Půjčky jsou dnes fenomén. Lidé si půjčují na vybavení bytu nebo domu, elektroniku, dovolenou… Nejlepší půjčka je od renomované banky. Jenže poslední dobou jsou tyto banky opravdu hodně opatrné a úvěr se od nich těžko získává. Proto se mnoho lidí obrací na tzv. nebankovní firmy, které půjčují peníze. V některých případech se bohužel jedná o podvodníky, od kterých těžko úvěr získáte.

Sliby chyby…

Internet a tisk je plný inzerátů typu: dostupné půjčky bez potvrzení o příjmu ihned, půjčky bez registru, půjčky bez ručitele,  půjčky na směnku, půjčky online, půjčky od soukromých osob, půjčky bez potvrzení o příjmu, půjčky bez poplatku

Půjčky bez registru – už to samo o sobě je velice podezřelé. Přeci vám někdo jen tak nepůjčí peníze, bez toho, aby si vás ověřil v registru.
Půjčky bez potvrzení příjmu – další nesmysl! Když vám někdo bude chtít půjčit, tak od vás bude logicky požadovat Potvrzení příjmu od zaměstnavatele, aby si byl jist, že budete mít úvěr z čeho splácet.

Triky podvodníků

  • Někteří poskytovatelé nebo zprostředkovatelé úvěrů chtějí peníze předem, např. na údajné náklady spojené s vyřizováním úvěru. A to je velice podezřelé! NIKDY NIC PŘEDEM NEPLAŤTE! Zpravidla toto bývá podvod!
  • Inzeráty v novinách, líbivé internetové stránky slibující půjčku takřka ihned, a navíc k tomu skoro nic nepotřebujete. Stačí zavolat na číslo uvedené v inzerátu, na internetové stránce. Voláte na mobilní číslo, nepostřehnete, že se hovor přesměruje na drahou linku a provoláte majlant 🙁 Nebo vám přišla SMSka, že máte předschválený úvěr. Když zavoláte zpět, tak zjistíte, že to byl jeden z nejdražších hovorů na světě.
  • Zpozorněte v případě, když je schůzka mimo kancelář firmy, v restauraci apod. S největší pravděpodobností se jedná o podvodníka. Je pravda, že profesionální podvodníci si platí sídlo firmy, nebo si krátkodobě pronajmou kancelář. Toto je možné a těžko takového podvodníka na první pohled odhalit.

Podejte trestní oznámení

Pokud jste přesvědčeni, že byl na vás spáchán podvod, tak se nebojte kontaktovat Policii ČR a podat trestní oznámení. Odvolejte se na § 250:
§ 250 Podvod
(1) Kdo ke škodě cizího majetku sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti nebo peněžitým trestem nebo propadnutím věci.
(2) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 škodu nikoli malou.
(3) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny, nebo
b) způsobí-li takovým činem značnou škodu nebo jiný zvlášť závažný následek.
(4) Odnětím svobody na pět až dvanáct let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 škodu velkého rozsahu.

Nenaleťte podvodníkům!

Je to svinstvo, když člověka, který je finanční tísni, okradou. Nenaleťte úvěrovým podvodníkům! Úvěrovou firmu si dobře prověřte, například na internetu – internetových diskuzích. Pozor také na extrémně vysoké úroky – lichvu! Pozorně si před podpisem pročtěte smlouvu!

Naletěli jste podvodníkovi? Zanechce vzkaz – kometář…

Související články: