobodu bez útlaku – to bohužel komunismus nenabízí. Takže co takhle si sednout, popřemýšlet o tom, co je v jakém systému dobré a fungující a podle toho vyvíjet naší společnost a ne se trmácet od extrému k extrému…

 17. Lemmingu, touzis po necem, co neexistuje, co vesmir nenabizi. Lide bez rozdilu to je utopie. Uz od narozeni jsme kazdy original a kazdy jiny. Co takhle si sednout a popremyslet co je mozne, jestli zmenit svet, nebo sebe.

 18. Velká Tunelářská Pobělohorská Revoluce.
  Republika Česká Vykradená.
  Český sen !!! J E S !!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *