Jak přestat kouřit? Zde je návod.

Všichni víme, že kouření je svinstvo, je to návyk, který člověka postupně s každou vykouřenou cigaretou zabíjí. Většina kuřáků začala kouřit v pubertě, z frajeřiny a s podvědomím, že kdykoliv může s kouřením přestat. Bohužel přestat kouřit není tak jednoduché, jak se zprvu zdálo…

Jaká jsou rizika kouření?

Rizika kouření jsou obrovská, protože v jedné cigaretě je obsaženo více než 4.000 chemických látek – jedů, např. amoniak, karciogeny, alkaloidy, nitrosaminy, dehet, formaldehyd, kadmium, methanol, oxid siřičitý, uhelnatý a mnoho jiných. Velkým rizikem pro kuřáky je rakovina plic, kuřáci mají i vyšší riziko dalších nemocí, zejména se jedná o vyšší riziko srdeční příhody (infarkt myokardu…), cukrovky, vypadávání vlasů, roztroušenou mozkomíšní sklerózou, kazivost zubů, vředy na žaludku a dvanácterníku, u mužů špatná kvalita spermií a problémy s impotencí, ženy mají problém s menstruačním cyklem. Kuřáci jsou také více nachylný na virové choroby a infekce, protože mají oslabený imunitní systém a  poškozené sliznice v dýchacích cestách. Většina kuřáků má také vyšší hladinu cholesterolu.

Zákazy kouření

Kuřáci to mají čím dál těžší, v mnoha státech se nesmí kouřit na veřejných místech, prostranstvích, ve veřejných budovách, restauracích, barech, kavárnách, diskotékách, kinech, školách atp.  A jaká situace je v Česku? V Česku je zákaz kouření ve veřejných budovách, vlacích, na nádražích, zastávkách hromadné dopravy. Kouření v restauracích je také zakázáno? V Česku není zakázáno kouření v restauracích, ale restaurace může být buď kuřácká nebo nekuřácká. K zákazu kouření už dokonce přistoupila i Ukrajina, kde je zákaz kouření na veřejných místech a v zaměstnání.

Jak přestat kouřit?

Většina kuřáků si uvědomuje rizika kouření a chce přestat kouřit, bohužel to není pro ně tak jednoduché, protože kouření je návyk a je to i droga. Někteří kuřáci přestatnou kouřit tzv. ze dne na den, pro jiné je to dlouhodobí proces, bohužel mnoho kuřáků nepřestane s kouřením nikdy, i když hodně chtějí, nemají pevnou vůli nebo odhodlání. Odvykání kouření je u každého kuřáka velice individuální, protože každý člověk je jiný. V podstatě se ale dá říct, že kuřák který hodlá přestat s kouřením by měl dodržovat tyto zásady:

 • Především musí každý kuřák být pevně odhodlaný přestat kouřit. Takového odykání kouření 10x za rok je k ničemu a takový kuřák by měl rozhodně vyhledat odbornou pomoc.
 • Velice důležité je zvolit období, kdy chcete přestat kouřit. Myslím tím, že je vhodné zvolit bezstresové období, např. prázdniny, dovolená …
 • Prvních pár dnů bez cigarety je potřeba pít větší množství tekutin, zejména vody.
 • Sebedůvěra je velice důležitý prvek při odvykání kouření. Je dobrá podpora ze strany rodiny, přátel.
 • Důležité je, aby odvykající kuřák byl v klidu, bez stresu a relaxoval. Kuřáky cigareta uklidňuje, proto jsou bez ní vytaveny zvýšenému napětí nebo dokonce stresu.
 • Buďte sebevědomí a představujte se sami sebe bez cigarety. Neustále si představujte, jak je vám krásně bez cigarety. Představujte si kolik vás cigarety stály peněz a mějte na mysli jejich škodlivost.
 • Je vhodné se vyhýbat alkoholu, protože u mnohého kuřáka je alkohol spjat s cigaretou.
 • Pořiďte si náhražku cigarety, např. jídlo (nejlépe ovoce, zeleninu), žvýkačku. Do ruky propisku nebo něco jiného …
 • Vyhoďte popelníky – doma, v zaměstnání a všude jinde, kde jste kouřili. Je nedostačující popelníky pouze umít a uklidit. Pokud jste kouřili v autě, tak tam popelník pečlivě umyjte, je vhodné také vyčistit celý interiér vozu, aby nebyl cítit kouř. Pokud jste kouřili doma, tak to samé udělejte i doma.
 • Pokud jdete do restaurace, tak volte nekuřáckou restauraci. Obecně se vyvarujte kuřáckého prostředí.
 • Přestaňte pít kávu s kofeinem. Kofein je velice zrádný, protože zvyšuje chuť na cigaretu, to je prokázáno.
 • Volný čas je vhodné trávit s rodinou, přátely. Vůbec není špatné přestat kouřit na dovolené s rodinou.
 • Obecně je vždy lepší, když kuřák si najde společníka – kuřáka, který také hodlá přestat kouřit. Tito kuřáci se domluví a budou odvykat kouření společně, budou si vyměňovat zkušenosti a vzájemně se podporovat.
 • Chvalte se za každý den, kdy jste bez cigarety. Buďte na to pyšní, že jste to dokázaly už tak dlouho …
 • Rozhodně nesmíte být středem posměšků a narážek svého okolí ohledně odvykání kouření. Požádejte svou rodinu a přátelé, aby se tohoto vyvarovali.

U kuřáků, kteří přestávají kouřit se první dny často objeví abstinenční příznaky, jedná se především o sucho v ústech, nervozitu, bolesti hlavy, závratě, poruchy spánku, obtížné soustředění a v mnoha případech také zvýšená dušnost. Tyto abstinenční příznaky vás nesmějí nijak odradit a musíte je „přetrpět“, určitě se vám to vyplatí. To, jak dlouho budou tyto abstinenční příznaky přetrvávat je velice individuální, ale zpravidla je to několik dnů, týden.

Mnoho štěstí při odvykání kouření 🙂

zákaz kouření

Jeden komentář u “Jak přestat kouřit? Zde je návod.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *