O státním dluhu České republiky

Dluh České republiky je velmi vysoký, jeho aktuální výši si můžete zjistit zde. Česko bohužel není vyjímka, prakticky všechny evropské státy jsou významně zadlužené. Vyjímku tvoří např. Švýcarsko. Švýcarská vláda musí předkládat parlamentu rozpočet jako vyrovnaný. V ČR každoročně státní dluh roste, ani do budoucna to nevypadá, že by dluh přestal narůstat. V současnosti se splácejí pouze úroky, ne samotný dluh, a to je velmi závažné. Závislost ČR na státním dluhu je obrovká. V minulosti docházelo ke zvyšování státního dluhu i když se státu dařilo, a to bylo velmi špatně. Stát si půjčuje tím způsobem, že vydává dluhopisy, které nabízí na trhu. Dluhopisy potom nakupují především banky nebo fyzické osoby (prostřednicvím obchodníka s cennými papíry).

Kdo může za státní dluh ČR?

Tady je odpověď jasná – politici, ve finále občané, kteří tito politiky volí. Za dluh může každý poslanec, který hlasoval pro deficitní rozpočet. Státní dluh nejvíce narostl za vlády socialistů (ČSSD). Obecně… Levicové strany zadlužují stát velmi významně, pravicové o něco méně. Jde především o snahu zalíbit se voličům. Nejeden politik sliboval, že když se dostane do vlády, tak schválí zákon o vyrovnaném ropzpočtu. Nikdy se tak nestalo. Vítězná politická strana na tento zákon vždycky hodně rychle zapomněla. Kdyby měla ČR plnit nereálné sliby, které dávají socialisté a komunisté, tak je téměř jistý státní bankrot. Ono se slibovat může, je ale otázka, kde na to vzít finanční prostředky. Když se podíváme do minulosti, tak Adolf Hitler dal lidem nemocenskou, sociální dávky, radiopřijímač… Jenže za cenu významného zadlužení Německa.

Obecně… Když se nějaký stát čím dál více zadlužuje, tak investoři pochybují o tom, že tento stát bude v budoucnu schopen platit své závazky. Proto tito investoři půjčují za vyšší úrokovou míru. Odstrašující případ je Řecko, kterému už nikdo nechce půjčit ani na vysoký úrok.

Státní bankrot

Státní bankrot znamená, že stát řekne, že není schopen své závazky. To je v podstatě stejné, jako u právnických a fyzických osob. Bankrotu se pochopitelně nejvíce bojí investoři, kteří investují do státních dluhopisů. Například banky. Což ale ve finále mohou odnést klienti těchto bank. Bankrotem se znehodnocují peníze obyvatel (úspory občanů).

Jak se zbavit státního dluhu ČR?

Pokud nebude v budoucnu Česká republika významně šetřit, tak prostě zbankrotuje. To je logický závěr. Jediná cesta, jak se do budoucna zbavit státního sluhu, je schvalovat státní rozpočet jako vyrovnaný. Je potřeba ale počítat s tím, že by to bylo velmi bolestivé, protože  by se muselo jednat o razantní úspory. Již v současnosti je situace kritická a je nutné snížit veřejné výdaje – propuštět ve státní správě, přestat opravovat veřejné komunikace, atd. Propuštění státních úředníků vidím jako optimální. Tito lidé budou moci např. začít podnikat a platit daně, což je pro stát výhodné. Další věcí jsou sociální dávky. Zde utíkají obrovské peníze. Stát by měl dávat sociální dávky pouze těm, kteří je opravdu potřebují. Sociální dávky musí dostávat jen ti nepotřebnější, rozhodně se nemají rozdávat plošně, například Cikánům. Výše těchto sociálních dávek by měla být minimální. Ne, že cikánská rodina dostane od sociálky 25 000,- měsíčně plus jim sociálka zaplatí nájem, školné, poplatky ve zdravotnictví… Je potřeba se přestat Cikánů bát. Bát se musejí přestat nejen běžní občané a úředníci, ale především politici, kteří schvalují zákony. Vyplácet sociální dávky na dluh je vysoce asociální a pro stát velmi destruktivní.

Je potřeba si uvědomit, že státní rozpočet se nevyrovná tím, že se zvýší daně. To navrhují socialisté. Pokud se zvednou daně, tak skončí plno podnikatelů a firem. Navíc deficit je tak obrovský, že by výše daně musela být 50% nebo výš, a to je nesmysl. Vyrovnaný rozpočet obnáší seškrtání neefektivních státní výdajů – nájmy budov, snížení mezd státním úředníkům… Ke snížení státního dluhu je potřeba politická vůle. Ve státním dluhu je potřeba vidět závažný problém. Občané si ale také musí uvědomit, že snížit deficit by bylo bolestivé, bylo by tomu potřeba potřeba něco obětovat (např. rozbité vozovky, chodníky, zhasnuté veřejné osvětlení…). Státní dluh je potřeba řešit co nejdříve!

2 komentáře u “O státním dluhu České republiky

  1. Bohužel nestačí vyrovnaný rozpočet. Musí být přebytkový a přebytkem zaplatit dluh. Obávám se, že toho nelze dosáhnout. Propuštění státních zaměstnanců by nebylo od věci, ale vyrobíte si další nezaměstnantelné nezaměstnané a prohloubíte díru ve zdravotním a sociálním pojištění.
    Vliv dávek na rozpočtu se přeceňuje. Souhlasím, ale že by měly být férové, né že stát bude proplácet sociální bydlení za desetitisíce na rodinu.
    Ve výčtu řešení jste nezmínil korupci. Je zcela evidentní, že se tady rozkrade mnohem víc, než je potřeba například na zmiňované dávky.
    Ale celkově je situace k řešení velmi složitá. Díky globálním trhům, nejsme schopni konkurovat výrobkům z otrocké Činy.

  2. Mám dotaz nyní stát nemám tolik veřejný zdrojů a mohli by jste využít od Romů úspory až o 60% nižší než odpovídá reforma ve výši o 150 mld.kc . Aby stát nemohl půjčovat na trhu jak ČR tak evropské dluhopisy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *