Legenda Titanic

Titanic byla 269,1 metrů dlouhá loď (parník), která byla na tehdejší dobu opravdu obrovská a navíc velice luxusní. O Titaniku se říkalo, že je nepotopitelný. Dnes lze toto napsat pouze v uvozovkách. Titanic vlastnila firma White Star Line (Oceanic Steam Navigation Company), rejdařská a loďařská společnost. Titanic se začal stavět dne 31.3.1909, spuštění na vodu se konalo 31.5.1911, loď byla hotova 31.5.1911. Stavba lodi trvala tedy něco málo před dva roky. Titanic byla luxusní loď, proto ani plavba nebylo nic levného. Nejlevnější jízdenka byla ve Třetí třídě,  a na dnešní přepočet by vyšla na 4.000 – 9.000 Kč. Luxusní kajuta stála v přepočtu 1 milion Kč. Takže opravdu nic levného! Profesí bylo na Titaniku hodně – stevardi a stevardky, skladníci, strojníci, topiči, elektrikáři, kotláři, hasiči, stenograf, kuchař, polévkař, masérka, ledař, myči nádobí a italští a francouzští číšníci restaurantu „á la carte“…

Ztroskotání Titanicu

Dne 10.4.1912 vyráží Titanic na svou první a poslední plavbu (Southampton — New York). Titanic měl tu smůlu, že ztroskotal při své  první plavbě přes Atlantik, dne 15.4.1912. Dne 14. 4.1912, ve 23:39 zpozoroval námořník Frederick Fleet obrovký ledovec přímo před Titanicem,  zakřičel „Ledovec přímo před námi!“, okamžitě informoval můstek. První důstojník Murdoch vydal rozkaz: „Vpravo! Plnou silou zpět!“. Vzhledem k možné panice, posádka nikdy neřekla cestujícím, že se Titanic opravdu potápí. V 00:05 končí prohlídka podpalubí kapitánem lodi a šéfkonstruktérem. Šéfkonstruktér dal Titanicu maximálně hodinu a půl života. Ve 02:05 kapitán Smith nařizuje radistům opustit kabinu a pokusit si záchránit život, totéž nařizuje důstojníkům. Dne 15. dubna 1912, ve 02:20 se Titanic za dramatických okolností definitivně potápí do ledové vody severního Atlantiku. Ve 03:30 připlouvá k Titanicu, tedy k místu kde se Titanic potopil, loď Carpathia (kapitán Arthur A. Roston), která vytahuje z člunů všechny přeživší. Titanic měl pouze 20 záchranných člunů, což bylo vzhledem počtu osob na palubě hodně málo (maximálně pro 50% osob na palubě). Avšak podle tehdejších zákonů to bylo zcela dostačující. Na lidi v záchranných vestách čekala jistá smrt, v ledové vodě šlo přežít maximálně několik minut. Na Titanicu zemřelo několik desítek milionářů (Isidor Straus, John Jacob Astor, Benjamin Guggenheim…), ale i kapitán lodi Edward John Smith, vrchní důstojník (Henry Tighe Wilde) a další.

Na Titanicu bylo celkem 2.223 lidí (více jak 900 členů posádky), z toho 1.517 zemřelo (cestující i posádka) a 706 lidí se zachránilo (nejvíce lidi z posádky). Poslední přeživší z Titanicu byla Millvina Dean, která zemřela 31.5.2009. Na Titanicu byla jako novorozenec, bylo jí 9 týdnů, takže si toho asi moc nepamatuje.

Současné studie jsou takové, že kdyby se  Titanic nesnažil  ledovci vyhnout, tak by se při čelním nárazu nepotopil. Loď by sice byla značně poškozena, ale na hladině by se bez problémů udržela. Trup Titanicu byl totiž konstruován tak, aby právě čelní náraz nepotopil celou loď. To je však takové kdyby… Když jedete vozem, tak se také snažíte vyhnout překážce…

Osud si Titanicem krutě zahrál…

Nejtragičtější na tom všem je, že poblíž Titanicu se nacházela loď Californian (kapitán Stanley Lord), která mohla ještě před potopením zachránit většinu lidí. Osud však Titanicu nepřál, na Californian byl pouze jediný radista, který vypnul přístroje těsně před tím, než Titanic narazil na ledovec. Aby toho nebylo dost, tak se poblíž Titanicu nacházela ještě neznámá loď, která pravděpodobně stála přes noc v ledovém poli. Posádka Titanicu vysílala signály Morseovou lampou + signální rakety. Místo raket s červeným světelným zábleskem použila posádka Titanicu rakety s bílým zábleskem, které znamenají oslavu. Dodnes nikdo neví o jakou loď se jadnalo. Je samozřejmě otázka, zda se tam nějaká loď nacházela. Zda se nejednalo o loď Californian, to ale kapitán Stanley Lord do konce svého života odmítal.

Vrak Titanicu

Vrak Titanicu leží v mezinárodních vodách, tudíž na něj nemá vlastnické právo nikdo. Nachází se  v hloubce 3600 metrů. Pokusů o nalezení Titaniku bylo několik. Nicméně jako první objevil vrak Titanicu, dne 1.10.1985, oceánograf Rober D. Ballard a jeho tým. Tato výprava především dokázala to, že se Titanic skutečně rozlomil na dvě části. Také bylo prokázáno, že střet s ledovcem způsobil šest malých otvorů (bylo proraženo prvních 6 vodotěsných komor) o velikosti necelého jednoho m2. Ne tady velkou trhlinu v pravoboku lodi, jak např. prezentuje fim Titanic (1997). Smůla byla i ta, že kra poškodila trup lodi těsně nad dvojitým dnem. Vyzvednutí vraku nebylo možné, především vzhledem ke korozi – vrak by se mohl rozlomit na kusy. V roce 1987 vyzvedl francouzský tým některé předměty z vraku lodi, což se setkalo se značnou kritikou. V USA stanovuje zákon, že se předměty z Titanicu nesmějí vystavovat a prodávat. Od roku 1994 je oficiálním držitelem práv na vyzvedávání artefaktů z Titanicu firma RMS Titanic. Během sedmi výprav v letech 1987 až 2004 takto získala více než 5.000 předmětů a 17 tun vážícího kusu trupu lodi. Firma RMS Titanic tyto artefakty konzervuje a vystavuje po celém světě. Stovky předmětů z Titaniku bylo možno vidět i v Praze a v Brně.

Film Titanic

Na základě této námořní katastrofy byl na točen film Titanic (1997), který režíroval James Cameron, jehož ústředními postavami jsou Jack (Leonardo DiCaprio), který pochází z chudých poměrů, a Rose (Kate Winslet), která je z milionářské rodiny. Strhující romantický příběh, na jehož pozadí je ztroskotání Titancu. Tento film získal řadu ocenění – Oscar 1997, Zlaté glóby, César, Český lev, Grammy Awards, Las Vegas Film Critics Society Awards, Broadcast Film Critics Association Awards, Chicago Film Critics Association Awards, Dallas-Fort Worth Film Critics Association Awards, Empire Awards…

Před tímto filmem bylo natočeno i několik dalších filmů – Atlantik (1929), Titanic (1943), Titanic (1953,), Night to Remember (1958) Zkáza Titanicu (1958), S.O.S. Titanic (1979)…

Titanic je legenda, která stále pokračuje…

Upozornění

Tento článek (stejně jako ostatní) je copyright CzBlog.cz, nepřeji si bez písemného souhlasu jeho šíření!

Titanic – dobová fotografie

Titanic

Titanic dnes

Legenda Titanic

Titanic – vrtule

Titanic

Titanic – schodiště

Titanic

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *