Nokia Lumia 920

Nokia Lumia 920 je oblíbený chytrý telefon, který se mimo jiné pyšní například citlivým dotykovým displejem nebo bezdrátovým nabíjením.

Zařízení ve zkratce
U Lumie 920 na první pohled zaujme zajímavý design a poměrně velký 4,5-palcový displej. Operační systém Windows Phone šlape tak, jak by měl, a proto se může Lumia 920 směle zařadit mezi přímé konkurenty Samsungu Galaxy S III. O tom, zda si pořídit Samsung či Nokii rozhodne především to, k jakému operačnímu systému máte blíže, možná i cenová relace.

Dalším plusem, zároveň drobným mínusem je u Lumie 920 fotoaparát. Ten je sice přizpůsoben Full HD natáčení včetně stabilizace obrazu, problém ale nastane při opětovném spuštění fotoaparátu. Veškeré hodnoty se vrátí na původní nastavení. Blesk, noční režim a tak dále a tak dále musíte nastavovat znovu a znovu, případně stáhnout jiný program, než který je instalovaný přímo z výroby. Další hendikep, který Lumia má je její hmotnost. Přece jen 185 gramů je oproti štíhlejšímu Galaxy S III hodně. Lumia je ale zajisté zajímavým telefonem a finská Nokie nasadila laťku hodně vysoko. Doufejme, že u dalších telefonů značky Nokia půjde laťka ještě o něco výše.

Nokia Lumia 920

Obecně – Design, displej a obsah balení
4,5″ displej s rozlišením obrazovky 1280 x 768 pixelů je vskutku výborný. Displej se řadí na absolutní špičku. Jeho citlivost je větší, než u zmiňované S III od Samsungu. Při povolené zvýšené citlivosti displeje můžete Lumii 920 ovládat téměř čímkoliv. Přirozené HD barvy jsou dobře vidět i na přímém slunci. V letních dnech tak nebude problém s čitelností displeje. Menším problémem displeje je, že i přes odolnější sklo Gorilla Glass se celkem rychle objevují škrábance.

Pod displejem nalezneme základní ovládací tlačítka, podobně jako u konkurence. Tedy tlačítko „domů“, „zpět“ a „hledat“. Nad 4,5″ displejem se pak nachází reproduktor pro hovory a malá 1,3 megapixelová kamerka.

Zatímco na levé straně nové Lumie 920 nenajdeme zhola nic, na pravé se to tlačítky jen hemží. Vezmeme tlačítka popořadě seshora. Nejprve si všimneme tlačítka regulující hlasitost. Vprostřed pravé strany se nachází tlačítko pro zamčení a odemčení telefonu a ve spodní části je spouštěcí tlačítko fotoaparátu.

V horní části telefonu je místo pro Micro SIM kartu a 3,5 mm jack pro připojení sluchátek. Vespod se nachází zdířka pro microUSB a reproduktor. Zadní strana telefonu pak poskytuje útočiště 8,7 megapixelovému fotoaparátu.

Po otevření prodejní krabice s Lumií 920 vám jako první do oka padne nástroj pro otevření slotu Micro SIM karty. Tento nástroj je podobný tvarem i velikostí kancelářské sponce. V druhém patře se nachází pouzdro s návodem na ovládání vaší Nokie a nechybí ani záruční list. Třetí, poslední patro pak ukrývá nabíječku, microUSB kabel a nechybí ani sluchátka. Ta obsahují ovládací prvek pro přijetí hovoru a samozřejmě mikrofon. Pro lepší vlastnosti sluchátek v uších pak v balení nalezneme i náhradní špunty, klasicky ve třech velikostech (malé, střední a velké).
Hardware – procesor, paměť, fotoaparát a baterie

Hardwarová vybavenost Lumie 920 je na dobré úrovni. Propočty probíhají ve dvoujádrovém procesoru o frekvenci 1,5 GHz. Dostatek operační paměti zajišťuje 1 GB paměti RAM, místo pro vaše soubory zase vestavěná 32 gigabytová paměťová jednotka. Bohužel, Nokia Lumia 920 nepodporuje žádné paměťové karty. Je to škoda, určitě by podpora alespoň 16 GB microSD karty Lumii slušela.

Samozřejmostí je přítomnost WiFi a GPS. O výdrž telefonu se stará baterie s kapacitou 2000 mAh. Vzhledem k faktu, že Lumia je jednodílný telefon, baterku nemůžete vyměnit, tudíž si nemůžete ani dokoupit baterii s vyšší kapacitou, ale podle našeho názoru 2000 mAh bohatě postačuje.

Co si na Lumii 920 jistě oblíbíte je skvěle fungující fotoaparát. Rozlišení 8,7 megapixelů zajistí kvalitní a ostré snímky. Kvalitu snímků zajistí i výborný stabilizátor obrazu, který fotografii nerozmaže ani při chůzi či jízdě v dopravním prostředku.

Nokia Lumia 920

Software – Operační systém a aplikace
Pokud se na Nokii Lumia 920 podíváte po softwarové stránce, určitě vás nepřekvapí, že operačním systémem je Windows Phone 8. Operační systém skutečně funguje a dlaždicové uspořádání je pro dotykový telefon skvělou volbou. Windows Phone 8 nabízí hned tři velikosti dlaždic (malou, střední a velkou). Dle velikosti dlaždice se mění i podrobnost informací zobrazovaných v dlaždici.

Zamykací obrazovka pak nabízí některé interaktivní prvky a notifikace aplikací. Volba interaktivních prvků zobrazovaných při zamknutém displeji je čistě na vašem uvážení. Tyto interaktivní prvky si tak můžete nastavit přímo pro vaše potřeby. Na zamčeném displeji si můžete nastavit i notifikace některých aplikací, jako například SMS zpráv, e-mailů či Facebooku.

Zajímavou vychytávkou Lumie 920 je dětský koutek. Zde si nastavíte, ke kterým aplikacím bude mít vaše dítě přístup. Nastavíte tam třeba hry, které si může zahrát. Z dětského koutku se pak dostanete pomocí zadání vámi zvoleného hesla – dítě se tak z dětského koutku telefonu nedostane.

Další výbornou aplikací jsou mapy a Nokia autem. Obě tyto aplikace fungují v offline verzi, k navigaci vám tak postačí jenom stáhnout potřebné mapy. K samotné navigaci už nepotřebujete internetové připojení. Integrovaná QR čtečka se v dnešní době určitě neztratí.

Uživatelská příručka
Stáhnout zde (PDF, 1.40 MB)

Základní údaje o přístroji

Rozměry a hmotnost
130 x 71 x 11 mm, 185 gramů

Displej
4.5″, rozlišení 768 x 1280 px

Procesor
dvoujádrový, 1.5 GHz

Paměť
1 GB RAM, 32 GB + 7 GB ve službě OneDrive

Fotoaparát
8.7 Mpx, Full HD video, 1.2 Mpx přední kamera

Baterie
2 000 mAh

Operační systém
Windows Phone 8

4 komentáře u “Nokia Lumia 920

    1. Lumia 920 je fajn a ze zkušenosti mohu doporučit. Jen je celkem těžká a při hraní her se někdy až nepříjemně přehřívá. Takové pouzdro lze sehnat pro každou Lumii za pár korun. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *