Google Chrome je spyware?

Byl jsem zvědav, proto jsem si před nějakou dobou naistaloval do svého počítače internetový prohlížeč Google Chrome. Pomocí firewallu jsem ještě tentýž den jsem zjistil, že tento internetový prohlížeč odesílá důvěrná data bez mého vědomí na servery Google. Ve firewallu bylo sice vidět, že prohlížeč odesílá nějaká data, ale byl jsem zvědav oč se přesně jedná, proto jsem spustil program Dsniff (monitorování veškeré komunikace), lze použít např. také sniffer Wireshark/Ethereal. Mé očekávání se potvrdilo – Google Chrome odesílá hodně citlivá data 🙁 Po tomto zjištění jsem Google Chrome okamžitě z počítače odinstaloval – neúspěšně (po resetu se na disku opět objevila složka Google. Složka nešla odstranit ani Linuxem, proto byla jediná možnost, přeinstalovat celý systém). Google Chrome? Děkuji, ale již nikdy nechci!

Zjištění, že Google Chrome odesílá citlivá data  mne nijak nepřekvapilo, spíše jsem to čekal, protože Google, Inc. je znám svou potřebou zjišťovat o uživatelích internetu co nejvíce.  Je také možné, že Google programuje viry a trojany. Je to skutečně tak? Vzhledem k tomu, že Google Chrome evidentně odesílá citlivá data, tak ho nedoporučuji, a to ani k vyzkoušení.

Google Chrome nelze upřít některé přednosti – je jednoduchý, přehledný, rychlé načítání stránek, má hezký design a je dostupný i pro Linux. Google Chrome používá jádro WebKit, které je také obsaženo v prohlížeči Safari, má funkci „anonymita“, která slouží k mazání veškeré historie prohlížení webových stránek, cache paměťi a vytvořené cookie. Není také žádným tajemstvím, že programátoři Google se podívali  do ostatních open-source prohlížečů, na tom však nevidím nic negativního. Obecně lze říct, že Google Chrome je pouze průměrný internetový prohlížeč.

Možná si nyní řeknete, že když nebudete používat Google Chrome a bude to v pohodě. Citlivá data bohužel odesílá mnoho dalších programů (a to nejen programy, které jsou zdarma) včetně některých kvalitních placených antivirů, vypalovací software, ICQ a další.

Je tedy Google Chrome je spyware? Spyware je software v počítači, který odesílá data bez vědomí uživatele, takže si závěr o Google Chrome udělejte sami…

Jaké máte vy zkušenosti s Google Chrome?

14 komentářů u “Google Chrome je spyware?

 1. kravina,a jestli si nějaký mimoň tam nacpe nějaký spyware a ten se cpe za google,tak to je jen jeho chyba.

 2. Phespa: zadna kravina, samozrejme jsem stahnul Google Chrome primo z google. A nemyslim si to pouze jen ja. Stahni si program Wireshark, nebo jiny a uvidis… . Dokazes vubec s programem Wireshark pracovat? Pokud ne, tak se radsi ani nevyjadruj!

 3. je pravda, že o těchto praktikách google jsem již někde četl, použijte google vyhledávač a uvidíte

 4. „prohlížeč odesílá důvěrná data bez mého vědomí“
  „bylo sice vidět, že prohlížeč odesílá nějaká data“
  „Zjištění, že Google Chrome odesílá citlivá data“
  „Google Chrome evidentně odesílá citlivá data“
  „Citlivá data bohužel odesílá mnoho dalších programů“
  „Spyware je software v počítači, který odesílá data bez vědomí uživatele“

  Je hezke, ze umis do zblbnuti opakovat, ze Chrome odesila citliva data a zes to na vlastni oci videl. Ale co tak napsat nejake konkretni priklady?

 5. 1492 co kdyby sis příklady našel sám?
  přes Wireshark:)
  mě je to jedno na google chrome prdim..
  mám operu a mozzilu:)
  A když už sme u toho, podle mě data odesílá tak 90% softwarů 🙂
  A s těma virama o samý, kde se asi berou?
  Vytváří je samy výrobci Antivirů 🙂

 6. D’n’B: je to presne jak pises, bohuzel. Vestina softwaru komunikuje se servery sveho stvoritele a odesila prislusna data. Posledni dobou se take casto vyskytuji fake antiviry, ktere ve sve podstate funguji jako trojan. Vetsine Cechu je to ale uplne jedno, nepripousteji si, ze mohou byt ze strany vyrobcu softwaru podvedeni …

  Cesi jsou znamy tím, ze jsou prilis laxni v prostredi internetu, bez rozmyslu vyplnuji ruzne formulare, kam vkladaji sva data, oteviraji nebezpecne prilohy v elektronicke poste, instaluji si ruzny nebezpecny software bez overeni vcetne cracku v nichz skoro vzdycky je trojan, mysleji si ze internet je bezpecny a ze jejich data v pocitaci jsou plne v bezpeci. Velice zanedbaji bezpecnost sveho pocitace, mysleji si ze kdyz si naistaluji nejaky antivir, tak maji stoprocentne zabezpeceny pocitac, opak je vsak pravdou.

 7. Ja nemam potrebu hledat si konkretni priklady sam. Wireshark tu sice nekde zahrabany mam a umim s nim delat, ale ja nejsem ten, kdo bez jakehokoliv dukazu spini cizi produkt; ja nejsem ten kdo potrebuje necim podlozit sve plane reci.

 8. Ehm, zkuste si instalovat Google Picasa, začne prohrabávat celý harddisk, ten proces nelze stopnout. Jestli je tohle chování slušného programu, tak já si tedy myslím, že není. Chrome proto ani nezkusím.

 9. fanda: presne z techto duvodu nemam rad google. Nikdy bych nepouzival Google Analytics atp. . Ve vyhledavaci vam nahraje google spehovaci cookies, bohuzel jsou zpravidla zasifrovane – google programatori jsou velice chytri…

  Bohuzel, ale vetsina software dnes maji spehovaci umysl, a to nejen ty free!!!

 10. Bestmen si normalni pacient. Kvuli tobě jsem od testovani Chrome v unoru upustil a nyni zjišťuji že je to pro mě ten nejlepší browser.. Ale moje chyba že věřím každé ptákovině co najdu na googlu 🙁

 11. BTW co chrome posílá si přečtěte tady: „root.cz/clanky/co-odesila-chrome-do-google-totez-co-chromium“

 12. Jsem programator a je to fakticky tak, ze vetsina programu data odesila. Tak to pozadujou vyrobci programu. Google Chrome v tomto smeru neni vyjimka 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *