Kupujete ojetý vůz? Poradíme vám, na co si dát pozor.

Pokud chcete mít automobil s jasným původem, tak je deální kupovat auto úplně nové. Tady je ale potřeba upozornit, že koupě nového vozu je nejhorší možná investice. Každé auto totiž ztrácí na hodnotě už v okamžiku, když ho koupíte. Hodně lidí nakupuje vůz tzv. z druhé ruky. Ojetý automobil lze zakoupit přes bazar nebo přímo do majitele vozu (na inzerát). Tento druh koupě ale nese dost rizik. Na co si dát pozor při koupi ojetého vozu?

Dříve, než auto koupíte, prověřte si:

  • Ověřte si původ nakupovaného vozidla. Každý nový vůz má Servisní knížku, do níž se zapisuje původ vozidla, VIN vozidla (VIN kód), datum prodeje, informace o sevisních prohlídkách. V informaci o prohlídkách je též zapsán počet ujetých kilomentrů. VIN vozidla je identifikační číslo karoserie, které se vytváří přímo při výrobě vozidla. VIN se zpravidla nachází za čelním sklem a na dalších místech. Nejdůležitější je zkontrolovat VIN na karoserie  (vyraženo přímo do plechu).
  • Pořádně si zkontrolujte i interiér vozidla. Zkontrolujte, zda všechny komponenty (ovládací prvky, pedály, sedačky, volant…) odpovídají stejnému opotřebení. Pokud jsou všechny komponenty stejně opotřebeny, znamená to, že s vozidlem nebylo manipulováno. Zkontrolujte jednotlivé kontrolky, které ukazují funkčnost jednotlivých systémů (ESP, ABS, EBV, MSR, ASR, EDS…). Po zapnutí klíčku se musí všechny kontrolky rozsvítit a postupně mají pozhasínat. Po startu vozidla mají zhasnout ostatní kontrolky.
  • Při prohlídce motoru se zaměřte na porovnání levé a pravé strany vozidla. Tím zjistíte, zda komponenty vypadají originálně.
  • Nezapomeňte zkontrolovat kola vozidla a pneumatiky. Zkontrolujte i lak, zda odstín na jednotlivých dílech není odlišný. Drobné odděrky na laku jsou normální. Pokud bylo vozidlo těsně před prodejem přestříkáno, tak to svědčí o nějakém našvaru.
  • Zaměřte se na elektroniku vozidla. Přístojová deska ukazuje stav najetých kilomentrů. Zkontrolujte, zda tento stav přibližně souhlasí se stavem ujetých kilometrů v Servisní knížce.
  • Ověřte si, zda na vůz není uvalena exekuce. Na vůz může být uvalena i zástava, to ale nelze standartně zjistit.

Přesto se obáváte zakoupit ojetý vůz? Poraďte se tedy raději se zkušeným automechanikem, který vám vůz otipuje.

auto

Jeden komentář u “Kupujete ojetý vůz? Poradíme vám, na co si dát pozor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *