Jsou zimní pneumatiky povinné?

Ať se to motoristům líbí nebo ne, zimní pneumatiky jsou povinné. Zimní pneumatiky totiž předepisuje zákon č. 133/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích (zákon o silničním provozu).
Konkrétně § 40a:

§ 40a
Provoz vozidel v zimním období:
(1) V období od 1. listopadu do 31. března, pokud
a) se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo
b) lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, lze užít motorové vozidlo kategorie M nebo N2) k jízdě v provozu na pozemních komunikacích pouze za podmínky použití zimních pneumatik, a to u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností nepřevyšující 3 500 kg na všech kolech a u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností převyšující 3 500 kg na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly. Zimní pneumatiky podle věty prvé musí mít hloubku dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm a u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg nejméně 6 mm.
(2) Ustanovení odstavce 1 se nepoužije pro náhradní pneumatiku použitou v případě nouzového dojetí.

Zimní pneumatiky

Takže jsou zimní pneumatiky povinné?

Zimní pneumatiky povinné jsou, ale zákon nijak nedefinuje, co znamená souvislá vrstva sněhu, ledu a námrazy. Co je horší, že zákon dokonce vůbec nedefinuje, co je to zimní pneumatika. A v tom může být problém a především vykrucování řidičů. Všichni víme, že zimní pneumatiky v zimním období jsou dobré a zvyšují bezpečnost, ale pro mnohé motoristy to je velká finanční zátěž. Například pro mé auto, vyjde jedna zimní pneumatika průměrné kvality (rozměr 235/60/R17) na více než 5 tisíc Kč. Dnes je poměrně běžné, že jedna rodina má dvě auta, a to se potom investice do zimních pneumatik vyšplhá do desítek tísíc korun. Navíc, co si budeme povídat, zimní pneumatiky nemají zas tak dlouhou životnost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *