Eutanázie? Ano, nebo ne?

Eutanázie je dobrovolná smrt, dobrovolný odchod člověka z pozemského světa, sebevražda vykonaná rukou někoho jiného, úmyslné usmrcení jiného člověka. V Česku je eutanázie nelegální. Pokud v našem státě někdo umrtí jiného člověka, na je vlastní žádost (i pokud to bude mít písemně), je to bráno jako trestný čin – vražda.

Na světě je mnoho lidí s nevyléčitelnou nemocí, pohybově omezení po úrazu, kteří trpí , mají velké bolesti, nebo jen už čekají na smrt.  Tito pacienti volají po změně legislativy ohledně legalizace eutanázie. Žalostně prosí lékaře o ukončení jejich života, v některých případech jim údajně lékař pomůže …

Legalizace eutanázie může být zneužita a má svá rizika. Jedním z nejrelevantnějších těchto rizik je úmyslné zabíjení údajně „nevyléčitelných“ pacientů, přestárlých lidí. Zejména u přestárlých lidí, vidím obrovské riziko zneužití. Rodina se jich může chtít zbavit (např. pro majetek) a podplatí lékaře…

Já osobně eutanázii odsuzuji, vždy jsem ji odsuzoval, rozhodně nejsem jejím zastáncem a nikdy nebudu, v tom mám úplný jasno. A proč? Nikdo nemá právo vzít život druhému člověku, a ani člověk nemá právo si vzít vlastní život. Člověk si sám sobě život nedal, taky nemá právo si ho vzít! Pokud jde o ty nevyléčitelně nemocné, tak přeci existují silné léky, které tlumí bolest. Vím, je to těžké, ale zvládnout to lze. Mnozí zastánci eutanázie jistě nyní namítnou „Kdybys prožíval tu obrovskou bolest, taky bys chtěl zemřít a změnil by jsi názor“. Mohu vás ujistit, že z vlastní zkušenosti vím, co je obrovká bolest. Vím co je dlouhodobá obrovská bolest. Znám bolest, kdy si člověk nemůže dojít ani na záchod, kdy neudělá ani jeden krok. Užívá silné léky (opiáty), po kterých se ta bolest pouze částečně zminimalizuje. Přesto – eutanázie NE!

A co vy? Jaký máte názor na eutanázii? Jste odpůrce, nebo zastánce tohoto druhu smrti?

9 komentářů u “Eutanázie? Ano, nebo ne?

 1. Jsem pro autanázii,rozhodovat by měli tým lékařů.Ne parlament.Máme zkušenosti v rodině,trápení trvalo přes 2roky a všichni byli psychicky unaveni.

 2. to souhlasím, že zneužití je vysoké, ale trápení je mnohdy mnohem horší.. rozhodnout by se měla rodina a dotyčný.. řešení by se vždy našlo…

 3. Vim ze trapeni techto lidi je obrovske, nicmene je to ale neopravnuje si vzit zivot, nebo o tom dokonce nechat rozhodnout nekoho jineho. Sama pisete pani Kamilo, ze zneuziti je vysoke…, tech trpicich lidi je minimalne, tech zdravich je vetsina a rizika vrazd udajne eutanazie jsou nedozirne :-(. Nesouhlasim zlegalizovat eutanazii!

 4. Znal jsem muže, co měl po těžké autonehodě, hýbat mohl jen s hlavou a rukama, jinak měl tělo mrtvé. Mozek mu fungoval době. Měl myslím kolem 45-55let. Rodina za ním občas zašla do enmocnice, nebo spíš jen jeho maminka. Syny co měl, ho skoro nenavštěvovali, už pro ně neexistoval. Víte co si ten člověk přál ze všeho nejvíce – ZEMŘÍT!!! Nikdy nikdo z vás nevidí do věcí tak, aby byl schopen správně posoudit danou situaci a viděl to z „rozšířené“ perspektivy. Proto není dobré něco odsuzovat, nemám rád moralizující „pseudohumanisty“, vždy se totiž zapomíná na to podstatné – na SVOBODU VOLBY. To, že nikdo nemá právo si brát život, je jen pokrytectví, které nám do hlavy vtlouká církev, jako by nevěřila ani ona sama v Boha…

 5. Jsem proti eutanazii. Dovedu si představit člověka, o kterého se starají blízcí z důvodu nějaké jeho nemohoucnosti. Který je sice rád na světě, ale nechce zatěžovat blízké, tak to podepíše. Těch tlaků může být nespočet.
  Dr. Svatošová – zakladatelka hospiců u nás, říká, že bolest se dá zvládnout moderními medikamenty, aby člověk neúměrně netrpěl.

 6. jsem přesvědčen, že je tu psáno o něčem, o čem víceméně nevíme ZHOLA NIC:

  … Nikdo nemá právo vzít život druhému člověku a ani člověk nemá právo si vzít vlastní život. Člověk si sám sobě život nedal, taky nemá právo si ho vzít! Pokud jde o ty nevyléčitelně nemocné, tak přeci existují silné léky, které tlumí bolest. Vím, je to těžké, ale zvládnout to lze. Mnozí zastánci eutanázie jistě nyní namítnou „kdybys prožíval tu obrovskou bolest, taky bys chtěl zemřít a změnil by jsi názor“. Mohu vás ujistit, že z vlastní zkušenosti vím, co je obrovká bolest. Vím co je dlouhodobá obrovská bolest. Znám bolest, kdy si člověk nemůže dojít ani na záchod, kdy neudělá ani jeden krok. Užívá silné léky (opiáty), po kterých se ta bolest pouze částečně zminimalizuje. Přesto – eutanázie NE!

  Tohle jsou jen Zbožné Představy o tom, co cítí člověk, prosící o smrt. právo vlastního rozhodnutí, vlastní volby, svobody, je základním lidským právem. Svět vypadá tak jak vypadá především proto, že tyto základní práva odmítáme z pseudodůvodů jednoznačně dodržovat.

  Eutanázie? JSEM PRO. Odmítám být celoživotním pokrytcem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *