Hemoroidy – prevence, příznaky, léčba

Onemocnění, kterému se také někdy přezdívá „zlatá žíla“, nebývá ve většině případů nebezpečné, zato ale umí hodně znepříjemnit život. Tento problém přitom není nijak vyjímečný, právě naopak. Hemoroidy trápí těměř polovinu všech třicátníků a u lidí nad 40 let se vyskytují zcela běžně. Často se objevují také v těhotenství – na vině je především zvýšený nitroděložní tlak, větší objem krve, hormonální změny a potíže se zácpou.

Co jsou vlastně hemoroidy?
Pod sliznicí konečníku a kůží řitního otvoru se nachází řada žilních pletení, které se mohou za určitých okolností začít rozšiřovat a plnit krví. Tím vznikají uzly (hemoroidy), obdoba křečových žil na nohou. Projevují se občasným krvácením z konečníku, svěděním, drážděním, oděrkami. Existují dva tipy hemoroidů. Vnější hemoroidy, které jdou nahmatat, většinou nekrvácejí, jen způsobují nepříjemné pocity. Kompliklovanější situace nastává v případě vnitřních hemoroidů, které je možné vyšetřit pouze endoskopicky, nebo v rámci vyšetření tlustého střeva a konečníku (kolonoskopie).

Jak vznikají hemoroidy?
Hemoroidy můžeme do jisté míry ovlivnit i sami. Na vznik hemoroidů má velký vliv životospráva. Sedavé zaměstnání, nadváha a minimum pohybu, nadměrná konzumace alkoholu a kořeněných jídel, nedostatečný pitný režim – to vše vzniku hemoroidů nahrává. Za vnik hemoroidů mohou také některé sporty (cyklistika, zvedání těžkých zátěží v posilovně atd.). Co patří mezi účinná preventivní opatření? Velmi podstatná při vzniku hemoroidů je zdravá, nedráždivá strava s dostatkem vlákniny, která změkčuje stolici, zvětšuje její objem, a tak účinně předchází zácpě. Je vhodné přidat do svého jídelníčku více čerstvého ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a luštěnin. Zvykněte si také na častější pohyb a snažte se udržovat optimální tělesnou hmotnost. Velmi důležité je i pravidelné vyprazdňování, po kterém je vždy vhodné opláchnout konečník čistou vlažnou vodou.

pozadi

Jak se léčí hemoroidy?
Objeví se vám po delším sezení v oblasti konečníku bolestivá boulička, která nepříjemně bolí a pálí. Tímto způsobem se projevují zevní hemoroidy. Zmírnit potíže pomohou speciální gely s chladícím účinkem, které se jemně vmasírují do oblasti konečníku. Koupíte je v lékárně. Pokud vás hemoroidy trápí delší dobu, odhoďte stud a jděte se poradit s odborníkem – lékařem. V pozdějších stadiích je nutný malý chirurgický zákrok – nasazení elastické gumičky. Samotný výkon většinou není bolestivý, tedy pokud se gumička nasadí dostatečně vysoko. Když nic nepomáhá, je nutná klasická operace, při které se uzly chirurgicky odstraní a přívodné cévy pleteně se podvážou. Rekonvalescence zpravidla trvá maximálně jeden týden.

3 komentáře u “Hemoroidy – prevence, příznaky, léčba

  1. Mě na hemoroidy pomohl Hemostop Gel Max. Viděla jsem na něj reklamu v TV a v lékárně mi ho taky doporučili. Nejvíce jsem se chtěla zbavit toho šíleného svědění a to je Hemostop prosík! Během několika hodin jsem měla klid.

  2. Já jsem taky používala hemostop gel a navíc k němu i hemostop probio 🙂 gel mi pomohl od svědění a probio má v sobě probiotika, která mi upravila zažívání 🙂 jsem moc spokojená

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *