Proč je tak vysoká nezaměstnanost? Zde je odpověď!

Nezaměstnanost v ČR je až příliš vysoká, na tom se bezpochyby shodne většina obyvatel v ČR. Bohužel v letošním roce nezaměstnanost neklesne pod 10 procent (což je alarmující číslo a stát by měl nezaměstnanost více eliminovat) a do budoucna se bude nezaměstnanost v česku i nadále zvyšovat.  Ekonomická recese má na tomto jevu nemalý podíl. Snad nás trošku může uklidnit fakt, že nezaměstnanost stoupá v celosvětovém měřítku. Je také pravdou, že existuje část nezaměstnaných, kteří prostě pracovat nechtějí a žádné zaměstnání ani nehledají.

Pracovník

Bohužel s podpory v nezaměstnanosti vyjít prostě nejde. Pokud vás  však tato nemilá situace potká (rozhodně jí nikomu nepřeji), tak je nejlépe postupovat takto:

 • Pokud dostanete od zaměstnavatele výpověď, tak na nic nečekejte a požádejte nebo se informujte na úřadu práce o zařazení do evidence zájemců o zaměstnání. Úřad práci vám nějaké zaměstnání  nabídne již před skončením původního vašeho zaměstnání.
 • Pokud po uplynutí výpovědi nové zaměstnání nenaleznete, tak požádejte úřad práce (v místě svého trvalého bydliště)  o zprostředkování zaměstnání, musíte vyplnit Žádost o zprostředkování zaměstnání. Samotnou podporu v nezaměstnanosti žádat nelze!
 • Do evidence uchazečů o zaměstnání budete zařazeni až po podání žádosti o zprostředkování zaměstnání na příslušném úřadě práce. Avšak podáte-li tuto žádost nejpozději do 3 pracovních dnů po skončení zaměstnání, budete zařazeni do této evidence ode dne následujícího po skončení zaměstnání. Tato žádost lze podat výhradně osobně, např. doporučeně poštou je to nepřípustné.
 • Jaké doklady vzít s sebou při první návštěvě na úřad práce? Nejdůležitějším dokladem je platný občanský průkaz (nebo cestovní pas). Pokud máte již potvrzení o zaměstnání (zápočtový list) od zaměstnavatele, tak jej vezměte také s sebou. Dále budete potřebovat (můžete doložit později) potvrzení o výši průměrného výdělku od zaměstnavatele, potvrzení o ukončení nebo přerušení samostatné výdělečné činnosti (OSVČ), případně další dokumenty, které vám úřad práce sdělí.
 • Úřadem práce je nezaměstnaný vždy písemně obeznámen (vydá o tom rozhodnutí), zda jste byl zařazen do evidence uchazečů o zaměstnání nebo ne.
 • Je možné si při podpoře v nezaměstnanosti přivydělat? Ano, je to možné a to do výše poloviny minimální mzdy, což je současnosti 4000 Kč. Tuto skutečnost musíte ohlásit úřadu přáce!

Nakonec bych ještě chtěl uvést faktory, které negativně ovlivňují růst nezaměstnanosti v ČR:

 • Vysoká cena práce – rozhodně by chtělo zavést benevolentnější trh práce. Každý zaměstnavatel si dnes 10x rozmyslí než přijme jednoho zaměstnance (zda ho vůbec přijme…). Čím vyšší bude minimální mzda, tím více bude vzrůstat nezaměstnanost! Zaměstnanec který má hrubou mzdu 15.000 Kč, což je cca 12.400 Kč čistého, tak ve skutečnosti stojí zaměstnavatele dalších 5.100 Kč, které zaplatí na odvodech zdravotního a sociálního pojištění. Vysoká cena práce je dnes jedním z nejrelevantnějších důvodů, proč je tak vysoká nezaměstnanost.
 • Dalším prvkem přispívající k vysoké nezaměstnannosti vyplývá z předchozího bodu – špatná pracovní legislativa. Ochrana zaměstnanců je dnes opravdu maximalistická (socialistická) a zaměstnavatel poté nemá chuť zaměstnávat, má z toho velké obavy. Všichni víme, že propustit zaměstnance bez zákonného odstupného je dnes nepřípustné. Nikoho však už nezajímá, kde má na to zaměstnavatel vzít prostředky 🙁
 • Neochota pracovat – spoustu lidí prostě bude raději na sociálních dávkách než pracovat. Někteří také nechtějí vykonávat práci, která je pod jejich úroveň či vzdělání.
 • Evropská unie (EU) – toto socialistické společenství velice zvyšuje nezaměstnanost v ČR (ono totiž v celé EU je obrovská nezaměstnanost). EU klade velké požadavky na podnikatele (zaměstnavatele). Co také čekat jiného od socialistického zřízení …
 • Jsou zde i další prvky, které zvyšují nezaměstnanost např. vzdělání, mobilita nezaměstnaných a další.

2 komentáře u “Proč je tak vysoká nezaměstnanost? Zde je odpověď!

 1. Domnívám se, že zde není žádná nezaměstnanost,
  pouze půl milionu lidí, co nechtějí pracovat.V zemi pracuje půl milionu cizinců, převážně
  z UK a dalších, každý odesílá domů ve valutě minimálně 10.000 Kč= 5 miliard korun vyvážíme měsičně, abychom nahradili půl milionu lidí, co nechtějí pracovat. Ti samozřejmě dostanou na dávkách další asi tři miliardy Kč, aniž by cokoliv vyprodukovali.Jak dlouho může existovat podnik,který promrhává 96 miliard korun ročně?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *