Čím dál víc lidí mi píše ohledně amway „podnikání“. Někdy to jsou výhružky od Amwayáků, jindy jsem zase zván Amwayáky na schůzky – semináře… Také mi píší lidé, kteří mají přímé negativní zkušenosti s tímto tajemným „byznysem“. Nedávno mi psala paní, která žádala pomoc – její bratr se stal doslova fanatickým členem tohoto kultu. Požadovala rady, jak „z toho“ bratra dostat. Samozřejmě jsem jí ochodně poradil. Pokud máte podobný problém, tak napište mi.

Včera mi psal člověk (bývalý Amwayák), který ocenil mou práci zde (články ohledně amway). Díky za toto ocenění 😉 Chtěl, abych zde zveřejnil jeho zkušenost s amway byznysem. Rád to zde uveřejňuji:

„Dobrý den,

rád bych přispěl svým postřehem do diskuze o Amway. Měl jsem tu čest několik měsíců v tomto byznysu působit, bylo to v roce 2004, a rád bych se podělil o své zkušenosti a o to, jaké jsem měl štěstí na „spozora“ (tak se říká lidem, kteří vás do byznysu přivedou).

První krok: Atraktivní třicátnice mě pozvala na kafe

Moje sponzorka byla mladá atraktivní dáma, kterou jsem potkal cestou vlakem. Na konci cesty na mě sama z ničeho nic začala mluvit a iniciativně mi dala své číslo, abych jí zavolal, že můžeme zajít na kafe. V té době jsem si naivně myslel, že má o mě osobní zájem, ani ve snu by mi nenapadlo, že se někdo může bez zjevné motivace takhle začít bavit s někým úplně neznámým. Až po několika měsících mi došlo, že jde o výsledek učení motivační organizace – oslovujte kohokoliv, kdo byť jen teoreticky může padnout do vaší sítě. Stali se z nás postupem času dobří přátelé, ale jen na nějakou chvíli. Tedy jen do doby, než jsem opustil byznys Amway.

Druhý krok: Stali se z nás (účeloví) přátelé

Musím ale říct, že jsem měl štěstí, že mě do tohoto byznysu přivedla právě zmíněná osoba. Byla totiž obchodováním Amway natolik posedlá, že mě to přinutilo mnohem víc přemýšlet. Byl jsem hodně podezíravý a ptal se mnoho nepříjemných otázek, nicméně duševní náklonnost k ní mě udržovala v tom, abych z byznysu neodcházel i přes všechny pochyby.

Třetí krok: Motivační knížky (kopie) a kazety (kopie) zdarma

A druhým důvodem pro mé setrvání byl fakt, že za motivační kazety a knížky jsem nic neplatil. Dávala mi audiokopie a xeroxové kopie knížek úplně zdarma, prý proto, že nechce na školícím systému sama vydělávat, nýbrž chce lidem „pomáhat vydělat peníze“. I z tohoto důvodu si do dnešního dne myslím, že to s lidmi kolem sebe myslela fakt upřímně – a právě tato osoba prodělala na Amway hned dvakrát. Nejenže nedosáhla těch příjmů, o nichž snila díky prodeji produktů. I motivační systém, který mohl být zdrojem jejího reálného příjmu, poskytovala bezplatně. Ke své vlastní škodě. Zřejmě neměla žaludek lidi okrádat, ale tím vlastně okradla sama sebe, neboť přesně takhle ten systém funguje.

Čtvrtý krok: Pokud odmítnu drahý seminář, nemáme se o čem bavit

Její jedinou motivací (tehdy) bylo dostat mě na víkendový seminář v Budapešti (náklady na vstupenku s ubytováním tehdy vycházely na cca 9000 Kč), ale jinak po mě žádné peníze nechtěla. Zřejmě nepřekvapí, že na mě ohledně této akce tlačila, a měl jsem kvůli tomu odříct vše ostatní. Prostě víkendový seminář měl mít absolutní přednost před čímkoliv jiným. Pokud nepojedu na víkendový seminář, nemůžu v tomhle byznysu nikdy nic dosáhnout, říkala mi. Tehdy jsem se začal od myšlenek Amway odklánět.

Pátý krok: Někteří kolegové z branže se mi začínají vyhýbat

Definitivně jsem ale tento byznys opustil po prvních zkušenostech s reakcemi mých známých. Působil jsem v mediální branži a nechtěl jsem nikoho z branže tahat do byznysu. Nicméně jsem byl přinucen k tomu, abych několik lidí přece jen oslovil, neboť v této branži mám většinu známých. Sponzoři vás totiž nutí oslovit vaše známé bez jakékoliv selekce. Vy předem víte, že nebudou mít zájem, i přesto vás sponzor, němuž důvěřujete, přinutí jim zavolat a říct předem připravené fráze. Když dotyčná osoba viděla, že telefonáty odkládám, musel jsem svým známým zavolat přímo před ní, aby měla jistotu, že jsem se na to nevykašlal. Oslovil jsem tímto způsobem asi sedm lidí a u šesti jsem se setkal s natolik negativní reakcí, že se mi dodneška vyhýbají. Prostě nedokázali pochopit, jak můžu být tak naivní a vůbec si dovolit jim něco takového nabízet.

Šestý krok: Byznys (naštěstí brzy) opouštím, dotyčná mě zkouší přemluvit „jinak“

Tahle zkušenost mi stačila, a tak jsem se rozhodl, že byznys opustím. Posléze se rozpadlo i naše přátelství, protože dotyčná osoba byla tak fanaticky zahlazená do Amway byznysu, že nebyla ochotná „ztrácet čas“ setkáváním se s někým kdo není v byznysu. Dokonce v jednom případě se mě pokusila přesvědčit i dost netradičním způsobem – dala mi nabídku, že pokud se dokážu v průběhu 3-6 měsíců dostat na úroveň 9% v tomto byznysu, můžu být zato i sladce odměněn z její strany. O jakou „protislužbu“ mělo jít z její strany, si mohu jen domýšlet. Ale podotýkám, že dotyčná dáma byla velice atraktivní a uvědomovala si to. Tím chci jen ilustrovat, kam až byla ochotna tahle dáma zajít při „verbování lidí“ do Amway byznysu.

Když na těchto stránkách čtu jak někteří fanatičtí dealeři obhajují tento obchod, motivovalo mě to k sepsání vlastní zkušenosti. A zároveň děkuji zdejšímu adminovi, že udržuje obsah těchto stránek a upozorňuje lidi na úskalí tohoto byznysu.

Závěrem – lze na prodeji produktů Amway vydělat? Ano, ale rozhodně ne v České republice

Nemyslím si, že produkty Amway jsou špatné. Některé jsou opravdu kvalitní a neváhal bych je komukoliv doporučit. Jenže navrhované výdělky, provize a sny, jsou opravdu nereálné. Na to, abyste mohli na Amway alespoň něco málo vydělávat, potřebujete dostat do byznysu minimálně šest lidí, kteří za produkty utratí 5000 Kč měsíčně. Zároveň tito lidé potřebují znásobit vaši síť na druhou, tzn. každý z nich musí dostat do byznysu minimálně dalších 6 lidí se stejnou útratou. Abyste tedy mohli vydělat lehce nadprůměrnou mzdu, musíte vytvořit aktivní síť čítající 43 lidí (včetně vás), kteří dohromady nakoupí produkty u Amway v hodnotě 215 000 Kč měsíčně. Pak budete rádi, když z této sumy dostanete alespoň desetiprocentní provizi. Nezapomínejte, že jakmile přestane vaše síť generovat dostatečné prodeje, vaše provize bude ohrožena.

Zdá se vám to reálné? V České republice určitě ne. Jednak žádná domácnost neutratí měsíčně za kosmetiku nebo domácí produkty v průměru 5000 Kč, a i kdyby ano, v době dnešní ekonomické krize je nereálné, aby se takovéto nákupy realizovaly pravidelně každý měsíc. Váš výdělek tedy závisí na množství nepravděpodobných okolností a množství nepředvídatelných klientů.

Pokud si i přesto v byznysu jménem Amway věříte, tak vám přeji hodně štěstí.“

Může vás zajímat:
Mé neblahé zkušenosti s Amway + video
Zkušenost s Amway
Pomoc ohledně Amway